Diyabet Hastalarına Yaz Önerileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Diyabet Hastaları için Yaz Önerileri

Her zaman kontrol altında tutulması gereken bir hastalık olan diyabet yani şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olanların tatilde daha dikkatli olması gerekir. Bir diyabet hastası hipoglisemi riskine karşı yanında her zaman şeker ya da meyve suyu, ara öğün, kan şekeri ölçüm cihazı, eğer kullanıyorsa hap, insülin ve insülin iğne uçlarını bulundurması gerekir. Seyahat sırasında bunlar diyabeti olan kişinin yanında bulunmalıdır. Bu basit ama hayati önem taşıyan etkili bir püf noktasıdır. Prof. Dr. Serpil Salman diyabet hastaları için yazı sağlıklı ve keyifli geçirme konusunda önerilerde bulundu.

Diyabet hastaları
Bol Bol Su için:
 Yeterli miktarda sıvı almamak kan şekerinin yükselmesine neden olur. Ayrıca böbrek sorunlarına yol açabilir. Özellikle diyabet hastaları için Yazın su tüketimini artırmak çok önemlidir.

Egzersiz Yapın: Yaz ayları açık mekanlarda egzersiz yapmak için iyi bir fırsattır. Sabah veya akşam, aşırı sıcak olmayan saatlerde, yemekten bir saat sonra yürüyüş, yüzme gibi egzersizler yapılabilir. Bu egzersizler iyi vakit geçirmenizi sağlarken öte yandan kan şekeri kontrolü, kilo verme, kalp damar hastalıklarından korunma gibi faydalar getirir.

Güneşlenin Ama Aşırıya Kaçmayın: Birçok diyabet hastasında hastalığa eşlik eden tansiyon yüksekliği de bulunur. Aşırı sıcakta ve güneşte uzun süre kalmak tansiyon yükselmesine, kalp krizine, beyin kanamasına sebep olabilir. Bu risklere karşın güneş iyi bir D vitamini kaynağıdır. Bu nedenle diyabet hastalarının aşırı sıcak olmayan saatlerde günde 15 dakika civarında güneşlenmeleri fayda sağlar. Ancak cilt kanseri riski taşıyan kişiler öncelikle doktorlarına danışmalıdır.

Ayaklarınıza iyi Bakın: Yazın terlik ve açık ayakkabı kullanımı daha fazladır. Özellikle parmak arası terlikler diyabetlilerde ayak yaraları yapabilir. Ayaklarında duyu kaybı gelişmiş olan diyabetli kişilerin ayakkabı seçimine özen göstermelidirler. Mümkün olduğunca çıplak ayakla dolaşmamaları gerekir.

Cildinizi Nemlendirin: Yaz aylarında cilt kurumaya daha çok meyilli olduğu için nemlendirici kullanarak cildinizin kurumasını önlemelisiniz.

İlaçlarınızı Sıcaktan Koruyun: Haplar, insülinler, kan şekeri ölçüm cihazları ve çubukları aşırı sıcağa marz kaldıkları zaman bozulurlar. Bu nedenle onları sıcaktan korumayı unutmayın! İnsülin ilacı bozulsa bile normal görülebilir.

Hipoglisemiden Korunun: Normalden daha fazla ve sık egzersiz yapmak, sıcak havada insülinin  ciltten daha hızlı emilmesi gibi nedenlerle yazın hipoglisemi yani kan şekerinin düşme riski fazladır. Hipoglisemi belirtilerine karşı dikkatli olun.

Tatile Çıkarken Çanta Hazırlayın: Seyahate giderken diyabet çantası hazırlanmalıdır. Yolculuk esnasında acil ihtiyaç olabilme ihtimaline karşı bu çanta bagaja vermemelidir. Ayrıca valizin aşırı sıcak veya soğuk ortamda kalmasından ötürü ilaçlar bozulabilir. Diyabet çantasında; ara öğün, kan şekeri ölçüm cihazı, hipoglisemi riskine karşı şeker ya da meyve suyu, eğer kullanıyorsanız hap, insülin ve insülin iğne uçları bulunmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)