Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Hamilelik sırasında, bir kadının vücudu çok fazla değişiklik geçirir. Hamilelik bitti ve kollarınızda yaşayan, nefes alan bir mucizeye sahip olmanıza rağmen, zorluklar yeni başlıyor. Doğum sonrası vücuttaki değişiklikler zor zamanlar geçirmenize sebep olabilir.

doğum sonrası vücuttaki değişiklikler

Bebeğinize nasıl bakacağınızı öğrenirken yeni rolünüze uyum sağlamanız gerekir. İlk birkaç hafta boyunca, zamanınızın çoğunu bebeğinizi besleyerek, bezeyerek ve rahatlatarak geçireceksiniz. Doğal olarak çocuğunuzla duygusal bir bağ kurarsınız. Ama aynı zamanda, yakında doğum sonrası vücuttaki değişiklikler ortaya çıkmaya başlayacak. Vücudunuz iyileşmeye ve yeni rolüne uyum sağlamaya başladıkça, vücudunuz birçok değişiklik olmaya başlar. Doğum sonrası iyileşme zor olabilir ve zorluklara karşı panik yapmak yerine, sakin ve sabırlı olmalısınız. Vücudunuz birkaç ay içinde normale dönmeye başlayacaktır. İşte doğum sonrası vücuttaki değişiklikler;

1. Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyon, kadınların neredeyse yüzde 60 ila 80’inde yaygın bir sorundur. Ruh hali değişimleri, uyuşukluk hissi, kayıp hissi, hayal kırıklığı, sinirlilik, açıklanamayan ağlama ve uykusuzluk gibi belirtileri olan hafif ve geçici bir depresyon şeklidir. Vücudun dalgalanan hormon düzeyleri, doğumdan sonra duygudurum ve davranış değişikliklerinden sorumludur. Ayrıca, yeni doğan bebeğinizin bakımını üstlenerek boşalan bir günün ardından stres ve uyku eksikliği gibi faktörler doğum sonrası depresyona katkıda bulunabilir. Postpartum depresyon, doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde kadınları etkileyen bir klinik depresyon türüdür. Postpartum majör depresyon (PMD) olarak da adlandırılan bu durum, doğurgan kadınların yaklaşık yüzde 10’unda görülür. Bu gibi durumlarda, sorunu hızlı bir şekilde tedavi etmek için doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

2. Ağrılar

İşgücünün tüm itici ve çarpıtmaları ile, yıkanmış, yorgun ve hatta acı verici hissetmek çok doğaldır. Ağrı, kaburgalar, karın ve sırtın yanı sıra özel parçalarınızın yanında hissedilebilir. Doğumdan sonra, uterus normal boyutuna ve pozisyonuna geri çekilir ve bu da şiddetli ağrıya neden olur. Acı hafif kasılmalar gibi hisseder ve genellikle emzirme sırasında olur. Bu, esas olarak, uterusunuzu kontrakte etmeye teşvik eden hormon oksitosinin salınmasından kaynaklanır. Ciddi, büyük bir ameliyat olan sezaryen ile doğum yaptırırsanız ağrı daha fazla olacaktır. Vajinal doğum sırasında yırtılma da iyileşme sürecinde çok rahatsızlığa neden olacaktır. İyileşme süreci kişiden kişiye değişir, ancak genel olarak, ağrı veya rahatsızlık doğumdan sonra bir ila iki hafta arasında daha kolay yönetilebilir hale gelir. Altı haftada, ağrı tamamen ortadan kalkacaktır. Ağrıyı hafifletmek için:

 • Yapabildiğin kadar yere kadar uzan, böylece basınç dibe vurulur.
 • Ağrıyı azaltmak için soğuk kompres koyun.
 • İhtiyaç duyduğunuzda dinlenin ve vücudunuzun iyileşmesi için zaman verin.
 • En az bir ay boyunca her gün sıcak bir banyo yapın.
 • En kısa zamanda pelvik taban egzersizleri yapmaya başlayın.

Eğer kramp veya ağrı devam ederse, derhal doktora gidin. Bu enfeksiyonun bir işareti veya tıbbi müdahale gerektiren başka bir sorun olabilir.

