Şampuan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Doğru Şampuan Seçimi

Kadınlar için saçları büyük önem taşır. Saç bakımı konusundaki ilk adım da saçlarımızı yıkarken kullandığımız şampuan yer alır. Ancak çeşit çeşit şampuan arasında doğru şampuanı seçmek oldukça zordur. Ancak saçları herhangi bir şampuanla yıkamak doğru bir uygulama değildir. Bu nedenle şampuan seçimi konusunda dikkat etmek gerekir.

şampuan seçimi
Şampuan Seçimi Önemli

Tüm şampuanların aynı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her şampuanın aynı etkiye sahip olduğunu düşünerek saçınıza uygun olmayan şampuanı kullanmanız saçınızda geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçerken saç tipinizde uygun şampuanları tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda seçtiğiniz şampuanın içeriğine de dikkat etmelisiniz. İçeriğinde sodyum lauril sülfat (sls) bulunan şampuanlardan uzak durulması gerekir. Çünkü sls içeren şampuanlar saçlarınıza zarar vermenin yanında saç derinizde de ciddi hasarlara neden olur. Ayrıca saçlarınızın zayıflamasına ve saç hacminin azalmasına sebep olur.

Paraben ve Phtalate içeren şampuanlar ise hormonlarda değişikliğe neden olur. Gelişim bozukluklarına neden olan bu maddelerden özellikle de üreme döneminde, doğum öncesi ve sonrası dönemlerde uzak durulmalıdır. Petrol kaynaklı renklendiriciler ve kimyasal içeriğe sahip şampuanlar saçlarınıza zarar vermekle kalmaz aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olur.

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Olmalı?

Şampuan seçerken organik ürünlerin kullanıldığı şampuanlar tercih edilmelidir. Özellikle bitki özsuları ve yağları kullanılarak hazırlanmış şampuanlar seçilmelidir. Bu şampuanlar saçınıza doğal bakım uygulayacaktır. Saçlarınızın canlı ve bakımlı görünmesine katkı sağlayacaktır.

Normal Saçlar için Şampuan

Saç derisindeki sebum miktarının normal seviyede olması normal saç tipine sahip olduğunuzu gösterir. Saçlarınızı yıkadıktan 24 saat sonra saçlarınız yağlanmıyorsa normal saç tipine sahipsiniz demektir. Normal saç tipi için kullanmanız gereken şampuanların saç derisinin yağ ve ben oranını dengelemesi gerekir.

Yağlı Saçlar için Şampuan

Saç derisindeki sebum miktarı normalden fazla olan saçlar yağlı saç tipine sahiptir. Bu nedenle kullanılan şampuanın saçtaki sebum miktarını dengelemesi gerekir. Ayrıca yağlı saç tipine sahipseniz kremsiz şampuanlar tercih etmelisiniz.

Kuru, Yıpranmış ve Boyalı Saçlar için Şampuan

Kuru ve yıpranmış saçlar saçın nem dengesinin bozulduğunu gösterir. Bu nedenle kaybedilen nemi geri kazandırmak için yenileme ve bakım yapan şampuanları tercih etmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak saç bakımı yaparak ve saçın nemini geri kazandırarak sağlıklı haline dönmesini sağlayabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)