D Vitamini Hakkında Bunları Daha Önce Hiç Duymadınız..

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

D Vitamini Yetersizliği ve D Vitamini Hakkında Her Şey

Sabri Ülker Vakfı, son zamanlarda gündemde çok sık bir şekilde yer alan D Vitamini Yetersizliği konusunu masaya yatırıyor. Vücudumuzun yeterli miktarda D vitamini alabilmesi için yapılması gerekenlere özellikle dikkat çeken Vakıf, D vitamini ile ilgili merak edilenlere yanıt veriyor.

D Vitamini Yetersizliği
D vitamini ve D Vitamini Yetersizliği konusunda son yıllarda bildiğiniz gibi birçok haber yapılıyor. Bazı haberlerde ise vücudumuzun ihtiyaç duyduğu D vitamininin karşılanabilmesi için dengeli beslenme ve güneş ışığı yeterli derken, bazı haberlerde ise kesinlikle D vitamini desteği alınması gerektiğini belirtiyor. D vitamini, vücudumuzda fosfor ile birlikte kalsiyumun emilmesinde ve kemiklerde depolanmasında görev alır. Aynı zamanda kanda bulunan kalsiyumu ve dolaylı olarak da kanda ki fosfor düzeyini kontrol eder. Kalsiyum yetersizliği veya kalsiyum fosfor oranında görülen dengesizlik, küçük çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise kemik erimesi gibi şeylere yol açabilir. D vitamini kemik sağlığı dışında, kas işlevleri ve vücudun dengesi için de gereklidir.

Kemikleri güçlendirmek ve kandaki D vitamini düzeyini normal aralıklarda tutmak gerekir. Bunun sağlanması özellikle yaşlılarda görülen, düşme kaynaklı kemik kırıklarını %20-30 oranında azaltmaktadır. D vitamini’nin yaşlılarda, bilişsel işlev kaybı, multiple skleroz, romatizmal eklem iltihabı, şeker hastalığı ve göğüs, kolon, prostat kanserleri gibi bazı kanser türlerine karşı da koruyucu olabilmektedir.. Dünya Sağlık Örgütü, çocuklar, gebeler ve emzikliler ile 50 yaş altı yetişkinler için günlük 5 µg, 51-65 yaş arası bireyler için 10 µg, 65 yaş üstü bireyler için 15 µg D vitamini alımını önermektedir.

D vitamininin temel kaynağı güneştir. Ultraviyole B  ışınlarının cilde temas etmesiyle birlikte ciltte oluşan bazı metabolik süreçlerin sonunda üretilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, her gün, yanık oluşturmayacak şekilde yüz ve kollar açık olarak, güneşin geliş açısına bağlı yaklaşık 20-30 dakika güneşlenerek yeterli D vitamini üretilebileceğine dikkat çekmektedir. Güneşe çıkmayan kişiler, örneğin vardiyalı çalışanlar gibi gün ışığından yararlanamayan kişiler ile evden pek fazla dışarıya çıkamayan yaşlılar D vitamini yetersizliği açısından risk taşıyor. Özellikle güneş ışınlarının arttığı bahar ve yaz aylarından itibaren kullanımı artan güneş koruyucu kremlerin D vitamini yapımını nasıl etkilediği konusu tartışılıyor. Balık karaciğeri, balık yağı, yağlı balıklar ve yumurta sarısı D vitamini kaynakları arasında gösterilmektedir. Ancak D vitamini açısından zenginleştirilmemiş besinlerin D vitamini içeriği oldukça düşüktür.

Türkiye’de ise sadece bir iki besin D vitamini açısından zenginleştirilmiştir. Yalnızca besinler aracılığı ile günlük D vitamini gereksinimini sağlamak mümkün değildir. Güneş ışınlarından gerektiği kadar yararlanamayan ya da kronik böbrek hastalığı gibi bazı özel durumları olan kişiler D vitamini yetersizliği açısından önemli risk taşımaktadırlar. Bu durumlara ve saydığımız hastalıklara bağlı olarak D vitamini yetersizliği olduğunu düşünen kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü bu konuyla ilgili çalışmalar yapmakta ve toplumsal düzeyde D vitamini yetersizliği sorunuyla karşı karşıya kalan toplumların D vitamini desteklerini kullanma ve/veya toplumda yaygın olarak tüketilen uygun besinleri D vitamini açısından zorunlu zenginleştirmeye yönelik plan ve politikaları konusunda değerlendirme çağrısı yapmaktadır. Güneş ışınlarından yeterli ölçüde yararlanamayan Birleşik Krallık, İskandinav ülkeleri ve Kanada gibi ülkelerde, besinleri D vitamini ile zenginleştirilme uygulamaları başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Örneğin; Kanada’da içme sütleri D vitamini yönünden zenginleştirilmektedir. Ancak günlük toplam D vitamini alımı için belirlenen üst düzeyin aşılmaması gerekir. Gereğinden fazla D vitamini alımı, kilo kaybı, yorgunluk, yer ve zaman algısında bozukluk, kusma veya kabızlık gibi sorunlara neden olabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)