Çöl Sıcakları için 6 Öneri!

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çöl Sıcakları için 6 Öneri!

Yazın gelmesiyle birlikte çöl sıcakları da etkisini göstermeye başladı. Yaşanan bu sıcaklar karşısında beslenme uzmanları özellikle su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.  Aynı zamanda sıvı ihtiyacı maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, soğuk çorbalardan da karşılanabilir. Meyve suyu yerine meyvenin direk kendisinin tüketilmesi daha faydalı olduğunu belirten uzmanlar aromalı soğuk kahveler için de bol kalori uyarısında bulunuyor. Uzmanların sıcaklarla ilgili önerisine kulak verin. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Gizem Köse, çöl sıcakları ile mücadelede 6 önemli noktaya dikkat çekti. İşte o öneriler:

çöl sıcakları
Kilo Başına 30 ml Su Tüketin

Sıvı tüketimi her dönem önemli olmasına rağmen yaz aylarında daha da önemli hale geliyor. Sıcakların yoğun yaşandığı bu dönemde sıvı ihtiyacımız artış gösteriyor. Sıcak havalarda terlemenin daha yoğun olması sebebiyle vücudun sıvı ihtiyacı artış gösteriyor. Terleme olmasa bile aslında deriden buhar yoluyla sıvı atılıyor. Bu nedenle yaz aylarında kilo başına 30 ml kadar su tüketilmelidir. Örneğin 70 kg iseniz 2 lt su tüketmelisiniz. Geriye kalan sıvı ihtiyacı maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, soğuk çorbalar ile karşılanabilir. Hatta su oranı yüksek kavun ve karpuz gibi meyvelerden birer porsiyon tüketerek bol sıvı almanın yanında C vitamini de almış olursunuz.

Meyve Suyu ve Soğuk Kahveye Dikkat! 

Bol sıvı tüketimi önemli olsa da meyve suyu ya da soğuk kahveler tüketirken miktarına dikkat edilmesi gerekir. Meyve suyu çoğu zaman masum görünebilir. Ancak bir bardak meyve suyu içerisinde neredeyse 150 kalori yani 2 orta boy taze meyve kadar enerji içeriyor. Soğuk kahveler hazırlanırken içerisine eklenen şuruplar ve krema ile enerji değeri çok yükselebiliyor. Bu yüzden tükettiğiniz içeceğin içeriğinde ne bulunduğunun farkında olun!

Ödem Atmak isterken Sağlığınızdan Olmayın

Bu dönemde vücudun sıvı ihtiyacı maksimum düzeye çıktığı için özellikle ödem atmak için çaba sarf etmenize gerek yok. İlla ki ödem atmak istiyorum diyorsanız da içeceğiniz suyun içerisine yeşillikler ekleyerek destek olabilirsiniz. Ödem attırıcı ilaçlar ya da çaylar çok tehlikeli olabileceği için çok dikkat edilmeli! Bu ilaçlar ve çayları kullandığınız zaman vücudunuzdaki sodyum oranını düşürerek kalbinize zarar verebilirsiniz!

Günde 3 Porsiyon Meyve

Evde serin dışarıda sıcak hava derken oluşan bu sıcaklık değişimine bağlı olarak bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir. Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken ilk şey günde 3 porsiyon meyve tüketmektir. Bol meyvenin olduğu yaz mevsiminde dışarıda bile olsanız meyvelere ulaşmak çok kolay.

Her Öğünde Yeşillik Tüketin

Yaz aylarında meyveye ulaşmak kolay olduğu gibi sebzeye ulaşmak da kolaylaşıyor! Semizotu, maydanoz gibi yeşilliklerin ve domates ile salatalığın tam mevsimi! Her öğünde sebze tüketerek vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmalıdır. Bu aynı zamanda tokluk süresini de uzatacaktır. Son dönemde yapılan araştırmalar, yemekten önce salata tüketen bireylerin açlık kontrolünü daha iyi yapabildiğini göstermektedir. Her ana öğünde 1 kâse salata tüketmek kilo kontrolüne yardımcı olur!

Güneş Işığından Korunmayı ihmal Etmeyin

Güneş ışığı D vitamininin aktifleşmesini sağlasa da fazlası zararlı! Günde 15 dakikadan fazla süre güneş ışığına maruz kalmak cildi yaşlandırdığı gibi cildin kurumasına da sebep oluyor. Ciltte oluşabilecek bu problemlere engel olmak için günde 2 orta boy salatalık tüketilmelidir. Ayrıca yaşlanma karşıtı olarak balık, domates ve marul tüketerek cildinizin doğal halini koruyabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)