Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın ağrısı çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu ağrıların çoğu önemli olmayan sağlık sorunlarına bağlıdır. Ancak çocuklarda karın ağrısı uzun süreli ve tekrarlayan ağrılar şeklinde kendini gösteriyorsa araştırma ve tedavi gerektiren hastalıkların habercisi olabilir. Acil durumlar dışında eğer karın ağrısı 3 aydan uzun sürüyorsa ve çocuğun günlük yaşantısını etkiliyorsa ağrı kronik karın ağrısı olarak değerlendirilir. Bu tür ağrıların ciddiye alınarak mutlaka araştırılması gerekir. Çocuk Gastroentereloji ve Beslenme Uzmanı  Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu çocuklarda görülen karın ağrısının nedenlerini anlattı.

çocuklarda karın ağrısı
Karın Ağrısı Önemli Bir Hastalığın işareti Olabilir Mi?

Karın ağrısı sadece bebeklik döneminde değil, tüm çocuklarda ve gençlikte dahi görülebilen bir rahatsızlıktır. Karın ağrısı bireyin ve ailesinin yaşam konforunu bozan en önemli sağlık sorunları arasında yer alır. Çocuğun karnı ağrıdığı zaman anne-babası da bu durumun ne kadar önemli bir hastalığın belirtisi olduğunu kestiremediği için ağrılı çocuk yerinde duramaz ve acı ve endişe içinde kalır. Karın ağrısı önemsiz olabileceği gibi bazı durumlarda ölümcül bir sağlık sorununa da işaret edebilir. Göğüs kafesinin altından başlayıp kasıklara kadar uzanan bölge karın olarak adlandırılır. Bu bölgenin içinde ağrıya neden olabilecek birçok organ vardır. Çocuklarda karın ağrısı, çocuğun yaşına göre farklılık gösterir. Bu nedenle, ağrısını ifade edemeyecek kadar küçük çocukları daha dikkatli incelemek gerekir.

Stres Karın Ağrısına Sebep Olabilir Mi?

Bebeklikten çocukluğa ve okul çağına geçildikçe karın ağrısının oluşma sebepleri değişir. Okul çağına gelen çocuk, okul ve arkadaş sorunları çocukta stres yaratarak ağrıyı neden olur. Birçok ailede bu durum okul korkusu olarak bilinir. Ancak, ağrının altında yatan ve belki de çok daha önemli olabilecek sorunlar olabileceği unutulmamalıdır. Özelikle hafta içi ve sabah saatlerinde başlayan karın ağrısının psikolojik nedenleri olabilmektedir. Kahvaltı yapmamak için karın ağrısına sığınmak da çocukların sık sık sığındığı mazeretler arasında yer alır.

Ne Tür Sorunlar Karın Ağrısı Yapar?

  • Küçük çocuklara göre, büyük çocuklar ve ergenler, karın ağrısının nedenlerini ve ağrının yerini daha iyi ve detaylı bir şekilde anlatabilirler. Göğüs kemiğinin alt ucu ve karın bölgesinin üst kısmındaki yerleşik ağrı, mide ve yemek borusunun alt ucundaki hastalıkların habercisidir. Ağızda koku, ağza acı su gelmesi, bulantı, kusma ve iştah azalması gibi bulgular ve yakınmalar ise, reflü, ülser ve gastrit gibi durumların varlığını gösterir.
  • Ağrının aniden başlayıp uzaması, özellikle karnın sağ alt kısmında devamlı olması ve kıvrandırması, sağ kasık bölgesinin üzerine bastırıldığında acının artması, apandisit hastalığının habercisidir. Apandisit hastalığı “acil” olarak tedavi edilmediği zaman yaşam tehlikeye girer.
  • Bebeklik döneminden itibaren hemen her yaşta çocuklarda, yanlış beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler, stres ve helikobakter pilori gibi mikroplara bağlı olarak gastrit ve ülser gibi sağlık sorunları görülür. Bu hastalıkların ilk ve en önemli belirtisi olarak karın ağrısı ortaya çıkar ve çocuğun yaşam konforunu lumsuz yönde etkiler.

Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

Çocukta karın ağrısı fark edildiği andan itibaren düzenli olarak ateşi ölçülmeli, ağır besinlerden uzak tutularak sıvı ve hafif besinler verilmelidir. Alınan bu tedbirlere rağmen çocukta karın ağrısı 1 saatten uzun sürüyorsa ya da gece uykudan uyanmasına sebep oluyorsa, sarı veya yeşil renkte kusma, dışkılama bozukluğu veya dışkıda kan görülmesi, ağızda acı veya ekşi bir tat, idrar yaparken ağrı, yanma ya da idrarda renk değişikliği, kilo kaybı, kasıkta ya da idrar torbasında şişlik ve ağrı, yorgunluk hissi, soluk alıp verirken zorlanma gibi belirtiler varsa hiç zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)