Yeterince Anne Sütü Almayan Çocuklarda Kabızlık Riski Artıyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Anne Sütü Alamayan Çocuklarda Kabızlık Riski Artıyor

Kabızlık küçük büyük her yaştan kişide sık rastlanan bir şikayettir. Çocukların yaklaşık %30’unda görülen hastalık olan kabızlık zamanla düzelir düşüncesiyle çocuklarda kabızlık tedavisinin erteleniyor. Ancak tedavinin ertelenmesi makatta yara ve kanama, hatta büyüme gelişiminde duraksama gibi komplikasyonlara neden olabiliyor.

çocuklarda kabızlık
Kaka yapma alışkanlığı çocuktan çocuğa farklılık gösterebiliyor. Bu farklılıklar normal gibi görünse de bazen büyük bir rahatsızlığın habercisi olabiliyor. Bu nedenle çocuklarda kaka yapma alışkanlığının normal olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Kabızlık çocuklarda sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Normal gibi görülen ve zamanla düzelir düşüncesiyle tedavisi ertelenen bu rahatsızlığın, erken tedavi edilmemesi durumunda makatta yara ve kanama, kaka tutma, kaka kaçırma, hatta büyüme gelişmede duraksama gibi bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mevlit Korkmaz, çocuklarda kabızlık nedenleri ve çözümleri ile ilgili bilgiler verdi.

Çocuklarda Kabızlığın Birden Fazla Nedeni Var

Kabızlık başlangıcı çok çeşitli nedenlerle olabilir. Küçük çocuklarda, yeterli miktarda anne sütü alamama sonucu mama ile beslenme, ek gıdaya başlama, anüs çevresinde pişik ve abse oluşumu, geçirilen enfeksiyonlar kabızlık nedeni olabilir. Daha büyük çocuklarda ise oyuna dalıp kaka tutma, okulda veya kreşte kakasını yapamama, kuru ve lifsiz gıda tüketimi kabızlık nedenler arasında yer alır. Haftada 3 ya da daha az kaka yapma, tuvalet eğitimi sonrası haftada en az bir defa kaka kaçırma, ağrılı ya da sert kaka yapma, kaka tutma, büyük çaplı kaka yapma gibi şikayetler kabızlık belirtisi olabilir. Zamanında etkili bir tedavi yapılmaması durumunda problemin katlanarak büyüyebilir. Neden olduğu komplikasyonlar sonucunda tedavi hem uzun, hem de çok zor hale gelebilir.

Tedavi Sonrası Kabızlık Tamamen Geçmeyebilir!

Her kabızlık rahatsızlığı tamamen düzelmeyebilir. Kabızlığa neden olabilecek ve tedavisi gerçekten çok zor olan pek çok hastalık olduğundan dolayı maalesef her kabız hastası normal kaka yapma ritmine ulaşamayabilir. Özellikle anne-babada da kabızlık varsa çocuklarda da bu sıkıntı görülmektedir. Bu hastaların bir kısmı büyüdükçe pelvik kaslar ve karın içi basıncını iyi kullanarak kaka yapmayı daha düzenli hale getirebilir. Ancak bunların iyi takip edilerek, tanı ve tedavi konusunda gerçekten her şeyin yapıldığından emin olmak gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)