Çoçuğunuz “L, R, D, S, T, Z” Harflerini Söyleyemiyorsa Dikkat

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Çoçuğunuz “L, R, D, S, T, Z” Harflerini Söyleyemiyorsa…

Çocukların konuşmaya başladıkları zaman bazı harf ve kelimeleri söyleyememeleri sık rastlanan sorunlarından biridir. 3 yaşından sonra “L, R, D, S, T, Z” harflerini söylemekte zorlanan ve yutma sıkıntısı yaşayan çocukların sorunu ankiloglossi hastalığından kaynaklanabiliyor. Ankiloglossi hastalığı halk arasında dil bağı olarak bilinir. Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Yalçın Varnalı, dil bağı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

dil bağı
Dil Bağı Erkek Çocuklarda Daha Sık Görülüyor

Dil; emme, çiğneme, yutma, tat alma, yiyeceklerin yemek borusuna yönlendirilmesi, ağız içini temizleme ve konuşma gibi yaşamsal fonksiyonlar için son derece önemli bir organdır. Anne karnındayken bebeğin ağzının içindeki oluşumların gelişmesini sağlayan dilin altında frenulum adlı bağ bulunur. Bu bağın normalden daha kısa veya kalın olması dil hareketlerini kısıtlayabilir. Çocuk büyüdükçe frenulum bağı küçülerek bu bağdan kaynaklı sorunlar azalabilir. Ankiloglossi hastalığı, halk arasında bilinen adıyla dil bağı, erkek çocuklarda kızlara oranla daha fazla görülmektedir. .

Bu Harflere Dikkat!

Dil bağı tanısı basit bir muayene ile konulabilir. Dil bağının teşhisi sırasında bebeğin herhangi bir beslenme sorunu olup olmadığı büyük önem taşır. Çocuk daha büyükse, frenulum bağının uzunluğu ve yumuşaklığını değerlendirmek için dilin dışarı çıkarılması istenir. Çocuğa ağzı açıkken dilinin ucunu damağına değdirmesi gibi hareketler yaptırılır. Dil bağı sorunu olan çocuklar dilini dışarı çıkarmakta zorlanır. Dili içe doğru bükülerek “V” şeklini alır. Telaffuz bozukluğunun değerlendirilirken özellikle 3 yaşından sonraki döneme bakılır. Bu dönemde çocuktan dil ucuyla oluşturulan “l, r, d, s, t, z” gibi sesleri çıkarması istenir. Dil bağı sorunu olan çocuklar bu sesleri çıkarırken zorlanır.

Dondurma Yerken Zorlanabilir

Dil bağı rahatsızlığı bebeklik döneminden başlayarak farklı sorunlar yaratabilmektedir.

  • Bebeğiniz anne sütü emerken ya da biberonla beslenirken zorlanabilir. Bu nedenle yeterince süt alamayabilir. Sonuçta daha sert emebilir. Emme yerine çiğneme hareketi yapabilir. Bu durum da anne de meme başı ağrısına yol açabilir. Daha büyük çocuklar çiğnedikleri lokmaları dilleriyle yönlendiremez. Yutma zorluğu yaşayabilirler.
  • Çocuk ağzındaki yemek artıklarını temizleyemez. Bu nedenle ağız kokusu ve dişlerde çürüme oluşabilir. Bazı dişler düzgün gelişemez. Diş eti iltihapları oluşabilir.
  • Dil bağının çocuğun konuşmasında gecikme ya da engelleme konusunda etkisi yoktur. Ancak çocuk bazı kelimeleri söylerken zorlanır.
  • Çocuk dondurma yalamak, flüt gibi müzik aletlerini çalmak gibi diğer çocukların kolayca yaptığı şeyleri yapamayabilir. Ayrıca anormal bir görünüme neden olur. Bu da sosyal yaşamda sıkıntılara yol açar.
  • Frenulum alt çenede biraz yüksek konumda yer almışsa, alt çeneyi öne doğru itebilir. Bu da alt ön dişleri birbirinden uzaklaştırır ve aralarında açıklık oluşturur. Bu durumda üst çene de az geldiği için çocuğunuzda çene kapanma sorunları oluşur. Bu sorun çocukta 8-10 yaşlarına kadar dikkat çekmez.

Doğru Tedavi Planlaması ile Çocuğunuzun Düzgün Konuşması Sağlanabilir

Bebeğin beslenmesi normal ise, hafif derecede dil bağının tedavi edilmesine gerek olmayabileceği için yeni doğan döneminde saptanan dil bağının sorun yaratıp yaratmadığı belirlenene dek dokunulmamalıdır. Ancak sorun yaratan durumlarda cerrahi dışı bir yöntemle tedavi mümkün olmadığı için cerrahi ile müdahale edilir. Cerrahi müdahale yaşanan konuşma ve beslenme bozuklukları ile mekanik/sosyal sorunların derecesine göre her zaman yapılabilmektedir.

Cerrahi sırasında kanama, ağrı ya da enfeksiyon gibi risk beklenmemektedir. Cerrahi işlem 10-15 dakika sürer. Sorunlu bölge 2 saat kadar kısa bir süre içinde iyileşme gösterir. Küçük bebeklerde poliklinik koşullarında yapılır. Daha büyük çocuklarda genel anestezi gerektirir. Basit bir işlemdir. Çocuğun konuşmanın düzelmesini sağlayarak özgüvenini kazanmasına yardımcı olur. Dil bağının neden olduğu konuşma bozukluğu sadece bazı harflerde telaffuz zorluğudur. Oysa konuşma bozuklukları çok çeşitlidir. Her konuşma bozukluğunun farklı nedenleri vardır. Bu nedenle konuşma bozukluğu konusunda müdahale yapılmadan önce bu konuların araştırılması aynı zamanda da ailenin beklentilerinin anlaşılması gerekmektedir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)