3. Göğüs Ağrısı

Ağrılı, büyük ve şişmiş göğüsler çoğu yeni annenin uğraşması gereken bir şeydir. Doğumdan hemen sonra, göğüsler küçük bir kolostrum içerdiğinden yumuşaktır. Zengin, kremsi ilk süt, bebeğinizin enfeksiyondan korunmasına yardımcı olan antikorlarla doludur. Ancak, birkaç gün sonra göğüsler süt vermeye başlarken, sıcak, şiş ve yumuşak hissedebilirler. Bu aşamada, memeler çok hassas hale gelir ve beslenme son derece rahatsız olabilir. Bu sütten erken kesmeye bile katkıda bulunabilir. Ateşin varsa ve göğüsleriniz kırmızı ve ılık ise, göz ardı etmeyin. Bu, meme apsesi gibi antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken ağrılı enfeksiyonların bir belirtisi olabilir.

4. Vajinal Kuruluk

Birçok kadın doğumdan sonra vajinal kuruluktan muzdariptir. Bu sorun da hamilelik sırasında birçok kadın tarafından yaşanmaktadır. Vajinal kuruluk, bir kadının zor zamanlar geçirmesine neden olabilir, ancak birkaç ay sonra kendi kendine iyileşme gösterir. Vajinal kuruluk esas olarak hamilelik sırasında ve sonrasında hormon seviyelerinde devam eden değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar. Hormon dengesi tekrar elde edildikten sonra vajinal kuruluk problemi azalır ve kaybolur. Hormonal değişikliklerle birlikte, emzirmek vajinal kuruluğa neden olabilir. Emzirdiğiniz süre uzadıkça problem devam eder. Bu problemi çözmeye yardımcı olmak için, vücudu nemlendirmek için gün boyunca bol su için.

5. Vajinal Kanama

Doğumdan sonra, birçok kadın vajinadan hiç bitmeyen kanlı akıntıdan muzdariptir. Küçük pıhtılara sahip bu vajinal kan, lochia olarak adlandırılır. Vajinal doğumu veya sezaryen ile doğum yapmış olsanız da bu problem yaygındır. Lochia, adet döneminiz boyunca yaşadığınız kanamaya çok benzer, ancak daha ağırdır. Doğumdan hemen sonra başlar ve genellikle iki ila üç hafta sürer. Bazı kadınlarda, sorun altı hafta kadar sürebilir. Kanama ilk başta kırmızıdır, sonra kahverengidir ve nihayet sarımsı beyazdır. Doğum sonrası kanama yaşarken:

 • İyileşmekte rahim ve genital sisteminize bakterileri sokmamak için tampon kullanmayın.
 • Olabildiğince dinlenin, fazla ayakta durmaktan ve yürümekten kaçının.
 • Vücudunuzun onarım çalışmasına müdahale edeceğinden ve daha fazla kanamaya neden olacağından, yorucu aktiviteler yapmayın.

Tipik olarak, doğum sonrası kanama herhangi bir komplikasyona neden olmaz ve vücudunuz hazır olduğunda kendi kendine bitecektir. Bununla birlikte, çok büyük pıhtıları fark ederseniz veya çok ağır bir akış hissederseniz ve kötü bir koku varsa, derhal doktorunuza danışın.

6. Doğum Sonrası Göbek

Bebek doğduktan sonra, düz bir karın olacak anlamına gelmez. Doğumdan sonra çoğu kadın yuvarlak bir göbeğe sahip olacaktır. Rahim, karın kasları ve deri hamilelik sırasında aylar boyunca gerilir, bu nedenle vücudunuzun o kısmının orijinal şekline geri çekilmesi zaman alır. Düz bir göbeğe sahip olmak doğum yaptıktan sonra aylar sürebilir. Doğum sonrası kilonuzu kaybetmek ve vücudunuzun şeklini geri kazanmak için inisiyatif almak önemlidir. Hamilelik kilosuna tutunmak sizi kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklar için daha yüksek bir riske sokabilir.

7. Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi doğum sonrası vücuttaki değişiklikler arasında yer alır. Bu normal olduğu için panik yapmayın.Hamilelik sırasında, çoğu kadın, vücuttaki hormonal değişikliklerden dolayı, daha fazla folikülün aktif büyüme fazında normalden daha fazla olmasına neden olan büyük bir saç tutamına sahip olacaktır. Ancak doğumdan hemen sonra, vücuttaki östrojen seviyesinde keskin bir düşüş, daha fazla kıl kökünü bir terminal aşamasına gönderir. Bu, aşırı saç dökülmesine ve kafa derisinin incelmesine neden olur ki bu da kadınların yüzde 40 ila 50’sini etkiler. Ancak, hamilelik ve doğum ile ilgili çoğu değişiklik gibi, bu da geçicidir. Saç dökülmesi süresi genellikle bebeğin doğmasından sonraki beş ay içinde ortaya çıkar ve genellikle 15 ay içinde düzelir. Doğumdan sonra saç dökülmesini önlemek ve tekrar sağlıklı ve güçlü saçların tadını çıkarmak için:

 • Örgüler ve aşırı çekmeye neden olduğu için saçlarınızı sıkı bir şekilde toplamaktan kaçının.
 • Flavonoid ve antioksidan içeren meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme uygulayın. Beslenmenizi vitamin B kompleksi, biyotin, E vitamini ve çinko ile takviye konusunda doktorunuza danışın.
 • Biyotin ve silika içeren şampuan ve saç kremi kullanın.
 • Islakken saçınızı taramayın veya fırçalamayın.
 • Fön makinesi ve diğer ısıtılmış saç aletleri kullanmayın.

8. Hemoroid ve Kabızlık

Gebelik ve doğum sonrası dönemde vücutta devam eden hormonal değişiklikler gastrointestinal sistemi yavaşlatabilir ve kabızlığa neden olabilir. Ayrıca, yeni anneler için reçete edilen ağrı ilaçları sindirim sistemini etkileyebilir ve kabızlığa yol açabilir. Ek olarak, doğum sırasında hemoroid olan kadınlar, normal olarak bağırsak hareketlerine sahip olmakta zorlanırlar, sonuçta kabızlığa neden olurlar. Kabızlık ile savaşmak için, bir dışkı yumuşatıcı alabilir ve lif içeriği bakımından zengin gıdalar yiyebilirsiniz. Her sabah ılık bir sıvı içmek de yardımcı olabilir.

9. Gece Terlemeleri

Doğumdan sonra ilk birkaç hafta boyunca kendinizi biraz terlemiş hissedebilirsiniz. Bu, vücudun östrojen seviyesindeki ani değişime bağlı olarak gerçekleşir ve bu da vücudunuzun sıcaklık düzenlemesi ile karışır. Vücudunuzda hamilelik sırasında tutulan tüm fazla sıvıyı ortadan kaldırmak için normal bir yoldur. Gece boyunca yoğun terleme en yaygın olanıdır. Aynı zamanda, menopoz ile ilişkili olanlar gibi, sıcak basmaları yaşayabilirsiniz. Bir kaç ay içinde durum normale döner. Bu sırada aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak semptomları hafifletmek için vücudunuza iyi bakın:

 • Vücudunuz ağır terlemeden dolayı susuz kalmış olabilir, bu yüzden bol miktarda sıvı tüketin.
 • Nemin bir kısmını emmek için yastığınıza yumuşak bir havlu koyun.
 • Terinin buharlaşmasını sağlamak için gevşek, hafif giysiler giyin.

10. Tiroid iltihabı

Tiroid bezinin iltihabı anlamına gelen postpartum tiroidit doğum sonrası vücuttaki değişiklikler arasında yer alır. Gebelik, vücutta devam eden hormonal değişikliklerden etkilenebileceğinden dolayı, gebeliğin tiroid bezinin nasıl işlediği üzerinde derin bir etkisi vardır. Bir kadın bebek doğurduktan sonra, tiroid iltihabı oluşur. Bu, hem tirotoksikoz (kandaki yüksek tiroid hormon seviyeleri) ve hipotiroidizme (kandaki düşük tiroid hormon seviyeleri) neden olabilir. Postpartum tiroiditte, önce tirotoksikoz oluşur ve bunu hipotiroidizm izler. Uyuşukluk, çarpıntı, sinir, uyku güçlüğü, kilo alma, yorgunluk, soğuk algınlığı, depresyon, kuru cilt ve vajinal kuruluk gibi belirtilerden muzdarip olmanız halinde tiroid düzeyinizi kontrol etmeniz gerekir.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir