Düşünce Gücü ile Yaşlanma Durdurulabilir Mi?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Düşünce Gücü ile Yaşlanma Durdurulabilir Mi?

Hipnozla Vücut Saatini Sıfırla

Yaşlanma belirtileri vücudunuza yansımaya başladı mı? Aynaya baktığınızda daha yaşlı birisini m görüyorsunuz? Kendinizi yorgun mu hissediyor musunuz? Düşünce gücü sayesinde yaşlanma sürecini yavaşlatabilir hatta ilerleyen saati geri çevirebilirsiniz. Anti-yaşlanma bu kadar basit mi? Cevap kesinlikle evet! Yapılan araştırmalara göre, hipnotik anti-yaşlanma düşünme teknikleri uygulayan kişiler daha genç düşünmeye başlıyor, daha genç hissediyor ve genel olarak mutluluklarının kat kat arttığını söylüyor.

düşünce gücü

30 Yıl Gizlenen Araştırma

Uzman Klinik Psk. ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, Harvard Üniversitesi’nde 1979 yılında Psikolog Ellen Langer tarafından yapılan ve sonuçları 30 yıl gizlenen araştırmanın detayları bizlerle paylaşıyor.

“Psikolog Langer, bir grup yaşlı erkeği “hatırlama haftası” diye adlandırdığı etkinlik için işe aldı. Onlara, yaşlanmayla ilgili bir çalışmaya katılacakları söylenmedi. Onları 20 yıl geriye götürecek bir deney olduğu söylendi. Psikolog Langer’ın amacı; bu insanların, zihinleri 20 yıl geriye gittiğinde, bedenlerinde bir değişim olup olmayacağını incelemekti.

Deneye katılan insanlar iki gruba ayrıldı. Ancak ilk grup yani kontrol grubu, 50’li yaşlardaki hayatı hatırlarken, diğer grup  yani deney grubu zaman sıçraması yaşayacaktı. Deney grubundan 50’li yıllardaki sahne dekoruyla çevrilerek, 1959’da olduğu gibi davranması istenecekti. O sırada film izlediler. Müzik dinlediler. Castro’nun Havana’ya geçişi ve NASA’nın uzaya gönderdiği uydu hakkında sanki bu olaylar şimdiki zamanda oluyormuş gibi tartıştılar. Langer, bu insanların zihinlerini kendi geçmiş hayatlarıyla bağlantılı bir ortama yerleştirildiği zaman, daha genç ve daha güçlü olabileceklerini düşündü. Ayrıca Langer, deneye katılan insanlar, sağlıklı bireyler gibi davranmalıydı. Bu zaman yolculuğu, yaşlı insanlar kendilerine yardımcı olacak herhangi bir alet veya sistem olmadan, kendi başlarının çaresine bakarak gerçekleşiyordu.

Bir Ayağı Çukurda Delikanlılar

Prof. Langer, “Benim ofisime geldiklerinde bir ayakları çukurda gibi görünüyordu” dediği yaşlı erkekler, kısa bir süre sonra kendi yemeklerini hazırlamaya başlıyorlar. Onlara yetersiz biriymiş gibi ya da hastaymış gibi davranılmıyor. Çok geçmeden oluşan fark gözle görülmeye başlanıyor. Gün geçtikçe daha hızlı yürümeye başlıyorlar ve kendilerine olan güvenlerinin artış gösteriyor. Katılımcılardan biri bastonları olmadan yürüyebileceğine karar vermişti bile. Boston’a geri dönmek için otobüs bekledikleri sırada Prof Langer, adamlardan birine yakalama oyunu oynamak isteyip istemediğini sordu. Birkaç dakika içinde bu oyun doğaçlama bir şekilde Amerikan futboluna dönüştü. Yapılan fizyolojik ölçümler harika sonuçlar vermişti.  Deneklerin yürüyüşleri, becerileri, esneklikleri, hareket hızları, bilişsel yetenekleri ve hafızaları ölçülebilir şekilde değişiklik olmuştu. Kan basınçları düşüş oldu. Daha da şaşırtıcı bir şekilde görme ve işitme yetileri daha iyi bir hale geldi. Her iki grup da iyileşme gösterdi. Ancak deney grubu daha fazla ilerleme kaydetti. Langer, yaşlıların zihinleri genç düşünmeye teşvik edildiği zaman bedenlerinin bunu izliyor ve “daha genç” hale geldiğini düşüncesini yaptığı bu deneyle kanıtladı.”

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)