Çocuklarda En Sık Görülenler Hastalıklar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Cilt Döküntüleri Çocuklarda Görülenler Hastalıkların Habercisi

Cilt döküntüleri vücutta kırmızı renkli beneklerle kendini gösterir. Bu döküntüler bir çok çocuğun yaşadığı sorunlardan biridir. Sıkça görülen bu cilt döküntüleri, bazen ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Birçoğuna virüslerin sebep olduğu bu ateşli ve döküntülü hastalıklar çocuklarda sık görülür. Daha az sıklıkta görülen bakteriyel nedenli döküntülü hastalıklar hayati risk taşır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ferit Durankuş, çocuklarda cilt döküntülerine bağlı olarak görülenler hastalıklar hakkında önemli bilgiler verdi.

cilt döküntüleri

Kızıl

En sık okul çağı çocuklarında görülür. Belirtileri, yüksek ateş, bademciklerde iltihaplanma, çilek dili görünümü, zımpara kağıdı görünümünde ve koltuk altı, kasık ve ensede kıvrım yerlerinde daha yoğun olarak görülen döküntülerdir. Boğaz sürüntüsünde bakılan hızlı antijen testi ile tanı konulur. Ancak bu testin duyarlılığı az olduğu için negatif bulgularda mutlaka boğaz kültürü de alınır. Penisilin ile tedavi edilir. Enjeksiyon ile ya da oral penisilinlerin düzenli olarak alınması şeklinde kullanılmalıdır. Zamanında tedavi edilmediği durumlarda romatizma ve böbrek hasarı gibi ciddi hastalıklar oluşma riski vardır.

Beşinci Hastalık

Her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Bebeklerde yüksek ateş ile başlar. Yüz ve yanaklarda kızarıklık ile birlikte tokatlanmış yüz görünümü vardır. Hastalığın 3. gününde ateş düşerek vücutta yaygın olarak ortaya çıkan dantelimsi döküntü 1 hafta içinde kendiliğinde kaybolur. Klinik olarak tanı konulur. Özgün bir tedavisi yoktur. Yalnızca, kan hastalığı olanlarda kemik iliğini baskıladığı için ağır seyreder.

Su Çiçeği

Bu hastalık su çiçeği virüsü enfeksiyonu sonucu oluşur. Solunum yoluyla çok kolay bulaşan bir hastalık olduğu için özellikle okullarda salgınlar yapmaktadır. Hastalığın belirtileri; ateş, halsizlik, karın ve baş ağrısıdır. Ateş başlangıcından 1-2 gün sonra vücutta kırmızı yuvarlak kabarık lekeler şeklinde kendini gösteren cilt döküntüleri 1-2 saat içinde içi su dolu vesiküllere dönüşür. Gövdeden başlayarak baş ve yüze yayılan farklı evrelerdeki vesiküller saçlı deride ve mukozalarda da oluşarak kaşıntıya sebep olur. Oluşan döküntü 1 hafta içinde kendiliğinden kabuk tutup geçerek koyu renk pigmentte lekeler bırakabilir. Tedavi sürecinde ateşi düşürmek için parasetamol ve kaşıntı için ise antihistaminikler kullanılır.

El-Ayak-Ağız Hastalığı

Virüsün vücuda girmesinden 3-6 gün sonra bir iki günlük ateş görülür. Ardından vücut döküntüleri oluşur. Aynı zamanda bademciklerde kızarıklık ve ağız içinde aft da gözlenen belirtiler arasındadır. Görülen bu belirtiler nedeniyle grip ile karıştırılmaktadır. El ayak ağız hastalığını diğer hastalıklardan ayıran en önemli özelliklerden biri çocukların el, ayak ve bileklerinde gözlenen yoğun kızarıklıklardır. Oluşan döküntüler zamanla içi su dolu kabarcıklara dönüşür.

Altıncı Hastalık

En sık 6 ay 3 yaş arasında görülür. Bazen ateşe bağlı havaleye sebep olabilir. Yüksek ateş, ishal, huzursuzluk ve üst solunum yolu bulguları ile kendini gösterir. 3 gün süren ateşin düşmesi sonrasında gövde de başlayan yaygın deri döküntüsü 1-2 gün içinde kaybolur. Hastalığın özgün tedavisi yoktur.

Erken Tanı için Vakit Kaybetmeyin

Çocukta ortaya çıkan cilt döküntüleri şikayetlerinin, basit bir rahatsızlık mı yoksa ciddi bir hastalık habercisi mi olduğu çok önemlidir. Çocukta görülen şikayetlere göre, viral enfeksiyon kökenli döküntülü hastalıkların tedavileri yapılmaktadır. Ciddi sonuçlara sebep olan bakteriyel döküntülü hastalıklarda ise, tanının erken konulması çok önemlidir. Bu durumda hemen tedaviye başlanması gerekiyor. Bu nedenle döküntü şikayetleri ortaya çıktığı zaman vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)