Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Dişlere Zarar Veren Alışkanlıklar

Günlük hayat içerisinde yaptığımız ve dikkat etmemiz gereken dişlere zarar veren alışkanlıklar vardır. Çoğumuz, gün içinde, onlardan haberdar olmadan ve sağlığımız üzerindeki etkilerin farkında olmadan bu alışkanlıkları yapıyoruz. Hangi alışkanlıkların zarar verdiğini bilip önlem almak diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Dişlere zarar veren alışkanlıklar nelerdir?

dişlere zarar veren alışkanlıklar
Tırnak Yemek

Tırnak yemek zorlayıcı bir alışkanlık olarak bilinir, bu da kişinin ne yaptığını bile bilmeden sık sık tekrarlandığı anlamına gelir. Özellikle çocuklarda tırnak yemek yaygındır. Fakat çok sık yapıldığında sorun olur. Aşırı tırnak yeme alışkanlığı, diş ve diş etlerine zarar verebilir.  Tırnak parçaları yutulduğunda midenin zarar görmesine neden olur. Tırnak yemek, hastalığa neden olan mikropları da aktırır.

Çok Sert Fırçalama

Dişleri fırçalamak diş temizliği için iyi bir alışkanlıktır. Fakat fırçalarken çok fazla kuvvet kullanmak, çok sert bir diş fırçası kullanmak, dişlerinizdeki koruyucu emayeyi yıpratmaya başlayabilir. Çok sert fırçalama işaretleri, diş etlerinde, dişlerdeki yıpranmış lekeler veya dişin tabanında veya kökündeki boşlukları içerebilir.

Buz Çiğneme

Doğal ve şekersizdir, bu yüzden buzun zararsız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sert, donmuş küplerin çiğnenmesi dişlerinizi çatlatabilir. Eğer buz çiğneme sonucu bir dişin içindeki yumuşak dokuyu tahriş olursa, düzenli diş ağrıları oluşabilir. Sıcak yiyecekler ve soğuk yiyecekler, hızlı ve keskin ağrıyı veya kalıcı diş ağrısını tetikleyebilir. Bir daha ki sefere buz çiğneme isteğiniz olursa, bunun yerine şekersiz sakız çiğneyin.

Ağız Koruyucu Kullanmamak

Futbol, ​​basketbol ya da başka bir spor yapsanız da oyuna bir ağız koruyucusu olmadan girmeyin. Bu, dişlerin üst sırasını koruyan bir kalıp plastiktir. Bu olmadan, hareketleriniz sertleştiğinde dişleriniz kırılabilir.

Dil Piercingleri

Dil piercingleri moda olabilir, ancak metal ısırmak bir dişi kırabilir. Dudak piercingleri benzer bir risk oluşturur. Metal, diş etlerine karşı sürtündüğü zaman diş kaybıyla sonuçlanacak diş eti hasarına neden olabilir. Ağız aynı zamanda bakteri için bir cennettir, bu yüzden piercingler enfeksiyon ve yaraların riskini artırır. Ayrıca, bir dil delme ile ciddi kanamaya neden olabilecek büyük bir kan damarını kazara delme riski vardır.

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma, zamanla dişleri aşağıya çekebilir. Çoğu zaman stres ve uyku alışkanlıklarından kaynaklanır. Bu kontrolü zorlaştırıyor. Gün boyunca sert yiyeceklerden kaçınmak, ağrıyı ve bu alışkanlıktan kaynaklanan zararı azaltabilir. Gece bir ağız koruyucusu takmak, uyurken diş gıcırtdatmadan kaynaklanan hasarı önleyebilir.

Öksürük Pastili

Çoğu şekerle yüklüdür. Boğazınızı bir pastil ile yatıştırdıktan sonra, dişlerinizi iyice fırçalayın. Şeker dişlerinizi kaplayan yapışkan plak ile reaksiyona girer. Sonra plaktaki bakteriler, şekeri diş minesini yiyen bir aside dönüştürür. Bunun sonucunda boşluklar oluşur.

