Düşük Tansiyon için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Düşük Tansiyon için Doğal Çözümler

Hipotansiyon olarak da bilinen düşük tansiyon, kişinin tansiyonunun o kadar düşük hale geldiği, baş dönmesi, bayılma, yorgunluk, mide bulantısı, nefes alma zorluğu, bulanık görme, çarpıntı ve soğuk, ciltteki cilt gibi belirtilere neden olduğu bir durumdur. Bu durum, dehidrasyon, uzamış yatak istirahati, beslenme yetersizlikleri, kan hacminde azalma, kalp problemleri, hamilelik, endokrin bozukluklar ve nörolojik durumlar gibi sorunlardan kaynaklanabilir. Alfa blokerleri, beta blokerleri, diüretikler, antidepresanlar ve diğerleri gibi bazı ilaçlar da düşük tansiyona yol açabilir.düşük tansiyon
Düşük tansiyonla uğraşırken, genellikle tuz ve sıvı alımınızı arttırmanız önerilir. Tuz tüketiminizi arttırmadan önce doktorunuza danışmak gerekir. Ayrıca, alkollü içecekleri ve ekmek, pirinç, makarna ve patates gibi yüksek karbonhidratlı yiyecekler azaltılmalıdır. Bu durum için uygun tedavi kesin nedene bağlıdır, ancak belirtileri hafifletmek için bazı basit ev ilaçları deneyebilirsiniz.

1. Tuzlu Su

Tuzlu su içindeki sodyum tansiyonu arttırdığı için düşük tansiyonun tedavi edilmesine yardımcı olur. Aşırı tuz sağlığa zararlı olabileceği için, tuzlu suyu aşırı tüketmeyin. Bir bardak suya yarım çay kaşığı tuz karıştırın ve için. Ayrıca spor içecekleri de içebilirsiniz.

2. Kahve

Bir fincan sert kahve, sıcak çikolata, kola veya herhangi bir kafeinli içecek de kan basıncınızı geçici olarak artırabilir. Sık sık tansiyonunuz düşüyorsa, sabahları bir fincan kahve içip ya da özellikle ortostatik hipotansiyonla uğraşırken yemekle birlikte içebilirsiniz. Ancak, bir alışkanlık yapmayın çünkü kafeinin uzun süreli etkileri net değildir.

3. Üzüm

Kuru üzüm, doğal olarak hipotansiyon tedavisi için mükemmel kabul edilen geleneksel bir ilaçtır. Bir bardak suda gece boyunca 30-40 tane kuru üzümü ıslatın. Her sabah aç karnına yiyin. Ayrıca, üzümlerin ıslatıldığı suyu da içebilirsiniz. Bu ilacı birkaç hafta veya bir ay boyunca kullanın. Ayrıca 4-5 bademi, 10-15 siyah kuş üzümünü ve 15-20 fıstığı bir bardak süt ile birlikte yiyebilirsiniz.

4. Fesleğen

Fesleğen düşük tansiyon için yararlıdır. C vitamini, magnezyum, potasyum ve pantotenik asit açısından zengindir. Dahası, zihnin dengelenmesine yardımcı olur ve stresi azaltır. 10-15 tane fesleğen yaprağı suyuna bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Bu suyu her gün aç karnına için. Ayrıca sabahları 4-5 tane fesleğen yaprağı çiğneyebilirsiniz.

5. Meyan Kökü

Meyan kökü, düşük kortizol düzeylerinin neden olduğu düşük kan basıncını normalleştirmek için kullanılan bir başka popüler ev ilacıdır. Kortizolü bozan ve sağlıklı adrenalin fonksiyonunu destekleyen enzimi bloke eder. Kronik yorgunluk sendromunun tedavisinde de etkilidir. Meyan kökü çayını bu ottan bir çay kaşığını (kurutulmuş veya toz haline getirilmiş) bir bardak kaynar suya yaklaşık beş dakika batırarak hazırlayabilirsiniz. Bu çayı birkaç gün boyunca tekrar hazırlayarak içebilirsiniz.

6. Pancar Suyu

Ham pancar suyu, yüksek tansiyonun yanı sıra düşük tansiyonla baş etmede de faydalıdır. Hipotansiyon için, yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez bir bardak pancar suyu içeblirsiniz. Diğer doğal meyve suları da bu konuda yardımcı sayılır.

7. Badem ve Süt

Bu düşük tansiyon için başka bir geleneksel ev ilacıdır. Gece boyunca 5-6 tane bademi suyun içinde bekletin. Sabah, kabuğunu soyup bademleri yumuşak bir macun haline getirin. Son olarak, macunu bir bardak sütün içine koyarak kaynatın. Her sabah bir bardak için.

8. Biberiye

Biberiyenin, düşük kan basıncını normalleştirmede yararlı olduğuna inanılmaktadır çünkü merkezi sinir sistemini uyarır ve dolaşımını artırır. Günde 10 ml biberiye tentürü alın. Bu bitki ile yeni hazırlanmış infüzyona sahip olmak ya da bunu gıdalara eklemek de faydalıdır. Ayrıca, aromaterapi faydaları için difüzörünüzde 3-4 damla biberiye esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

9. Havuç Suyu

Gününüze biraz balla karıştırılmış taze havuç suyu ile başlamak düşük tansiyonu tedavi etmenin kolay bir yoludur. Bir bardak havuç suyunun içine iki çorba kaşığı bal ekleyin. Günde iki kez (sabah ve akşamları aç karnına) için.

10. Limon Suyu

Limon suyu yüksek tansiyonu tedavi etmede oldukça etkilidir, ancak özellikle dehidrasyonun neden olduğu durumlarda, düşük tansiyon için de kullanılabilir. Bu gibi durumlarda biraz tuz ve şekerle karıştırılmış limon suyu içebilirsiniz. Karaciğer fonksiyonunu uyararak ve sindirime yardımcı olarak vücudunuza enerji kazandırır.

Bu ev ilaçları ile birlikte, kan akışını teşvik etmek için düzenli ve hafif egzersiz yapın. Yine de, şiddetli egzersiz ve ağır kaldırmaktan kaçının. Ayrıca, kullandığınız ilaçlardan herhangi birinin düşük tansiyona neden olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuza danışın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)