D Vitamini Depolamanın Yolları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

D Vitamini Depolamanın Yolları

Bilimsel çalışmalara göre; D vitamininin kemik sağlığından bağışıklığın güçlendirilmesine kadar birçok faydası bulunmaktadır. D vitamininin eksikliği ise diyabetten kalbe, depresyondan astım ve kansere dek birçok ciddi hastalıklarla bağlantısı vardır. Tüm bu hastalıklardaki etkisine bakıldığı zaman her derde deva D vitamininin vücutta ne eksik ne de fazla olması gerektiğini anlıyoruz. Bu nedenle D vitaminin vücutta yeterli düzeyde olması sağlanmalıdır. D vitamini vücutta depolanan bir vitamindir. Aşırısı kalp ritm bozukluğu, böbrek taşı oluşumu ve böbrek yetmezliği gibi birçok soruna sebep olabilir. Eksikliğinin oluşması durumunda D vitamini takviyesi gelişigüzel değil mutlaka doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Altı ayda bir vitamin düzeyi ve kalsiyum düzeyi kontrol ettirilmelidir. Endokrinoloji Uzmanı Dr. Bilge Ceydilek, yeterli D vitaminini depolamak için 6 etkili yolu anlattı.

D vitamini
Güneşten Doğru Faydalanın

D vitaminini içeren gıdaları ne kadar tüketirseniz tüketin günlük ihtiyacınızın en fazla yüzde 20’sini karşılayabilirsiniz. Geri kalan açığı tamamlamak için cildin güneş ışığı alması gerekir. Ülkemizde güneş ışınlarından en çok Mayıs ayından Kasım ayına kadar olan zaman içinde fayda görülür. Bu aylarda saat 11.00 ile 15.00 arasındaki zaman dilimi güneşten en çok faydalanabileceğimiz anlardır. Bu saatler arasında her 2 diz altı ve her 2 kol çıplak olacak şekilde koruma faktörü kullanmadan güneş görmelidir. Açık tenli kişiler güneşten günde 15-20 dakika, koyu tenli kişiler ise 30-45 dakika faydalanmalıdır. Daha uzun süre güneşte kalınması gerekiyorsa mutlaka koruyucu krem kullanılmalıdır. Koruyucu kremin yanı sıra güneş ışığının ciltte D vitaminini üretmesini kıyafet ya da pencerenin ardından güneşlenmek de engeller.

Bu Besinleri ihmal Etmeyin

Ton balığı, somon balığı, sardalye, uskumru gibi yağlı balıklar D vitamini açısından zengin besinlerdir. Toprakta kendiliğinden çıkan ve güneş gören mantarlar (kültür mantarı D vitamini içermiyor) günlük ihtiyacın küçük bir kısmını karşılar. Ancak her ne kadar D vitamini içeriyor olsa da bu besinler tek başına yeterli olmuyor.

Düzenli Uyuyun

Düzenli uyumak D vitamininden daha fazla faydalanmaya yardımcı oluyor. Yapılan çalışmalara göre, günde beş saatten az uyumak D vitamini düzeyinin daha düşük olmasına neden oluyor. D vitamininin düzeyi düşük olduğu zaman narkolepsi ve huzursuz bacak sendromu gibi uyku bozuklukları daha sık görülür.

Fazla Kilodan Kaçının

Aşırı kiloya sahip kişiler D vitamini eksikliği bakımında risk altında bulunuyor. Obezlerde vücut yeterli güneş ışığı almış olsa bile ciltte D vitamini üretimi azalıyor. Oluşan D vitamininin de genişlemiş yağ hücrelerinde uzun süre hapsedilmesine neden olarak etkisiz hale geliyor. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye dikkat ederek ideal kilonuzu korumaya çalışın. İşlenmiş ve basit şeker içeren gıdaları tüketmeyin. Düzenli olarak haftanın üç-dört günü en az yarım saat tempolu yürüyün. Bisiklete binin ya da yüzün.

İlaçlarınıza Dikkat Edin

Kullanılan bazı ilaçların D vitamini düzeyinizi düşürme ihtimali vardır. Özellikle bazı mantar enfeksiyonu, epilepsi-sara, AIDS ilaçları, kortizonlar buna sebep olabilir. Bu tür ilaçlar kullananların doktor kontrolünde vücuttaki D vitamininin düzeyine baktırmaları gerekir.

D Vitamini Düzeyinizi Kontrol Ettirin

D vitamini takviyesi alan kişilerin altı ayda bir vitamin ve kalsiyum düzeyini kontrol ettirmeleri gerekir. Vitamin takviyesine yeni başlamak isteyenler ise öncesinde mutlaka test yaptırmalıdır. Çünkü çıkan sonuca bağlı olarak kişiye göre değişen miktarda takviye önerilir. Çünkü herkesin ihtiyacı farklıdır. Yapılan takviyenin ampul formunda olanları çok yüksek D vitamini içeriğine sahiptir. Bunların doktora danışmadan eczaneden alınarak gıdalara karıştırılıp tüketilmesinin hayati riske bile neden olabilir. Bu nedenle damla şeklinde alınabilen D vitaminlerinin tercih edilmesinin daha güvenilirdir.
rekads

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)