Depresyona Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Depresyona Doğal Çözümler

Depresyon, çok sayıda insanı etkileyen yaygın bir duygusal bozukluktur. Bu, geçici olarak üzgün veya alçak hissetmenin ötesine geçen bir ruh halidir. Kişinin düşüncelerini, duygularını, davranışlarını, ruh halini ve fiziksel sağlığını etkileme eğilimindedir. Depresyon, tedavi edilmediği takdirde zayıflatıcı olabileceği için ciddi bir sorundur. Depresyon için çok çeşitli tedavi ve ilaç vardır. Bunların yanı sıra, ruh halinizi yükseltmeye ve hayattaki heyecanınızı geri kazanmaya yardımcı olmak için basit, depresyona doğal çözümler de bulunmaktadır.

depresyona doğal çözümler
Depresyonda olan bir kişinin yaşadığı yaygın semptomlar, üzgün, derin kayıp hissi, düşük enerji, her şeye ilgisizlik, zihinsel travma, iştahsızlık ve sürekli uyuma isteğidir. Bu belirtiler günlük hayatı etkileyebilir ve çok üzücü olabilir. Araştırmacılar şimdi bir kişinin depresyona genetik yatkınlığın sebep olabileceğine inanıyor. Diğer katkıda bulunan faktörler arasında anksiyete, gerginlik, zihinsel stres, uyuşturucu bağımlılığı gibi vitamin B-kompleks ve omega-3 yağ asitlerinin eksiklikleri sayılabilir. Ayrıca, kadınların depresyon geçirme olasılığı erkeklerden yüzde 70 daha fazladır.

Depresyona doğal çözümler nelerdir?

1. Kakule

Kakule, vücudunuzu detoksize ve hücrelerin gençleşmesine yardımcı olur. Böylece ruh halinizi iyileştirir ve depresyona doğal çözümler arasında yer alır. Bir fincan ılık suya veya süte yarım çay kaşığı kakule tozu ekleyin. Günde bir kez için. Banyo suyuna birkaç damla kakule yağı da ekleyebilirsiniz. Her gün 30 dakika boyunca bu yükseltici aromalı su da vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

2. Safran

Safran, karotenoidler ve B vitaminleri, beyindeki serotonin ve diğer kimyasalların seviyelerini arttırmaya yardımcı olur. Depresyonla mücadele etmek için günde iki kez 15 mg safran alın. Yemek pişirirken, süt içerken biraz safran da kullanabilirsiniz.

3. Kaju Fıstığı

C vitamini bakımından zengin olmak, kaju fıstığı sinir sistemini uyarır. Ayrıca, kaju fıstığı içindeki riboflavin enerjiyi artırır, böylece aktif ve neşeli olabilirsiniz. Depresyonla mücadeleye yardımcı olan kaju içindeki diğer yararlı besinler ise magnezyum, triptofan ve B6 vitaminidir. Bir fincan sıcak süt için bir çay kaşığı kaju fıstığı tozu ekleyin. Günde bir kez için. Ruh halinizi kaldırmak için sağlıklı bir atıştırmalık olarak bir avuç kuru kavrulmuş kaju yiyebilirsiniz.

4. Balık Yağı

Çalışmalar, depresyonlu kişilerin genellikle düşük omega-3 yağ asitleri alımına sahip olduklarını bulmuştur. Balık yağı normal beyin işleyişi için gerekli olan omega-3 yağ asitlerinde yüksektir ve depresyonlu kişiler için tavsiye edilir. Depresyonla savaşmak için günlük balık yağı alın. Uygun dozaj için bir doktora danışın. Alternatif olarak, omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan somon, sardalya ve hamsi gibi soğuk su balıkları yiyebilirsiniz. Keten tohumu ve soya ürünleri de iyi omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

5. Elma

Elma yüksek düzeyde vitamin B, potasyum ve fosfor içerir. Tüm bu besinler beyninizin hasarlı sinir hücrelerini işleyişini iyileştirmesine yardımcı olarak, depresyon belirtilerine yardımcı olur. Bir elma doğrayın ve suyunu çıkarmak için bir karıştırıcıya veya meyve sıkacağı içine koyun. Bir bardak ılık süte elma suyu ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. Bunu günde iki kez için. Ayrıca, depresyonu önlemek için günde bir elma yiyebilirsiniz.

6. Bal

Balda bulunan doğal şeker, düşük depresyon duygularıyla savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, bal yıpranmış sinirleri rahatlatabilir. Balda bulunan triptofan denilen amino asit uykuya neden olur, bu da depresyon anında uygun bir uyku almanızı önlediği zaman yardımcı olabilir. Yavaşça 5-10 tane badem ezin ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımın bir çay kaşığını günde iki kez, sabahları bir kez ve tekrar yatmadan önce yiyin.

7. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, çeşitli depresyon belirtileriyle savaşmaya yardımcı olabilecek birçok güçlü bileşik içerir. Kuşkonmazdaki yüksek folat içeriği beyin fonksiyonlarını iyileştirir, E vitamini ise sizi iyi bir ruh haline getirir. Ayrıca, kuşkonmazda bulunan triptofan, beyinde, ruh halini stabilize eden serotonin üretir. Depresyonla savaşmak için, taze kuşkonmazı, haftada üç ya da dört kez buğulanmış ya da ızgarada kızartarak tüketin.

8. Tavuk

Düşük B6 vitamini seviyeleri depresyona katkıda bulunabilir. Vücudun serotonin ve dopamin gibi duygudurum arttırıcı nörotransmiter yapmak için B6 vitamini gereklidir. Tavuktan gerekli miktarda B6 vitamini alabilirsiniz. Fırında pişirildiğinde veya en sevdiğiniz sebzelerle pişirildiğinde tavuk en iyisidir. Ayrıca bir kase tavuk çorbası da olabilir. Diğer sağlık sorunlarına neden olabilecek tavuğun derisini veya kızartılmış tavuğu yemekten kaçının. Haftada iki ya da üç kez tavuk yiyin.

Bu çözümlerin yanı sıra, moral bozukluğundan kurtulmak için bazı pratik şeyler yapmak yeterlidir. Dinlenin, önemsiz gıdalar tüketmekten kaçının, gülün ve sizi mutlu eden şeyler hakkında düşünün, sosyalleşin, günlük egzersiz yapın, alkolden uzak durun. Depresyon devam ederse ya da hayat yaşamaya değmezmiş gibi hissettirirse, hemen bir doktora görün.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)