Egzersiz Öncesi Beslenme

Diyetisyenler, kilo verme anahtarının iyi bir diyet ve yeterli egzersiz yapmak olduğunu söyleyecektir. Daha hızlı kilo vermek için gereken tek şey diyet ve yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yapmaktır. Egzersiz öncesi beslenme son derece önemlidir.  Bu gıdalar egzersiz yaparken daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Bu gıdalar, vücudun tüm gerekli besin maddelerini doğru zamanda vererek, egzersizin etkisini arttırır. Egzersiz öncesi beslenme yağ yakma ve kas gelişimini destekler.

egzersiz öncesi beslenme
Terleme sırasında vücudunuz çeşitli besleyiciler kullanır. Egzersiz yapmadan önce tüketilecek gıdalar, dayanıklılığı artırma ve çalışma sırasında herhangi bir kas hasarını önleme yeteneğine sahiptir. Egzersize başlamadan yaklaşık 15-30 dakika önce yemek yemeli böylece yiyeceklerin sindirimi için yeterli zaman ve beslenme maddeleri vücut tarafından metabolize edilip kullanılır.

Egzersiz öncesi beslenme çoğunlukla karbonhidrattan zengin gıdalardan oluşmalıdır. Bu gıdalar egzersiz sırasında daha iyi yağ yakmaya yardımcı olur. Bu gıdalar aynı zamanda egzersiz sonrasında daha hızlı kendinizi toplamınızı sağlar. Daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olacak egzersiz öncesi tüketilecek besinler;

1. Muz

Muz, şimdiye kadarki en iyi egzersiz öncesi beslenme gıdalarından biridir. Vücuda yakıt olarak hizmet eden kolay sindirilebilen karbonhidratlarla doludur. Kas ve sinir fonksiyonlarını korumak için mükemmel potasyum kaynağıdır. Vücut potasyumu çok uzun süre muhafaza etmez. Bu nedenle vücudun besin seviyelerini en uygun düzeyde tuttuğu için egzersize başlamadan önce orta büyüklükte bir muz tüketilmelidir. Muz, yüksek enerjili gıdalar olarak çalıştıkları için, özellikle de çalışanlar için önemlidir.

2. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, lif bakımından zengindir. Kan dolaşımı sırasında yavaş yavaş karbonhidratları serbest bırakır. Bununla birlikte, şişkinlik veya gaza neden olmamak için hafiftir. Sürekli karbonhidrat akışı, egzersiz boyunca enerji düzeylerini yüksek tutar. Yulaf, karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan zengin bir B Vitamini kaynağıdır. Dolayısıyla, egzersizden yaklaşık yarım saat önce bir kase yulaf tüketmek faydalı olur.

3. Meyveli Yoğurt

Meyveler karbonhidratlar açısından yüksektir. Yoğurt ise proteinlerle doludur. Proteinlerin parçalanması ve enerjiye dönüştürülmesi zaman alırken meyveli yoğurt karışımı, egzersiz öncesi harika bir atıştırmalık. Elmalar gibi meyvelerdeki karbonhidratlar çok daha hızlı metabolize olur. Bu nedenle egzersiz sırasında vücuda yakıt olarak hizmet eder. Ayrıca proteinler, kas hasarını önlemek için kullanılır.

4. Kepekli Kraker veya Tost

Bütün tahıllar lif ve karbonhidratlarla doludur. Egzersiz öncesi tam tahıllı tost yediğiniz zaman enerjiniz daha yüksek olacaktır. Protein özelliklerini artırmak için sandviçinize yağsız et ekleyebilirsiniz.

5. Fındık ve Kurutulmuş Meyveler

Protein içeren kurutulmuş meyveler egzersiz öncesi mükemmel aperitiflerdir. Kuru meyveler, meyvelerden daha fazla elyaf ve karbonhidratlarla doludur. Kurutulmuş meyvelerdeki karbonhidratlar kolayca parçalanır ve enerjiye dönüştürülür. Egzersize başlamadan önce fıstık, antep fıstığı, badem ve kaju fıstığı gibi çok miktarda fıstık tüketebilirsiniz. Bu durumda, fıstıkların sindirimi kolay olduğundan, diğer gıdalar kadar beklemeniz bile gerekmez.

Lütfen Konuya Oy Verin
[Toplam: 2 Average: 5]

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)