Çocuklarda Görülen Tikler ve Takıntılar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çocuklarda Görülen Tikler ve Takıntılar

Tikler inadına Yapılan Hareketler Değil

Çocuklarda görülen tikler ve takıntılar çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor. Tikleri olan birine takıntı ve dikkat eksikliğinin de eşlik edebildiğini belirten uzmanlar, tikleri geçsin diye çocuğunu dövenlerin olduğunu söylüyor. Uzmanlar, tikleri sanki istem dışı değil de çocuğun bilerek yaptığı, ilgi çekmek için yaptığı ya da inadına yaptığı davranışlar gibi değerlendirilmesinin de doğru olmadığını kaydediyor.

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emel Sarı Gökten, çocuklarda görülen tik ve takıntılar biyolojik kaynaklı olduğunu söylüyor. Stres ve kaygı durumlarının bu durumu tetikler.

tikler
Tik ve takıntıların birbirinden ayrı şeylerdir. Tikler vücudumuzdaki bazı kasların istemsizce kısa süreli kasılması sonucu oluşan hareket ve seslerdir. Motor tik ve ses tiki olmak ikiye ayrılır. Motor tik, göz kırpma, burun kaldırma veya boğaz temizleme, ses tiki ise burun çekme gibi tiklerden oluşur. İkisi de vücudumuzdaki belli bazı kasların istem dışı hızlı, ritmik olmayan kısa süreli kasılmaları nedeniyle oluşur.

Tik ve Takıntı Farklı Ama ilişkileri Var

Takıntı ise tikten farklıdır. Takıntı daha farklı bir şey. Takıntı denildiğinde daha çok kişinin zihnine istemediği hale giren ve onu huzursuz eden düşünceler, hayaller ya da dürtüler akla gelir. Genellikle takıntısı olan kişiler bunların verdiği sıkıntıdan kurtulmak için birtakım davranışlar yaparlar ve kendilerini rahatlatırlar. İkisi birbirinden farklı durumlar ama birbirleriyle ilişkileri de var. Çünkü ikisinin de oluşumunda beyinde benzer bölgeler rol oynuyor. Tedavileri de birbirinden farklıdır.

Tiklerde Biyolojik Yatkınlık Önemli Etken

Tiklerde kişi bunu bir süre engelleyebilir ama daha sonra istem dışı tekrar başlar. Bir çocukta tik varsa çocuğun mutlaka tik geliştirmeye karşı biyolojik yatkınlığı vardır. Tik oluşumunda biyolojik faktörler çok önemli. Beynimizin belli bölgelerindeki işlevsel problemler tike neden oluyor. Çevresel stresörler de çok önemli. Bu stresörler tiklerin başlamasına neden olabildiği gibi başladıktan sonra herhangi bir stres durumunda da tiklerde artış olabilir. Çocuk daha mutlu olursa tikler azalabilir.

Psikiyatrik Sorunlar Tike Eşlik Ediyor

Çocuğun kaygılanması tik için tek başına yeterli değildir. Çocukta mutlaka biyolojik yatkınlık da bulunur. Bize gelen çocuk veya ergen hangi şikâyetle gelirse gelsin sadece o sorunu değerlendirmiyoruz. Ailenin yapısını, çocuğun duygusal yapısını, okul ortamını hepsini değerlendiriyoruz. Tikle gelen çocuklarda eşlik eden başka psikiyatrik problemleri görüyoruz. Tikle beraber en çok görülen takıntıların yani Obsesif Kompulsif Bozukluklardır. Tiklerin çocuğun vücuduna verdiği, organlara verdiği bir zarar yoktur. Ama çevresel faktörler onların çok fazla zedelenmesine neden oluyor. Okulda, sınıfta arkadaşlarının dalga geçmesine maruz kalabiliyor. Tikler toplumumuzda sanki istem dışı değil de çocuğun bilerek yaptığı, ilgi çekmek için yaptığı ya da inadına yaptığı davranışlar gibi değerlendirilebiliyor.

