Depresyon Belirtileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Depresyon Belirtileri

Depresyon, aynı zamanda klinik depresyon ve majör depresif bozukluk (MDB) olarak da bilinir, zamanımızın en az anlaşılan bozukluklarından biridir. İnsanlar, fiziksel olarak nadiren duygusal dalgalanma ya da umutsuzluğun kısa süreli bir çarpması olarak görmedikleri şeyleri göz ardı etme eğilimindedir. Bu insanlar için, “bozukluk” ve “hasdepresyon belirtileri nedirtalık” terimleri daha ciddi olanlara aittir ve “üzülmek” onları kesmez. Bu nedenle depresyon belirtileri önemsenmez ve görmezden gelinir.depresyon belirtileri
Gündelik hayatınızda zorluklarla karşılaştığınızda kötü hissetmek normaldir, ancak bu duygular genellikle zamanla azalır ve yaşamınızı olumsuz yönde etkilemez. Bununla birlikte, depresyon geçici bir duygusal tepki olmaktan çok daha fazladır. Depresyon zihinsel bir bozukluktur. Bu, zamanla daha da kötüleşen, günlük rutini tamamen mahveten,  kişisel, sosyal ve mesleki hayatınızın kalitesini ciddi şekilde bozan semptomlara neden olabilir. Herhangi bir bozuklukla mücadele etmeye yönelik ilk adım, semptomlarını belirlemek ve bununla ilgili farkındalık yaratmaktır. İşte depresyon belirtileri;

1. Düşük Benlik Saygısı, Suçluluk ve Umutsuzluk

Kendine güven eksikliği, suçluluk duygusu ve geleceğin ne olduğu konusunda karanlık bir vizyon, klinik depresyonun belirtileridir. Bazı insanlar alçak gönüllü olamazlar, ancak kim olduklarıyla tiksinti duyabilirler. Bazıları, artan suçluluk duygusunu ifade edebilir ve kendilerini geçmiş hatalar için aşırı derecede suçlayabilirler.

2. Yorgunluk

Yapılan bir araştırmaya göre, yorgunluk depresyon hastalarında sık görülen bir semptomdur. Serotonin, beyindeki mutluluk duygularını yaratan sorumlu nörotransmitterdir. Benzer şekilde, epinefrin enerji yaratan sorumlu nörotransmitterdir. Biyolojik olarak, klinik depresyon, beyin tarafından üretilen serotoninin seviyesini baskılar; bu da epinefrin de dahil olmak üzere diğer nörotransmitterlerin daha düşük bir üretimini tetikler. Bu kronik yorgunluk ile sonuçlanır. Depresyon hastası, yeterli bir gece uykusundan sonra ve fazla fiziksel aktivite olmaksızın bile fiziksel olarak kendini yorgun hissedecektir. Bu, zihinsel yorgunluğa da neden olacaktır.

3. Uykusuzluk

Vücudunuzun homeostazi süreci ne kadar uyanık olduğunuzu ve ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu söyler. Vücudunuzun sirkadiyen süreci, gün boyunca uykulu hali ve uyanıklığı korur. Depresyon, uykuya yardımcı olan bu ikiz sistemleri karıştırır.

4. Öfke ve Sinirlilik

Uzun süren, bariz ve ezici bir umutsuzluk duygusuyla birlikte, depresyonun ilk aşamasının karakteristik olan başka bir duygusu vardır – öfke. Bu genellikle sinirliliğin artmasına ve görünüşte önemsiz şeylerin üzerine serinletme eğilimine eşlik eder. Küçük ve zararsız olan herhangi bir şey, depresyondaki bir kişinin patlamasını tetikleyebilir; ailenize, arkadaşlarınıza ve hatta yabancılarla bağırmaktan çekinmezler. Bire bir depresyondaki kişi, sözlü olarak öfkeyi ifade etmediğinde dahi öfke hissedebilir. Böyle ciddi, uzun süren ve öfke içine musallat olan bir depresyon, madde kötüye kullanımı ve anksiyete bozuklukları gibi diğer bozuklukları da tetikleyebilir.

5. Anksiyete

Kaygı sadece bir şey olup olmadığı konusunda sinir bozucu değildir. Kaygı bozuklukları kişinin huzuruna müthiş müdahale edebilmekte ve paranoyaya kadar küçük şeyler üzerinde takıntı yapabilmektedir. Depresyona yakalanan bir kaygı atağı sizi kenara atabilir ve sizi karanlığa daha da zorlayabilir. Örneğin hafif bir kişisel gerileme, depresyondaki kişinin umutsuzluk noktasındaki başarısızlıkları yüzünden kendisini dövmesine neden olacaktır. Kendilerini rahatsız edemezler ve hatta terleme, çarpıntı ve hızlı bir kalp atışı gibi fiziksel belirtiler gösterebilirler.

6. Konsantrasyon ve Kısa Süreli Bellek Kaybı 

Bugünün hızlı tempolu dünyası, sizi sıkıntıya düşürebilir veya zaman zaman dikkatini dağıtabilir. Bununla birlikte, sürekli mutsuzluk hissetmeye devam ederseniz, birkaç saniyeden daha uzun bir şey üzerinde yoğunlaşmakta zorlanırsınız. Daha az üretken hale geldiğinizi ve belgeleriniz veya anahtarlarınız gibi önemli şeyleri nereden koyduğunuzu sürekli olarak unuttuğunuzu fark edebilirsiniz. Bu kısa süreli hafıza kaybı, depresyon belirtileri arasında yer alır.

7. Pervasız Davranış

Biraz fazla vahşi görünen ve kenarda yaşayan bir yaşam izlenimini veren insanlar, özellikle de geçmişte olduğu gibi değilse, özellikle de depresyondan acı çekebilirler. Tabii ki, bu her maceraperest kişinin depresyonda olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, diğer depresyon belirtilerini sergileyen ve duygusal kargaşa içinde olan kişilerde görülebilir. Alkolizm, kumar oynama, madde bağımlılığı ve riskli cinsel davranış bir kişinin iç acıya karşı başaçıkma mekanizması ve hoş olmayan duygularından kaçmanın bir yolu olabilir.

8. ilgi Kaybı

Herhangi bir sosyal etkinlik ve sosyal temasla ilgili bir ilgi kaybı ve aynı zamanda yaptıklarından keyif alamamak tıbben anhedonia olarak bilinir. Depresyondaki insanlar kendilerini izole edebilir ve hiçbir şey yapmadan vakit harcayabilir, çünkü herhangi bir etkinlikten zevk alamazlar. Anhedonia, depresyonun merkezi bir özelliği olduğu kadar, en erken göstergelerinden biridir.

9. Kilo Değişikliği

Depresyon hastalarının çoğunda, kiloda ani bir düşüş görülecektir, Sürekli bir mutsuzluk ve iştahsızlık hissi oluşur. Sonuç olarak, sağlıksız bir şekilde kilo vermeye başlayabilirler. Buna karşın, kilo kaybından daha az sıklıkta olsalar da, bazı insanlar kendilerini rahatlatmak için aşırı yemek yemeye başlarlarken depresyondayken kilo almaya başlayabilir.

10. Tekrarlayan İntihar ve Ölüm Düşünceleri

İnsanlar, özellikle yaşlandıkça, ölüm hakkında düşünmeye başlar. Bununla birlikte, depresyonun tetiklediği ölüm düşünceleri, özellikle de intihar ölümleri endişe kaynağıdır ve acilen ele alınması gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)