Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Diş Bakımı Konusunda Yapılan Hatalar

Yeni bir alışkanlık edinmek yaklaşık olarak üç hafta sürer. Ağzınızı eskisinden daha ferah hissetmek için her hafta diş fırçalama rutininize bir değişiklik eklemelisiniz. Ayrıca bu iyi bir diş bakımı, diş fırçalama hatalarından kaçınmak, diş etinizin uzun süre korunmasını da sağmak için düzenli olarak diş hekimine görünmekte fayda vardır. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, basit ama aslında sık sık yaptığımız diş bakım hatalarını anlattı…

diş bakımı Diş Fırçasını Çok Uzun Süre Kullanmak

Günde iki defa olmak üzere haftanın yedi günü sürekli kullanılan bir diş fırçasının ömrü üç aydır. Kullandıkça diş fırçasının kılları yıpranacağı için yaklaşık olarak 200 kullanım sonrası diş fırçanızı değiştirmelisiniz. Kılları yıpranmış, kırılmış ve kıvrılmış bir diş fırçası dişlerinizi iyi temizlemez. Bunun yanında diş fırçanızı kullanmaya başladıktan birkaç ay sonra fırçada bakteri ve gıda parçacıkları birikmeye başlar. Bu nedenle diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirmelisiniz.

Dişlerinizi Fırçalamaya Yeterince Zaman Ayırmamak

Diş fırçalama için önerilen süre 2 dakikadır. Fakat; bir kişinin diş fırçalama süresi ortalama 45 saniye sürmektedir. Diş macunundaki florürün diş minesine ulaşabilmesi için 2 dakikadan kısa bir süre yeterli değildir. Ağız hijyeninin tam olarak yapılabilmesi için 2 dakika boyunca dişler fırçalanmalıdır. Bunu yaparken zamanlayıcı kullanabilirsiniz. zamanlayıcı yoksa 2 dakikalık bir şarkının melodisini ya da telefonunuzun kronometresini de kullanabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken diş kenarlarını ve ağzın arkasını fırçalamayı da unutmamalısınız.

Dişlerinizi Fırçaladıktan Sonra Ağzı Su ile Durulamak

Dişlerin fırçalandıktan sonra su ile çalkalanmaması gerektiğini, söyleyen Kökdemir, su yerine florür içeren bir gargara ya da ağız yıkama suyu kullanılmasını öneriyor. Çünkü ağzınızı su ile çalkaladığınız zaman diş macunundaki florürün etkisi düşer. Ayrıca bu etkiyi korumak için dişlerinizi fırçaladıktan sonra su içmek veya içecek tüketmek için en az yarım saat beklemelisiniz.

Diş ipi Kullanmamak

Günlük olarak diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Dişlerinizi ne kadar dikkatli de fırçalasanız diş fırçasının ulaşamadığı yerler olur. Bu nedenle dişler arasında kalan artıkları çıkarmak ve buralarda bakterilerin yer etmesine engel olmak için günde en az bir kere de olsa diş ipi kullanmak gerekir. Özellikle günün sonunda diş ipi kullanmalısınız.

Dilinizi Temizlemiyorsanız…

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra yapılması gereken bir diğer işlem de dilin temizlenmesidir. Dilin temizlenmesi ağız kokusunun oluşmasına, dildeki bakterilerden sıyrılmaya yardımcı olur. Dilinizi temizlemek için diş fırçanızı da kullanabilirsiniz.

Sert Diş Fırçası Kullanmak

Diş fırçalama konusunda yapılan hatalardan bir tanesi de diş fırçası seçimidir. Daha iyi temizlediği düşüncesiyle çoğu kişi sert diş fırçası seçmektedir. Fakat; diş fırçasındaki kılların sert olması diş etinize zarar verebilir. Diş fırçası seçerken yumuşak ya da ekstra yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih etmelisiniz.

Yanlış Teknikle Fırçalamak

Dişler arasındaki boşlukların temizlenmesi için dairesel hareketler daha nazik ve etkilidir. Fırçalama esnasında diş fırçası hem dişlerle hem de diş etleri ile temas etmelidir. Dişlerinizi fırçalarken fırçanızı ön ve alt dişlerin arkasında dikey olarak eğin. Fırçanızın ön yarısını kullanarak hafif ve yumuşak hareketler yaparak dişlerinizi fırçalayın.

Dişleri Yanlış Açıyla Fırçalama

En etkin diş fırçalama açısı 45 derecelik açıdır. Diş fırçanızı bu açıyla kullanmanız diş eti çizgisinin alt ve üst kısmında temizliği garantilemiş olursunuz. Diş fırçasının orta kısmını kullanarak dişler ile diş etleri arasını temizleyebilirsiniz. Diş eti çizgisini doğru temizlemek, renk kaybını ve diş eti hastalıklarını önler.

Dişlerinizi Fırçalama Rutinini Değiştirmemek

Dişlerimizi günde iki kez fırçalarız.  Fırçalarken sürekli aynı hareketleri yapar ve hep aynı yerleri fırçalarız. Fırçalama esnasında bu rutininizi değiştirin. Farklı bir alandan başlayın ve düzensiz bir desen izleyin. Elektrikli bir diş fırçası kullanarak daha az çaba sarf ederek ağzınızda ulaşılması zor yerlere daha kolay ulaşabilirsiniz.

Dişleri Günde Dört Kez Fırçalamak

Köknar, dişlerinizi günde iki defadan fazla fırçalamaya gerek yoktur, diyor. Bazı insanlar genellikle yemekten sonra dişleri günde üç veya dört kez fırçalamanın daha uygun olduğunu düşünür.  Günde iki defadan fazla fırçalamak diş ve diş etlerine zarar verebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)