Vücut Dayanıklılığını Artıran Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Dayanıklılığı Artıran Besinler

Hepimizin takip ettiği titiz çalışma programlarına bakıldığında, vücut dayanıklılığını sağlamak çok zordur. Genellikle, işinizden önce veya sonra spor salonuna uğramak için motive olmuyorsunuz. Enerji seviyeniz ve dayanıklılığınız düşük olduğundan, düzgün bir şekilde egzersiz yapamıyorsanız veya egzersiz yapmaya uzun süre dayanamıyorsunuz. Ancak dayanıklılığı artıran besinler sayesinde dayanma gücünüzü artırabilirsiniz.dayanıklılığı artıran besinler

Vücut dayanıklılığını artırmak için yediğiniz yiyeceklerin sağlıklı demir, kalsiyum, C vitamini, protein ve yağ içermesi gerekir. Tüm bu besin maddeleri ve vitaminler, vücut fonksiyonlarının en uygun şekilde artmasını sağlar. Vücudunuza dayanıklılık kazandırmak için dayanıklılığı artıran besinler ile beslenmelisiniz.

Yumurta ve Balık

Dayanıklılık oluşturmaya çalışırken proteinler çok önemlidir, çünkü bunlar vücudumuzdaki sindirim sistemimiz tarafından parçalanmaktadır. Amino asitler kasları inşa etmek ve onarmak için kullanılırlar. Yumurta ve balık, en zengin protein içerikli besinlerdendir. Bir haşlanmış yumurta, ortalama bir insan için günlük protein alımının yaklaşık yüzde 11’i kadar protein içerir. Dayanıklılık oluşturmaya çalışıyorsanız, büyük olasılıkla protein tüketimini artırmanız gerekir.

Somon balığı, sağlıklı bir insanın günlük protein gereksiniminin yaklaşık yüzde 50’sine sahiptir. Bu nedenle, dayanıklılık kazandırmaya çalışıyorsanız öğle yemeğinde günde en az bir servis somon yemenizi öneririz. Ancak vejetaryenler için, yeşil bezelye, mercimek ve en önemlisi fıstık gibi baklagiller en zengin protein kaynağıdır. Yer fıstığı balıktan daha fazla protein içeriğine sahiptir. Baklagillerinizi pişirmeden ziyade çiğ yemeye çalışın, böylece protein içeriğini korumuş olursunuz.

Elma ve Muz

Elma, vücudun her yerine oksijen taşınması açısından önem taşıdığı için dayanıklılık için son derece önemli olan demir bakımından zengindir. Elma ayrıca son derece besleyiciliği yoğun olan ve kalbi sağlıklı tutan çözünür lifler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren büyük bir kilo kaybı süper besindir. Bağışıklık sistemini artırır.
Muz zengin karbonhidrat, lif ve fruktoz (doğal şeker) kaynağıdır. Enerji bakımından zengin süper gıdalar vücudun enerji düzeylerini anında yükselterek dayanıklılığı arttırırlar. Ayrıca, vücudun dopaminin salınmasını tetiklerler ve ruh halini iyileştirir. Odaklanmanıza yardımcı olur.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı ve aktif bir vücut için önemli olan kalp dostu antioksidanlar ve demirle doludur. Aynı zamanda sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan zengin lif kaynaklarıdır. Bu gıdalar aynı zamanda Kırmızı Kan Hücrelerinin sayısını arttırır. Kan ve oksijenin dolaşımına yardımcı olur. Ek olarak, yeşil yapraklı sebzeler kan şekeri seviyenizi korumanıza yardımcı olur.

Yağsız Et

Etler yine zengin protein kaynaklarıdır. Vücuda kas geliştirme ve onarım için yeterli amino asit sağlarlar. Etin içindeki alanin varlığı laktik asidi keser. Et dayanıklılığı artıran besinler arasında yer alan süper bir besindir, bu da daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olur. Yalın etler kalori açısından düşüktür, mineraller ve vitaminler bakımından zengindir.

Kuru Meyve ve Kuruyemiş

Kuru meyveler, beslenme yoğunluğuna sahip elektrik santralleri olup vücudunuza anında enerji verir ve spor salonunda daha fazla çalışmanızı sağlar. Ayrıca, rafine edilmiş şekerlere mükemmel alternatiflerdir ve yulaf ezmesi kasesinde doğal tatlandırıcılar olarak görev yaparlar. Badem ve ceviz gibi fındıklarda kalp için sağlıklı olan yağlar açısından zengindir. Badem ayrıca beyni besler (dolayısıyla hafıza gücünü artırır) ve ayrıca kemiklerin güçlü olmasına yardımcı olur.

Yulaf Ezmesi ve Kinoa

Yulaf ezmesi ve kinoa, hem lif bakımından zengindir hem de daha uzun süre doygun hissettiren sağlıklı gıdalardır. Yulaf ezmesi aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düzenler ve vücudunuzun daha uzun süre en uygun enerjiyi sürdürmesine yardımcı olur. Kinoa, amino asitler, vitaminler, lif ve mineral açısından zengindir. Diğer tahıllardan iki kat daha fazla lif içerir.

Pancar 

Pancar suyu, vücudun toksinlerini dışarı atmaya yardımcı olur. Aynı zamanda son derece besleyicidir. Pancar, zengin A ve C vitamini kaynaklarıdır. Enerji ve vücut dayanıklılığını artırmaya yardımcı olur. Yorgunluğu giderir.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi lezzetli ve sağlıklıdır. Ayrıca zayıflamaya yardımcı olur. Kalp için sağlıklı yağlar açısından yüksektir. Muz veya elma ve yulaf ezmesi krakerleri gibi bazı karmaşık karbonhidrat gıdalarıyla birlikte yiyin. Bununla birlikte, aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.

Nar

Nar, daha az bilinen sağlıklı dayanıklılığı artıran besinler arasında yer alan süper gıdalardan biridir. Kardiyovasküler işlevlerin artmasına yardımcı olur. Spor salonunda terlemek için enerjik hissettirir. İçinde bulunan polifenol iltihaplanmayı ve ağrıyı yaklaşık %10 oranında azaltarak rahat hissetmenizi sağlar.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)