Ebeveynlik Becerileri Nasıl Geliştirilir

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ebeveynlik Becerileri Nasıl Geliştirilir

Çocuğunuzu azarladıktan sonra kendinizi kötü hissediyor musunuz? İyi bir ebeveyn olamamaktan dolayı sık sık pişman mısınız? O zaman kendini böyle hisseden tek kişi siz değilsiniz. İyi ebeveynlik becerileri zamanla kazanılır. En iyi ebeveyn olmak için sürekli öğrenirsiniz. Ebeveynlik bir okulda öğretilebilecek bir şey değildir. Hiç kimse ilk günden en iyi ebeveyn olamaz. Bu nedenle, ‘en iyi ebeveyn’ olma yolunda ilk adımınızı atın ve ebeveynlik becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilecek önerilen yolları öğrenin.

ebeveynlik becerileri

  1. iyi Bir Dinleyici Olun

Çocuğunuzu anlamak önemlidir ve bunun için onları dinlemeniz gerekir. Birçok ebeveyn, çocuğa korkularını, kaygılarını ve şüphelerini açıklamak için bir fırsat vermeden yaptıklarını ve yapılmaması gerekenleri açıklamaya devam eder. Sizinle iletişim kurduklarında bütün dikkatinizi çocuğunuza verdiğinizden emin olun.

2. Koşulsuz Sevgi Gösterin

Tüm ebeveynlerin çocuklarını sevdiği açıktır, fakat aynı zamanda sevginizi gözle görünür şekilde göstermek de gereklidir. Sonuçta, hiç kimse, hele ki bir çocuk bir zihin okuyucu değildir. Her gün bir kucaklama ve sevgi dolu sözler söyleyerek çocuğunuza onu sevdiğinizi hissettirebilirsiniz. Bu sayede, çocuk kendini güvenli ve mutlu hissedecektir.

3. Çocuklarınızla Kalite Zaman Geçirin

Ebeveyn olmak için zamanınızın çoğunu çocuklarınızla interaktif hale getirmeye çalışmalısınız, yani oyun oynayarak, hikayeler anlatarak veya hatta gökyüzünün altındaki her şeyle sohbet ederek zaman geçirebilirsiniz. Bu çocuğunuzla duygusal bağınızı güçlendirecektir.

4. Kurallara Uymak

Evde disiplin kurallarına karar vermek önemlidir. Kurallar adil olmalı ve bir kuralın çiğnemesinin cezalandırılmasının çok sert olmaması gerekir. Bununla birlikte, her durumda iletişim dostane olmalı, tehdit edici olmayan ve kötüye kullanılmamalıdır. Çocuğunuz size saygı göstermeli ve sizden korkmamalıdır.

5. Sınırları Belirleyin

Kuralların sınırlarını kurmak ve onlarla bağlı kalmak gerekir. Kurallar sık sık değiştirilmemelidir. Yarattığınız kurallara kendiniz uyduğunuz zaman, çocuğunuza uymaları için sıkı bir sinyal gönderir.

6. Örnek Olun

Ebeveyn bir çocuğun ilk rol modelidir. Çocuğunuza söylediğiniz ile yaptığınız şey aynı olmalıdır. Doğru olanı söyleseniz bile, bir çocuk söylediklerinizde az şey öğrenebilir, ancak yaptığınız şeyden daha fazlasını öğrenir. Çocuğunuza her anlamda bir rol model olun.

7. Takdir Edin

Olumlu ebeveynlik çok önemlidir. Çocuklarınıza ne yapmamalarını söylemek yerine, onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeye çalışın. Ayrıca yaptıkları tüm iyi işler için onlara doğru övgü ve tanıma sağlamayı da unutmayın. Yaptıkları iyi davranışlar için çocuklarınızı ödüllendirebilirsiniz. Bu iyi davranışların tekrarlanmasını sağlar.

8. Öğrenmeye Açık Olun

Her zaman iyi ebeveynlik becerileri hakkında bilgi edinmeye devam edin ve araştırma yapın. Bunları anlamak ve öğrenmek için zaman ayırın. Ebeveynlik becerileri ile ilgili kitaplara göz atabilir, bazı hızlı ipuçları için internette arama yapabilir veya tecrübeli  tanıdıklarınızdan bilgi edinebilirsiniz. İyileştirme için her zaman bir yer vardır, bu yüzden öğrenmeyi asla bırakmayın.

9. Çocuklarınızın Gözüyle Bakın

Çocuklarınızın davranışlarını değerlendirmeden önce, onların bakış açılarını anlamak gerekir. Ayrıca, çocukken nasıl olduğunuzu hatırlayın. Her zaman onlara davranışlarını açıklamak için bir şans verin. Affedici ve anlayışlı olmak yargılayıcı olmaktan daha kolaydır.

10. Sabırlı Olun

Çocuğunuzun bir gecede değişmesini asla beklemeyin ya da kendinizin aniden büyük bir ebeveyn olmasını beklemeyin. Her şey zaman alır ve değişiklikler sadece kademeli olarak gelir. Bu yüzden sabırlı olun.

İyi ebeveynlik becerileri için yukarıdaki ipuçlarını kullanacağınızı umuyoruz. Çocuğunuzun büyük başarılar kazandığı zaman, onun başarısında ve mutluluğunda önemli bir rol oynadığınız için kendinizle gurur duyabilirsiniz. Her şey gönlünüzce olsun!

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)