Diyabetin Belirtileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Diyabet ve  Belirtileri

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen raporlara göre, on kadından biri diyabetli ve diyabetli beş kadından ikisi üreme çağındadır. Diyabet tedavi edilmezse, kardiyovasküler hastalıklar, diyabetik ketoasidoz, ayak ülseri, inme ve göz hasarı gibi birçok komplikasyona yol açabilir. Diyabet ile ilgili bilgiler, erken teşhis ve tedavide yardımcı olacağı için önemlidir. Dikkat etmeniz gereken diyabetin erken belirtileri ve semptomlarından bazıları;

diyabet
Sık idrara Çıkma ve Sık Sık Susama

Normalde, günde dört ila yedi kez idrar yaparsınız, ancak şeker hastalığınız varsa tuvalet ihtiyacınız çok daha fazla olacaktır. Glikoz böbrekler tarafından emilir, ancak diyabetik durumda kan şekeri yüksektir ve bu vücudunuzun daha fazla idrar üretmesine neden olur. Daha fazla su içmeniz gerekecek. Bu nedenle daha sık tuvalete gitmek zorunda kalacaksınız.

Bulanık Görme

Vücudunuzdaki sıvı seviyelerinin değişmesi nedeniyle gözlerindeki mercekler şişebilir. Aynı zamanda merceklerin şekli değişebilir ve odaklanma sorunu ortaya çıkabilir.

Kendinizi Yorgun ve Aç Hissedersiniz

İnsülin, vücudun enerji olarak kullanılan glikozu almasına izin verir. Vücudunuz yeterli insülin üretmiyorsa, hücrelerin enerji kaynağı olarak glikoz da bulunmaz. Bu nedenle yorgun ve aç hissedersiniz.

Kaşıntılı Deri ve Ağız Kuruluğu

Normalden daha fazla tuvalete gittiğiniz için vücudunuzda daha az sıvı bulunur. Vücudunuzda yeterli nem olmadığı için cildiniz kaşınır. Bu aynı zamanda ağız kuruluğuna da sebep olur.

Yaraların iyileşmesi Yavaşlar

Kan akışınız bir süre yüksek kan şekerinden etkilenir. Sinir hasarına da neden olabilir. Bu nedenle yaraların iyileşme süreci yavaşlar.

Kusma ve Mide Bulantısı

Bir enerji kaynağı olan glikoz olamadığı için vücudunuz yağ yakmaya başlar. Bu, ketonların üretimine ve yüksek düzeyde keton oluşumuna neden olabilir. Bu durum tehlikeli olabilir ve ketoasidoz olarak adlandırılır. Ketonlar ayrıca kusma ve bulantıya neden olabilir.

Bacak veya Ayaklarınızdaki Uyuşma

Diyabet sinir hasarına neden olduğu için bacaklarınızda veya ayaklarınızdaki hissizlik veya ağrıya neden olabilir.

Mantar Enfeksiyonu

Vücudunuz bolca glikoz içerdiğinden, maya glikozu gelişebilir. Vücudunuzun nemli bölümünde göğüslerinizin altındaki, ayak parmakları veya genital bölge etrafı gibi yerlerde mantar enfeksiyonunu fark edebilirsiniz.

Kilo Kaybı

Açıklanamayan kilo kaybı yaşıyorsanız, şeker hastalığınızın bir işaretidir. Kilo verdiniz, çünkü vücudunuz yediğiniz gıdalardan değil enerji için depolanan yağları yakıyor. Bir diyet yapmadığınızda bile kilo veriyor olabilirsiniz.

Hastalığın belirti ve semptomlarını bilmek erken tespitte yardımcı olacaktır. Belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuza danışın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)