Bir Deri Kanseri: Melanom

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Bir Deri Kanseri: Melanom

Gözümüzün Önündeki Kansere Dikkat

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her saat başı 1 kişi melanom yüzünden hayatını kaybediyor. Oysa ki melanom bir ayna yardımıyla bile fark edilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Fezal Özdemir, bir deri kanseri olan melanomun ne olduğunu anlatıyor.

deri kanseri

 Melanom ülkemizde ve tüm dünyada önemli bir halk sağlığı problemi haline geldi. Deri kanserleri’nin % 5’ini oluşturuyor ve ölümlerin % 75’inden sorumlu, en tehlikeli olanıdır. Derimizin en üst tabakasında bulunan “melanosit” adı verilen renk hücrelerinin, kötü huylu çoğalması sonucu oluşan en tehlikeli deri kanseri dir.

Nedir Bu Melanom?

Melanom, deri kanseridir. Derimizin en üst tabakasında bulunan “melanosit” adı verilen renk hücrelerinin kötü huylu çoğalması sonucu oluşur.

Erken Tanı Hayat Kurtarır

Ancak erken dönemde, hastalık derinlere inmeden tanı konursa, %100 iyileşme görülür. Burada en büyük öncelik doktora erken başvurulması ve hastaların bilinçlendirilmesidir.

Melanom Belirtileri Nelerdir?

Melanom; bir ben üzerinden veya normal derideki bir leke üzerinde gelişir. Koyu kahverengi ya da siyah renkte olur. 3-4 mm genişlikte, yuvarlak, bene benzeyen bir leke veya kabartı olarak başlar ve hızla değişir. Bazen renksiz veya pembe renkli de olabilir. Bu nedenle hızla büyüyen ten rengi ya da pembemsi kabartılara çok dikkat etmek gerekir. Büyüdükçe kabarır, sürtünme ile kanayabilir. Melanomun bir leke halindeyken kabarık hale dönüşmeden tanınması önemlidir.Çünkü kabarık hale dönüşmesi kanserin derinlere indiğini yani vücuda yayılır hale geldiğini gösteren kötü bir işarettir. Tanıda dermatologun derinin içini görebilmesi için ışıklı bir büyüteç olan dermoskop ile bakmalıdır. Bu şekilde %90-95 duyarlılıkla doğru tanıya ulaşacaktır.

Leke ve Benden Ne Zaman Şüphelenmeliyiz?

•Leke veya Ben yuvarlak değil asimetrik ise, yani 2 eşit parçaya bölünemiyorsa,
•Renk, şekil, büyüklük olarak değişim varsa ve kaşınma, kanama oluyorsa
•Kenarları düzensiz, girintili çıkıntılı ise,
•Farklı renk tonları içeriyorsa,
•Çapı 5 mm’den büyükse..

Bu belirtilerin en önemlisi ve dikkat edilmesi gerekeni değişimdir. En güçlü işaret bu lekenin veya benin çapının büyümesi, şeklinin ve renginin değişmesidir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.

Melanom Vücudun Hangi Bölümlerinde Görülür?

Melanom çocuklar dahil her yaş grubu için tehlikedir. Yüz, gövde, kol, bacak, taban, avuç içi, saçlı deri, tırnaklar hatta ağız içi ve genital bölge dahil derinin her yerinde görülür.

 Kimler Risk Altındadır?

  • Açık tenli, güneşe duyarlı, hemen yanıp ama bronzlaşamayan kişiler ile sarı veya kızıl saçlı, renkli gözlü kişiler,
  • Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler,
  • Çocukluğunda şiddetli güneş yanığı geçirmiş olan kişiler,
  • Hayatı boyunca güneşe yoğun bir şekilde maruz kalan kişiler
  • Kendisinde veya ailesinde melanom geçmişi olan kişiler,
  • Vücudunun çeşitli yerlerinden çok sayıda beni olan kişiler,
  • Şekil, renk ve büyüklük açısından şüpheli benlere sahip kişiler.
  • Doğumsal benleri olan kişiler,
  • Melanom dışı deri kanseri geçirmiş kişiler risk altındadır.

Güneş ve Solaryum Etkisi Nedir?

Melanom genellikle ileri yaşlarda, 50-55 yaş sonrasında görülür. Fakat; son yıllarda çocuk, ergen ve genç erişkinlerde melanom görülme olasılığı hızla artmaktadır. Gençlerde melanom artışına korunmasız aşırı güneşte kalma ve solaryumlar neden olmaktadır.

Hastalığın Tedavisi Mümkün Müdür?

Melanom tedavisi mümkündür. Hele erken dönemde henüz kanser üst seviyeye ulaşmamışsa tümörün cerrahi olarak çıkarılmasıyla %100 şifa sağlanır. Bu durumda ek tedavi de gerekmez. Melanomun asıl tedavisi en kısa sürede tümörün çıkarılmasıdır. Tanı konulan iyi huylu bir leke veya ben ise cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Melanom görüldüğü an, tüm vücut için kanser tarama testleri yapılır. Hastalığın derecesini ve yaygınlığını saptanarak ek tedaviler buna göre planlanır. Atlanmaması gereken en önemli husus da hastalık ne boyutta olursa olsun melanom tanısı almış bir hastanın ömür boyu izlenmesi gerekliliğidir. Vücudunuzdaki diğer kanserleri göremeyebilirsiniz ama melanom gözünüzün önündedir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)