Tikler Geçsin Diye Dövülen Çocuklar Var

Özellikle yetişkinler tarafından tikleri geçsin diye dövülen çocuklar oluyor. Oysa bu durum kesinlikle çocuğun elinde olan bir durum değildir. Birileri anne babaya diyor ki ‘Döverseniz geçer’ ve anne-baba gerçekten de çocuğu dövüyor. Çocuğun sürekli tik konuda baskı görmesi, dalga geçilmesi ya da yapmaması konusunda ısrar edilmesi tam tersi etki yapıyor. Çocuğun kaygısını ve sıkıntısını arttırıyor. Bu nedenle de tikler artıyor. Kaygı arttığı zaman hem yoğunluk hem şiddet hem de sıklık olarak tikler de artar.

Tik Olan Çocukta Takıntı Hastalığı da Oluyor

Tikle takıntı birbirinden farklıdır. Tiklerin takıntıya dönüşmesi gibi bir tehlike aslında yoktur. ancak tikleri olan çocukların takıntıları da olabilir. Tik ve takıntılar beynimizin benzer bölgelerinin işlevsel problemi nedeni ile ortaya çıkıyor. Tik problemi ile gelen çocuklarda en çok takıntı hastalığını birlikte görüyoruz. Neredeyse yüzde 50’sinde eşlik eden bir takıntı var. Çocukta görülen tikler ergenlerde gelip geçici olan tiklerdir. Bir yıldan daha kısa süre devam eden, çocuğun çok fazla işlevselliğini bozmayan göz kırpması, yüzünü buruşturması gibi hareketler, hafif ses tikleri zaman zaman artış ve azalışlar gösterir. Tikler genellikle yaşla beraber iyileşir. Tikler çocuğun işlevselliğini olumsuz etkilemiyorsa medikal tedavi ya da bir ilaç tedavisine hemen başlamayı düşünmeyebiliriz.

Tik, Takıntı ve Dikkat Eksikliği Bir Arada Görülüyor

Son yapılan çalışmalarda tikleri olan çocukların hem çok takıntıları hem de dikkat eksikliği olduğunun tespit edildi. Bu üçü bir arada oluyor. Çocuğun zihnine giren sıkıntı yaratan düşüncüler var mı bunlardan kurtulmak için neler yaparlar bunu sorgularız. Takıntı hastalığını mutlaka sorgularız. Özellikle kalem açma olayı duyuyorum. Derste kalem açmak yasak. Bu çocuklar uzun süre oturunca rahatsız olan çocuklar. Öğretmenlere önerilerimiz oluyor. Böyle enerjisi yüksek çocuklara görev verin o yapsın diyoruz. Dikkat eksikliği okulla birlikte daha çok ortaya çıkıyor. Tikler ortalama 7-8 yaşlarında başlıyor. Aileler ‘Sınıfta oturamıyor, ödev yaptıramıyoruz” diye şikâyet ederler. Takip ettikçe tiklerinin de olduğunu görüyoruz.

Takıntı hastalığı teşhisi yapılan çocuğa medikal bir tedaviye başlanır. İlaç tedavisi mutlak gerekiyor. İlaçsız tedavi bu tür çocuklarda mümkün değil, çok zor. Kullandığımız ilaçlar çocuk grubuna özel ilaçlar. Aileler bu konuda rahat olmalılar.

Aileler Daha Takıntılı

Takıntı hastalığıyla getirilen bir çocukta aile daha kaygılı oluyor. Takıntılar ailenin yaşamını da olumsuz etkiliyor. Çocuk aileyi de bu takıntı çarkının içine katıyor. Aileler hep kaygılı, endişeli oluyor. Medikal tedavinin yanında ailenin bilgilendirilmesi çok önemli. Onları yatıştırmak bu durumun tedavi edilebilir olduğunu anlatmak gerekir.

Aile, Hekim, Öğretmen ve Okul işbirliği Yapmalı

Tedaviyi aileye karşı yapamayız, aileyle birlikte yapmalıyız. Bir ekip gibi çalışalım ki çocuğu tedavi edebilelim. Çocukla ilgili çalışma ailenin, okulun, hekimin, öğretmenin iş birliğiyle başarılı olur.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir