Dudak Kanseri ile ilgili Bilinmeyenler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Dudak Yarası Deyip Geçmeyin!

Dudak kanseri çok sık görülmeyen bir kanser türüdür. Ancak ölüme neden olabilir. Dudak dokularındaki hücrelerin kontrolsüzce büyümesi sonucu kanser oluşur. Kanser alt dudakta ya da üst dudakta görülebilir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Senem Özge Turaçlı Karagüven dudak kanseri hakkında bilinmeyenleri açıkladı.

dudak kanseri
1. Dudak Kanseri Nedir?

Ağız bölgesinde görülen kanserlerin %25-30’unu dudak kanserinde oluşur. Dudak kanserlerinin de %95’i alt dudak kanseridir. En sık görülen dudak kanseri yassı hücreli karsinom kanseridir. Dudak kanseri erkeklerde daha sık görülür. Dış ortamda çalışmak, sürekli güneş ışınına maruz kalmak, açık ten, sigara içmek ve immun sistemi baskılayıcı ilaçlar kullanmak dudak kanserinin oluşmasına neden olan faktörler arasındadır. Çoğunlukla kanayan, kabuk tutan bir yara şeklindedir. Önemsenmediği zaman giderek büyüyerek dudağın büyük bir bölümünü kaplayabilir.

2. Dudak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dudak kanserinin asıl tedavisi cerrahi operasyondur. Kanserli doku çevresindeki sağlıklı bir doku ile birlikte geniş olarak çıkarılır. Kanser bulunduğu bölgenin genişliği cerrahi tedavinin oluşturacağı deformite oranın büyüklüğünü belirler. Fonksiyonu tekrar sağlayacak şekilde oluşan defekt form doku kaydırma ameliyatları ile onarılır. Lenf nodları metastaz açısından mutlaka değerlendirilmelidir. Cerrahinin yeterli olmadığı ileri evredeki hastalarda radyoterapi uygulaması yapılabilir.

3. Ağız Kanserleri Nasıl Teşhis Edilir?

Ağız kanserleri çoğunlukla ön dil bölgesinde görülür. Sırasıyla da ağız tabanı ve sonrasında dudağı takip eder. Nadir olarak yanak mukozası ve damakta rastlanır. Bu duruma sigara ve alkol tüketimi sebep olur. Ağız çevresinde veya içinde kanayan, kabuklanan bir yara ya da kitle şeklindeki lezyonlar varsa mutlaka uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Şüpheli lezyon tespit edildiği zaman biyopsi alınarak tanı konulması gerekir.

4. Ağız Kanseri Teşhis Edilirse Tedavisi Daha Kolay Olur Mu?

Tedavideki ilk amaç cerrahi müdahale ile tüm tümörlü dokunun çıkarılmasıdır. Erken dönemde tanı konulmadığı zaman lezyonlar giderek büyür. Kanser ne kadar geniş alanda bulunuyorsa cerrahi tedavinin oluşturacağı deformite alanı da aynı oranda artar. Dolayısıyla ağız kanserleri ne kadar erken yakalanırsa çıkarılmaları ile oluşacak deformite daha sınırlı kalır. Ayrıca tedavileri daha başarılı olur.

5. Ağız Kanseri Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Tümörler erken evrede fark edildiği zaman çoğunlukla cerrahi tedavi uygulanır. Lokal olarak ilerlemiş tümörlerde ise cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi tedavisi de uygulanabilir. Metastaz açısından mutlaka lenf nodları değerlendirilir. Gerekli görülmesi halinde boyundaki lenf nodları çıkarılır. Ağız tabanı kanserlerinde çene kemiği de değerlendirilir. Tedavinin bir parçası olarak çıkarılması gerekebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)