Cerrahlar Uyarıyor Kin ve Nefret Öldürebilir Uzak Durun

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Cerrahlar Uyarıyor Kin ve Nefret’ten Uzak Durun

Uzmanlar sağlıklı bir beyin için insanların kin ve nefret duygularından uzak durmaları gerektiğini söylüyorlar. Kişinin mutlu olduğu ve kendini iyi hissettiği zaman bazı hormonal değişimler yaşar. Bu durum da beyin sağlığı üzerinde önemli etkiler oluşturur. Okumak, yeni fikirler üretmek, yeni arkadaşlar edinmek beynin daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Sağlıklı bir beyne sahip olabilmek için; sevecen olmak, yardım etmek, insanlarla kavga etmeden iyi geçinmek, şefkatli olmak, iyilik yapmak, sevmek ve pozitif düşünmek gerekir. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kaya Aksoy, beyin sağlığının korunmasına ilişkin önerilerde bulundu.

kin ve nefret

Anın Tadını Çıkarın

Anı yaşamanın önemli olduğunun bilincinden olan kişi, bunu gerçekleştiremediği zaman geriye dönüp bakarak ben anı neden anı yaşamıyorum diye kendini sorgulaması gerekir. Anı yaşayarak, içtiğiniz çayın, yaptığınız sohbeti değerini anlamanız, gezdiğinizi sindirmeniz gerekiyor.

Kin ve Nefret’e Karşı Okuyun, Yeni Fikirler Üretin

Beyni çalıştırmanın en iyi yöntemlerinden biri endişe ve kuşkudan uzak durmak, okumak ve araştırmaktır. Kişinin baktığını görmesi, gördüğünün algılaması, algılandığını yorumlaması çok önemlidir. Kişi bir konuyu yorumlarken yeni fikirler üretir. Beynin üretken hale gelebilmesi için; bir şeyi öğrenip bir şey öğretmek gerekiyor. Kişi bir şeyi gördükten sonra onu nasıl yapabilirim diye düşünmelidir. Beyin sağlığı için uyku da çok önemlidir. Bu nedenle Rahat uyumak gerekir. Bunun için de kabus görmeyecek şekilde günlük hayatı güzel geçirmek ve huzurlu olmak şarttır.

Yeni Arkadaşlarla Yeni Bağlantı Kurun

Sağlıklı bir beyne sahip olmak için beynin yeni bağlantılar kurması beyin üzerinde önemli etkiler yaratır. Yeni arkadaşlar edinerek yeni bağlantılar oluşturabilirsiniz. Çevrenizi kısıtlı tutup 3-5 insanla sohbet edip kabuğuna çekilmek yerine daha geniş çevreye ulaşmak, daha çok kişiyle konuşmak gerekir. Kişi o geniş bağlantıları kurduğu zaman, o geniş bağlantılara bütün isteklerini, arzularını, iyi niyetlerini gönderip onlardan da aynı tepkiyi alırsa mutlu olur. Kendini iyi hissederek çevreyle, uzayla ve evrenle uyum sağlamış olur. Kişinin içindeki güzel duygular hep bir mertebe yukarı çıktığı zaman yani iyilik yaparak, insanlarla iyi iletişim kurarak, onları kandırmadan iyi şeyler yaparak bağlantıları devam ettirdiği zaman kişi zaten rahatlayacak hale geliyor. Karşında kişiye iyi niyetle bakıyorsan, temizliğine özen gösteriyorsan, kendine gördüğün gibi başkalarını aynı şekilde görüyorsan, bakışlarınla da iyi olduğunu gösterebiliyorsan o zaman o kafa o beyin her zaman görmeyi arzuladığın manzaranın içerisindeki akarsular gibi akıyordur. Beyin daha iyi işler ancak kin ve nefret ile, başkasını kandırmak için beyninde her türlü kötülüğü düşünüyorsan bir gün bir yerinde sorunlar çıkar.

İyi insan Olmak Beyin Sağlığını Koruyor

İyi düşünerek ve insanlara sevgiyle yaklaşarak da beyin sağlığını koruyabilmek mümkündür. Örneğin; bir büyükbaba torununu sevdiği o an büyük bir mutluluk yaşıyor. Mutlu olunca içinde birtakım hormonal değişimler oluyor. O anda sadece yaşadığı mutluluğu hissediyor ve hiçbir şey düşünmüyor. Kaygılandığı, kuşkulandığı, sinirlendiği, endişe ettiği hiçbir şey o an aklına gelmiyor.

Sağlıklı Yaşamak Beyni de Sağlıklı Tutuyor

Sağlıklı bir beyne sahip olmak için sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam, doğru ve dengeli beslenmek önemlidir. İnsan hareket üzerine kurgulanmış bir varlık olduğu için; beden sağlığı ve zihin sağlığı açısından hareket etmesi gerekir. İhtiyaç duyulan hareketi sağlamak için;  yürüyüş, yüzme, jimnastik, basit egzersizler ve Uzakdoğu yaşam sanatı Tai-chi yapılabilir. Bedene egzersiz yaptırmak, bu egzersizler sırasında zihni dinlendirmek ve arıtmak sağlık için önemlidir. Beyin sağlığını korumak için; tam olarak doymadan yemekten kalkmak, dengeli beslenmek, karbonhidrata ve şekere yüklenmeden beslenmek gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)