Sakızlı Şeker

Tüm şekerli yiyecekler diş çürümesini destekler, ancak bazı şekerlerin taşımaları daha zordur. Şeker dişlere yapışır, şekeri ve sonuçtaki asitleri saatlerce emaye ile temas halinde tutar. Yemek sırasında, şekeri ve asitleri durulamaya yardımcı olan daha fazla tükürük üretilir.

Soda

Şeker tek suçlu değildir. Soda, porsiyon başına 11 çay kaşığı şekere sahip olabilir. Gazlı içecekler de diş minesinden uzaklaşan fosforik ve sitrik asitler içerir. Diyet meşrubatları şekeri atlamanıza izin verir, ancak yapay tatlandırıcılar şeklinde daha fazla asit içerebilirler.

Dişlerinizle Kapak Açmak

Şişe kapaklarını veya plastik ambalajları dişlerinizle açmanız kolayınıza gelebilir. Dişlerinizi alet olarak kullanmak, çatlamalarına veya kırılmalarına neden olabilir. Bunun yerine makas ve şişe açacaklarını el altında bulundurun. Dişleriniz sadece yemek için kullanılmalıdır.

Enerji içecekleri

Hiç şüphe yok ki, soğuk bir enerji içeceği iyi bir antrenmandan sonra canlandırıyor. Ancak bu içecekler genellikle şeker bakımından yüksektir. Soda veya şeker gibi, şekerli enerji içecekleri dişlerin emayesine karşı asit saldırısı oluşturur. Sık sık içilmesi çürümeye yol açabilir. Spor salonunda nemli kalmak için daha iyi bir yol, şekersiz ve kalorisiz su içmektir.

Meyve Suyu

Meyve suyu vitaminler ve antioksidanlarla doldurulur, ancak maalesef çoğu meyve suyu da şekerle yüklüdür. Bazı meyve suları, servis başına daha fazla şekere sahip olabilir. Meyveler doğal olarak tatlıdır, bu yüzden ilave şeker içermeyen meyve suyunu tercih etmelisiniz. Bazılarını su ile seyrelterek şeker içeriğini de azaltabilirsiniz.

Abur Cubur Yemek

Plaktaki bakteriler aynı zamanda nişastalı yiyecekleri de asit haline getirecektir. Bu asit sonraki 20 dakika boyunca dişlere saldırabilir. Yiyecekler dişlerin arasına sıkışmışsa veya sık sık atıştırırsanız daha uzun süre dişlerde kalır. Patates cipsi veya dişlere takılma eğilimi olan diğer nişastalı yiyecekleri yedikten sonra diş ipi kullanmak gerekir.

Sürekli Atıştırma

Atıştırmalık bir öğünden daha az tükürük üretir, dişlerinizde saatlerce daha uzun süre yiyecek parçaları bırakır. Çok sık atıştırmaktan kaçının. Şeker ve nişasta bakımında düşük atıştırmalıkları (meyveler gibi) tercih edin.

Kalem Çiğneme

İşe ya da çalışmalara yoğunlaşırken kaleminizi hiç çiğniyor musunuz? Buz çiğnemede görülen ezilme gibi, bu alışkanlık dişlerin çatlamasına neden olabilir. Böyle bir durumda şekersiz sakız çiğnemek daha iyi bir seçenektir. Dişleri daha güçlü ve emaye yiyen asitlere karşı koruyabilen tükürüğün akışını tetikler.

Kahve içmek

Kahve içmek de dişlere zarar veren alışkanlıklar arasında yer alır. Kahvenin koyu rengi ve asitliği zamanla dişlerin sararmasına neden olabilir. Neyse ki, çeşitli beyazlatma yöntemleri ile tedavi etmek için en kolay lekelerden biridir. Dişlerin rengini kaybetmekten endişeleniyorsanız dişçinize danışın.

Sigara içmek

Sigara, diğer tütün ürünlerinin yanı sıra dişleri lekeleyebilir. Diş eti hastalığının görülmesine neden olabilir. Tütün ayrıca ağız, dudak ve dil kanserine de yol açabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)