Bu 10 Belirtiye Dikkat Kadınların Yüzde 50’sinde Görülüyor

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Doğum Sonrası Kadınların Yüzde 50’si Depresyona Giriyor

Doğumdan sonraki ilk 4 ay ile 1 yıllık süreçte Doğum Sonrası Depresyonu‘nu yaşanıyor. Yaşanan bu depresyondan kurtulmak için profesyonel yardım almak gerekiyor. Gebelik ve doğumun getirdiği nöroendokrin ve psikososyal değişiklikler depresyonu ortaya çıkarıyor. Bazı belirtiler depresyonun kanıtı olabiliyor. Bu belirtileri “bazen” veya “çoğunlukla” yaşıyorsanız depresyondasınız demektir. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV)  Uzman Psikologu Özgür Duran Yurtsever Doğum Sonrası Depresyonu belirtileri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

doğum sonrası
İşte o belirtiler;

  • Olayların komik tarafını göremiyorsanız ve gülemiyorsanız,
  • Geleceğe dair umudunuzu kaybetmişseniz,
  • Kötü giden şeyler karşısında gereksiz yere kendinizi suçluyorsanız,
  • Nedensiz yere kendinizi sıkıntılı ya da endişeli hissediyorsanız,
  • İyi bir nedeni olmadığı halde, korkuyor ya da panikliyorsanız,
  • Her şeyin giderek sırtınıza yüklendiğini hissediyorsanız,
  • Öylesine mutsuzum ki uyumakta zorlanıyorum diyorsanız,
  • Kendinizi üzüntülü ya da çökkün hissediyorsanız,
  • Öylesine mutsuzum ki ağlıyorum diyorsanız,
  • Kendinize zarar vermeyi düşünüyorsanız.

Gebelik süresinde kadının yaşamında bedensel, ruhsal, sosyal değişimler olmaktadır. Diğer birçok olayla kıyaslandığı zaman neredeyse çok daha büyük değişiklikler görülmektedir. Doğum sonrasını takiben 2 haftadan uzun süren bir duygusal zorlanma görülüyorsa Doğum Sonrası Depresyonu olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Erken Doğum Depresyon Riskini Artırıyor

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, Doğum Sonrası Depresyonu kadınların yüzde ellisinde ortaya çıkmaktadır. Doğum Sonrası Depresyonu, aşırı ağlama, suçluluk, sinirlilik, umutsuzluk, bebeğe ilgi eksikliği, yeme ve uyku alışkanlıklarında bozulma, konsantre olmakta sorunlar, annenin bebeğe veya kendine zarar verme düşüncesi gibi durumlarla ortaya çıkıyor. Doğum Sonrası Depresyonu ciddi sıkıntılar yaratan bir rahatsızlıktır. Anne ile bebeğin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Annelerde; bebekleriyle başa çıkma konusunda kendini beceriksiz veya yetersiz hissetme, derin düşüncelere dalma, alışılmış faaliyetlere karşı ilgi kaybı yaşama, kendini değersiz hissetme, bebeğin sağlığı hakkında aşırı endişelenme gibi davranışlar görülebilir. Özellikle erken doğumun, depresyon için riskli bir durum oluşturur. Erken doğumda prematüre bebek ve anneye özel bir destek sunulması gerekir.

Doğum sonrası olan süreçte gerçekleşen duygusal, düşünsel ve davranışsal zorlanmaların eşler arasında güvensizlik, iletişimsizlik, cinsellik gibi problemlere yol açabilir. Bu gibi durumlarda profesyonel destek alınmadığı zaman, sorunlar daha ağır ve çözümsüz bir hale gelebilir. Annelik hüznü veya Doğum Sonrası Depresyonu durumlarında, öncelikli olarak annenin aile içi desteği yeterli düzeyde hissetmesi sağlanmalıdır. Özellikle partnerlerin eşlerini yoğun şekilde desteklemesi ve süreci aşmak için sahiplenici bir ortak olarak davranması gerekir.

rksd

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)