Dikkat Dağınıklığı Ve Unutkanlık Ulusal Sorun Haline Geldi!

Hazır Gıdalar Unutkanlığa Neden Oluyor!

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı dikkat dağınıklığı ve unutkanlık konusunda önemli açıklamalar yaptı. Dikkat dağınıklığı günümüzde şehir hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Herkes “alzheimer oldum!” endişesi ile unutkanlıktan yakınarak nörologlara koşuyor. Aslında gerçek böyle değil. Şehir insanının yaşadığı zor koşullar ile yazılı ve görsel basının devamlı aşıladığı “hastalık” korkuları birleşince; unutkanlık ortaya çıkıyor. Oluşan bu unutkanlığın alzheimer hastalığı ile alakası yok. Günümüzde 13, 14 yaşlarındaki çocuklar bile “unutkanlık” sorunuyla karşı karşıyalar. Fakat bu yaşlara kadar inen bu “salgının” nedeni ne? Günlerimiz genellikle sıkışık trafikte bir yerlere yetişme çabası ile geçiyor. Daha çok abur cuburla beslenerek paketlenmiş gıdalar tüketiyoruz. Özellikle çocukların şeker tüketiminde patlama yaşanıyor. Obezite, ülkemizde de ulusal bir sorun halini aldı. Doğal gıdalar, sebze-meyve, sağlıklı yiyecekler ve bol su gerektiği kadar tüketilmiyor. İnsanlar daimi bir korku ve koşuşturma içinde yaşayarak gelecek kaygısı, sınav kaygısı, güvenlik endişeleri, ailevi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bindiğiniz asansörlerin içindeki düğmelere dikkat edin. En sık kullanılan “kapı kapama” düğmelerinin üzerindeki numaraların silinmiş olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi ise herkesin acele ederek bir yerlere yetişme telaşı içinde olmalarıdır.

dikkat dağınıklığı
Mutlu Olmanın Tek Formülü Anı Yaşamak!

Dikkat, tüm farkındalığınızı bir noktaya odaklamak anlamına gelir. İnsanların tüm dikkatlerini yaptıkları işe vererek “şu ana” ve “şimdiye” odaklanmaları verimli ve mutlu olabilmelerini sağlar. Maalesef ki insanların büyük kısmı ya geçmişte ya da gelecekte kaybolmuş bir halde yaşıyor. İnsanlar büyülenmiş gibi kafaları her daim meşgul, “başka alemlerde uçuyor”. İşte, tam da bu nedenle “dikkat eksikliği”, “odaklanamama” sorunu buna bağlı olarak da “unutkanlık” ortaya çıkıyor.

Dikkat Dağınıklığı Çekenler İçin Tavsiyeler

1- Dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Özellikle çocukları paketlenmiş ve şeker ilave edilmiş tüm tatlı gıdalardan uzak tutun. Enerji içeceklerini kesinlikle tüketmeyin. Şekerli gıdaların gelişim çağındaki beyinleri olumsuz yönde etkilediği ve “dikkat eksikliği hiperaktivite sendromu” na neden olduğu ispatlandı.
2- Düzenli olarak sürekli egzersiz yapın.
3- Düzenli ve iyi uyuyun. Uyku eksikliğinin bir bedeli olur ve faiz oranı çok yüksektir.
4- Meditasyon, yoga, pilates, tai chi gibi sporlardan bir tanesini düzenli olarak yapın. Bunlardan birini yapamıyorsanız, her gün bir doğa parkında, hiç konuşmadan en az yarım saat etrafı izleyin ve dinleyin. Güzel bir ağaçlı yolda yapılan sessiz yürüyüşler de bu konuda işe yarayacaktır.
5- Olumsuz insanları etrafınızdan uzaklaştırarak sizi olumlu yönde etkileyen, yaşama sevinci veren insanlarla zaman geçirin.
6- Aynı anda birkaç şey yapmaktan kaçının. Her zaman tek bir işe odaklanın. Tüm dikkatinizi yaptığınız işe verin.
7- Sevdiğiniz işi yapın. İşinizi sevmiyorsanız da değiştirin.
8- Bir not defteri kullanın. Yapacağınız işleri günlük olarak bu deftere kaydedin. Gereksiz hiç bir şeyi hafızanız yer vermeyin.
9- Çalışma ortamınızın iyi aydınlatılmış olmasına dikkat edin.
10- Çok yoğun bir iş yaparken “beyninizin durduğunu” düşünüyorsanız; yaptığınız işe kısa bir süre için ara verin. İyi bildiğiniz bir şiiri okuyun, sevdiğiniz bir şarkıyı yüksek sesle söyleyin ya da bulmaca çözün. Sonra, işiniz her ne ise ona geri dönüp devam ettiğinizde başardığınızı göreceksiniz.
11- Bir müzik aleti çalmak, resim yapmak, balık tutmak, bilardo oynamak gibi bedeni bir meşguliyetle uğraşın. Bu şekilde zevkle yaptığınız bir hobinizin olması, farkındalığınızı artırır.
12- Derin düşüncelere dalarak kafanızdaki korkuların ortaya çıkmasına izin vermeyin. Çoğu, hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olan bu düşünceleri kendinizden uzaklaştırın. Düşünmeyi bırakın ve sadece “yapın”.
13- Alkol gibi zihinsel baskılayıcı unsurlardan uzak durun. Bunlar sadece kısa bir süre için işe yarar görünür. Uzun vadede kesinlikle yarardan çok zarar getirir.
14- Elektronik cihazlarla aranıza mesafe koyun ve ekrana bakarak geçen süreyi sınırlandırın. Özellikle çocuklarda buna daha çok dikkat edin.
15- Ailenizle birlikte vakit geçirin. Birlikte daha çok sohbet edin, yemeğe beraber oturun.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir