Doğal Ebeveynlik – Dikkat! Çocuğunuza Yaklaşımınız Ne Kadar Doğru?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Doğal Ebeveynlik – Dikkat! Çocuğunuza Yaklaşımınız Ne Kadar Doğru?

Doğal Ebeveynlik ve 7 Sırrı

Doğal ebeveynlik ve 7 Sırrı – Çocuğunuzun bazı davranışları karşısında hayal kırıklığına uğruyor, hatta “nerede yanlış yaptım?” diyerek zaman zaman anne babalığınızı mı sorguluyorsunuz? Doğru yaklaşım yöntemlerini öğrenmek için pek çok yerden bilgiler edinmeye çalışıyor ama kafanızı karıştırmaktan ileri gitmediğini mi düşünüyorsunuz?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, ‘doğal ebeveynlik’ olarak tanımlanmakta olan, çocuğun kişiliği ne olursa olsun geçerli bazı kuralları bulunan yaklaşımı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Doğal Ebeveynlik Ne Demek?

Doğal Ebeveynlik Ne Demek? Doğal Ebeveynliğin 7 Sırrı Nedir?

1. Yargılamayın

Çocuğunuzu yargılamak yerine onunla empati kurarak dinleyin, yapıcı eleştirilerde bulunun, en önemlisi onu her koşulda sevdiğinizi davranışlarınızla da gösterin.

 

 

2. Sabretmeyi Öğretin

Doğal ebeveynler sınırlı yoksunluklarla yaratıcılığı gelişen, sabretmeyi öğrenen ve sorunları çözme yetisi kazanan özgüvenli bireyler yetiştirmek isterler. Siz de çocuğunuzun her ihtiyacını karşılamak yerine sınırlı davranın, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın.

 

3. Özgüvenini Geliştirin

Çocuğunuzun hissettiklerini, düşündüklerini rahatlıkla ifade etmesini sağlayın. Öz saygı ve öz güven esasına dayanan bir yaklaşım sergileyin. Böylelikle öz güvenini geliştirin.

 

4. Fırsat Verin

Doğal ebeveyn olanlar çocuğunun her şeyi yapmasına izin vermezler ve çocuğunun yapabileceği şeylere hemen müdahale etmezler. Çocuğun bazı yetkinlikleri kazanmasına yardım eder, onun neler yapabileceğini gözlemler, zaman verir. Acilse müdahale eder. Merkezinizde şüphesiz çocuğunuz olsun ancak çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılarken onlara sınırsız destek vermekten kaçının. Kendi ihtiyaçlarını karşılamasına fırsat verip alan yaratın.

 

5. Gözlem Yapın

Dr. Çiğdem Yavrucu, “Doğal ebeveyn olan kişiler diğer öteki ebeveynlere göre bebeklerini çok daha sık emziriyor ve  daha çok kucaklarına alıyorlar, bebeklerine daha sık temas ediyor ve olumlu disiplin uyguluyorlar. Dolayısıyla böyle yetişen bebekler daha sağlıklı, daha mutlu ve huzurludur” diyor.

 

6. Onu Anlamaya Çalışın

Öfkeli ve hayal kırıklığına uğramış olsanız dahi çocuğunuzla iletişimde olun, sizden uzaklaşmasına yol açacak bir tutumda bulunmaktan kaçının. Empati ile çocuğunuzun duygularını dinleyin, her yaptığını onaylamak değil ama onu anlamaya çalışın, destek olun.

 

7. Panik Olmayın

Anne babasının paniklemediğini gören çocuk kendini güvende hisseder. Bu nedenle her durumda panik bir ebeveyn olmadığınızı gösterin.

 

Doğal Ebeveynlik Ne Demek?

Doğal ebeveynlik; koşulsuz sevginin esas olduğu sezgisel, empatik, şefkatli ve güvenli bir bağlanma. Ebeveynler çocuklarının kendilerine gönderdiği uyaranları, sinyalleri doğru anlayarak, onlara bilgiyle güçlendirilmiş, içgüdüsel, doğaçlama yanıt veriyor, rehber oluyor. Kesinlikle bir kurallar silsilesi değil; bir ebeveynlik yolculuğu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu “Doğal ebeveynlerin amacı; her istediği anında yerine getirilen ‘şımarık’ diye tabir ettiğimiz çocuklar yetiştirmek değildir asla. Kuralları değil, gerektiğinde çocukla birlikte yaptıkları disiplini temel alırlar. İlgi çekici, merak uyandırıcı, hayal dünyasını zenginleştirici ve yaratıcı, yaşına uygun bir iletişim kurarlar” diyor.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)