Doğal Tatlandırıcılar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Doğal Tatlandırıcılar

Vücudunuzdaki her organ baştan ayağa şekerden etkilenir. Diyabet, diş çürümesi, obezite, kalp hastalığı, belirli kanser türleri ve hatta yetersiz bilişsel işlevlere yol açabilir. Rafine şeker, kaçınılması gereken şekerdir. Rafine şeker yerine, tatlı ihtiyacınızı tatmin etmek için doğal tatlandırıcılar tercih etmelisiniz.

doğal tatlandırıcılar
Doğal tatlandırıcılar, işlenmiş sofra şekeri ya da diğer yapay şekerlerde daha sağlıklı seçenekler olan şeker seçenekleridir. Aslında, meyveler tatlı ihtiyacınızı tatmin etmek için sağlıklı bir seçenektir. Ancak meyveleri çoğu içeceklere ve şeker içeren birçok tarife ekleyemezsiniz. Pek çok şekilde kullanılabilen sağlıklı birçok doğal tatlandırıcı vardır. İşte ve şeker alternatifi olarak kullanabileceğiniz doğal tatlandırıcılar,

1. Ham Bal

Ham bal en iyi doğal tatlandırıcılardan biridir. Aynı zamanda zihniniz ve vücudunuz için de sağlıklıdır. Çiçeklerin nektarından yapılır ve bal arıları tarafından toplanır. Yüzde 80 doğal şeker, yüzde 18 su ve yüzde 2 mineral, vitamin, polen ve protein içerir. Fruktoz ve glikoz, balın doğal şeker içeriğinin yüzde 70’ini oluşturur. Bal enzimler, antioksidanlar, demir, çinko, potasyum, kalsiyum, fosfor, B6 vitamini, riboflavin ve niasin ile doludur. Güçlü antiseptik, antibakteriyel, antimikrobiyal ve iyileştirici özelliklerin varlığından dolayı, bal, aynı zamanda, sivrisineklerden soğuk algınlığına kadar birçok yaygın sağlık sorununu tedavi etmek için ilaç olarak da kullanılmaktadır. Her zaman tam olarak fayda sağlamak için organik ve yerel olarak üretilen bal kullanın. Kahvaltıda veya yoğurda ekleyerek yiyebilirsiniz. Onu salata sosları için bile kullanabilirsiniz. Ayrıca bal, limon suyu, çay veya kahve ekleyebilirsiniz. Bal kalori içerdiğinden, sınırlı miktarlarda kullanılmalıdır.
Not: Besinlerini olabildiğince çok tutabilmek için, balı ısıtmayın. Ayrıca, 1 yaşın altındaki çocuklara çiğ bal vermeyin.

2. Hurma

Hurma şekere sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilecek tatlı bir meyvedir. Olgun hurmanın şeker içeriği yaklaşık yüzde 80’dir ve kalitesi glikoz, fruktoz ve sükroz içeriğine bağlıdır. Hurmanın yanı sıra, kurutulmuş hurma ile yapılan şekerleri de kullanabilirsiniz. Hurmanın besinsel faydalarının çoğunu koruyarak, kahverengi şekere çok benzeyen zengin bir tatlı çeşidine sahiptir. Hem hurma hem de şeker, demir açısından zengindir. Bunlar aynı zamanda iyi bir potasyum, protein, diyet lifi, kalsiyum, B vitaminleri ve aynı zamanda A ve C vitaminleridir. Bakır, magnezyum, manganez, selenyum ve çinko içeren eser mineraller de vardır. Anti-enfektif, anti-inflamatuar ve antihemorajik özellikleri nedeniyle, bu doğal şeker alternatifi sağlığınız için son derece iyidir. Hurma kolayca sindirilir ve proteinleri, yağları ve karbonhidratları metabolize etmeye yardımcı olur.

3. Akçaağaç Şurubu

Akçaağaç şurubu, saplı bir şekerli sıvıdan yapılır. Akçaağaç şurubu yapma süreci uzun ve karmaşıktır. Renge bağlı olarak birkaç farklı akçaağaç şurubu vardır. B sınıfı en karanlık ve en güçlü lezzete sahiptir. Bu doğal tatlandırıcı, düşük fruktoz seviyesine sahip, yüzde 70 sukrozdan oluşur. Çok sağlıklı, çok miktarda manganez, kalsiyum, potasyum ve çinko içerir. Ayrıca, serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olan ve potansiyel olarak kronik hastalık riskini azaltan antioksidanlar açısından da zengindir. Akçaağaç şurubu ısıya dayanıklıdır, dolayısıyla marinatlar, soslar ve fırınlanmış ürünler yapmak için kullanılabilir. Ayrıca, kahve ve çay içerken kullanabilirsiniz.

4. Hindistan Cevizi Şekeri

Hindistan cevizi şekeri, Hindistan cevizi hurması şekeri veya Hindistan cevizi çiçeği şekeri olarak da bilinen Hindistan cevizi şekeri, Hindistan cevizi avcısının kesme çiçek tomurcuklarının özünden üretilen bir tür doğal şekerdir. Oldukça tatlı bir tada sahip, neredeyse kahverengi şeker gibi ama hafif karamelli bir tada sahiptir. Hindistan cevizi şekerinin ana bileşeni sükroz olup, bunu glukoz ve fruktoz takip eder. Çay kaşığı başına 16 kalori içerir. İyi bir potasyum ve C vitamini kaynağıdır. Demir, çinko, kalsiyum, fosfor ve diğer fitoesterler gibi nispeten düşük miktarda temel besin içerir. Hindistan cevizi şekeri piyasada kristal veya granül formunda, bloklarda veya sıvı olarak bulunur. Yemek tariflerinde rafine sofra şekeri ile aynı miktarda kullanılabilir. Hindistan cevizi şekeri de eklenmiş bir şeker olduğundan, dikkatli kullanılmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)