Dondurulmuş Gıdaların Yan Etkileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Dondurulmuş Gıdalar ve Yan Etkileri

En sevdiğin dondurulmuş patates kızartmasının vücutta çok sağlıksız etkileri olabileceğini biliyor muydun? Dondurulmuş gıdalar yemek kalp hastalığına, diyabete yol açabilir ve hatta vücudun hücrelerine zarar verebilir. Peki, bu potansiyel sağlık tehlikeleri ve dondurulmuş gıdalar tüketmenin kötü etkileri nelerdir? Dondurulmuş gıdaların beklenmeyen yan etkilerini;

dondurulmuş gıdalar

1. Diyabet

Nişasta, dondurulmuş yiyecekleri taze tutmak için kullanılır. Bu nişasta ayrıca yiyeceklere tat ve doku ekler. Bununla birlikte, nişasta temel olarak glikozun bir polimeri (bir glikoz zinciri) dir. Vücudunuz bu glikozu sindirmeden önce şekere dönüştürür. Glikoz yememek oldukça risklidir ve komplikasyonlara yol açabilir. Fazla glikoz içeren bir beslenme de vücudunuz için kötüdür. Aşırı şeker, diyabetin bulaşma riskini artırırken, aynı zamanda vücut dokularınıza zarar verebilir. Diyabet için bir yatkınlığınız varsa veya ailede koşuyorsa, dondurulmuş yiyecekler yemekten kaçınmak isteyebilirsiniz.

2. Kalp Hastalığı

Bu dondurulmuş işlenmiş gıdalarla ilişkili başka bir sağlık riskidir. Dondurulmuş yiyecekler, kalp hastalığına yakalanma riskinizi artıran ve aynı zamanda tıkanmış arterlere katkıda bulunan Trans yağlar açısından zengindir. Trans yağlar LDL (kötü) kolesterol seviyelerini yükseltir. Ayrıca kalp hastalığı riskini arttırmaktan sorumlu olan HDL (iyi) kolesterol seviyelerini düşürür. Tuz genellikle koruyucu olarak oldukça yaygın olarak kullanılır. Bazen, dondurulmuş yemekler genellikle eklendiğinden daha fazla tuz içerir, bu da kan basıncınızı arttırırken kolesterol seviyenizi arttırabilir. Tüm bu faktörler, dondurulmuş gıdaları vücudunuz için tehlikeli hale getirir.

3. Kan Basıncını Yükselmesi

Dondurulmuş gıdalar, vücudunuzda çok çeşitli etkileri olan farklı koruyucu maddeler içerir. Şeker ya da tuz oranı yüksek olan dondurulmuş yiyecekler, kan basıncını olumsuz yönde etkileyebilir ve hipertansiyon gibi daha ciddi durumlara yol açabilecek kan basıncı artışlarına neden olabilir. Birçok çalışma, kan basıncının belirlenmesinde tuzun önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Diğer çalışmalar, tuz tüketimindeki azalmanın daha düşük kan basıncı derecelerine bağlı olduğu sonucuna varmıştır.

4. Kanser

Bu, dondurulmuş yiyecekleri tüketmenin başka bir potansiyel tehlikesidir. Araştırmalar, dondurulmuş gıdaların, özellikle de et yemesinin pankreatik kansere yol açabileceği sonucuna varmıştır. Yapılan bir çalışmada, dondurulmuş sosisin kanserle mücadele riskini %65’ten fazla artırdığı belirlenmiştir. Glikozdan yapılan mısır şurubu gibi koruyucular karsinojenik maddeler olarak kaydedilmiştir. Dondurulmuş gıdalar üzerinde bulunan bir başka madde olan akrilamid de karsinojenik eğilimler sergiler.

5. Diğer Riskler

Dondurulmuş gıdaların daha uzun süre dayanmasına yardımcı olan potansiyel olarak tehlikeli ve zararlı kimyasallarla dizilidir. En popüler katkı maddelerinden biri olan Monosodyum Glutamat veya MSG, uzuvlarda karıncalanma, bulantı, baş ağrısı, göğüs ağrısı, çarpıntı, yorgunluk ve baş dönmesine neden olur. Bu katkı maddesinin çok fazla olması ciddi solunum zorluğuna da neden olabilir.

Bunlar, dondurulmuş gıda tüketiminin önemli yan etkilerinden bazılarıdır. Yani, bu lezzetli ama potansiyel olarak tehlikeli dondurulmuş pizza ve diğer dondurulmuş gıdalar satın almayı bırakın. Yiyecekleri sıfırdan pişirmek yerine daha uygun bir seçenek gibi görünebilir ve tüm göz alıcı ambalajlar kazançlı görünebilir, ancak tembelliğiniz yukarıdakiler gibi farklı tıbbi koşullara yol açabilir. Çoğu zaman kendi yemeğinizi pişirmeyi ve beslenmenizi iyi dengelemeyi unutmayın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)