Elle Yemek Yemenin Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Elle Yemek Yemek ve Faydaları

Çatal, kaşık ve bıçak kullanmak yerine birçok insanın elleriyle yemek yediğini görebilirsiniz. Yeme, dikkatli bir süreçtir. Görme, koku alma, duyma, tatma ve dokunma gibi tüm duyuları kullanmak, tüm deneyimi daha da tatmin edebilir. Elle yemek yemek, vücudunuz, zihniniz ve ruhunuzun yanı sıra yemeğinizle de dokunsal bir bağ kurar. Bazı insanlar elle yemek yemeği iğrenç bulurken, bazı insanlar ise rahat ve keyifli bir yemek tarzı olarak kabul eder. Ayrıca, elle yemek yemenin birçok faydası var. İşte elle yemek yemek ve faydaları; 

elle yemek yemek
1. Duyusal Deneyimi Sağlar

Yeme, duygu ve tutku uyandırabilen duyusal bir deneyimdir. Ayurveda’ya göre, ellerin her parmağı beş elementin bir uzantısıdır. Başparmak uzay ile ilgilidir. İşaret parmağı hava ile ilgilidir. Orta parmak ateşle ilgilidir. Yüzük parmağı su ile ilgilidir. Küçük parmak yeryüzüyle ilgilidir. Elle yemek yemek, bu beş elementi harekete geçirir ve yiyeceğiniz yiyeceklere enerji verir. Tüm öğeleri dengede tutmak ve sağlıklı kalmak önemlidir. Ayrıca, dokunma, koku, işitme, görme ve tat duyusu daha aktif hale gelir. Beş duyunun uyarılması, sizi yemeğin tadı, dokuları ve aroması konusunda daha bilinçli hale getirir.

2. Doğal Sensör Olarak Çalışır

Bir kaşık ya da çatalla yediğinizde yemeğinizi doğrudan ağzınıza koyduğunuz zaman, zihniniz zamanın sıcaklığını veya dokusunu algılayamaz. Bu yüzden ağzınızda çok sıcak olan yiyecekleri koyduğunuzda genellikle dilinizi yakabilirsiniz. Fakat ellerinizle yemek yediğinizde parmaklarınızdaki sinir uçları, yiyeceğin sıcaklığını hisseder. Dilinizi yakmanıza engel olur. Parmak uçlarındaki sinirler beyninize ne yiyeceğiniz hakkında bir sinyal gönderir. Bu, yiyeceklerinizi daha iyi tatmanızı sağlamak için uygun sindirim suyunun ve enzimlerin salınmasını tetikler.

3. Sindirimi iyileştirir

Avuçlarda ve parmaklarda “kötü” bakterilerin yanı sıra “iyi” bakteriler vardır. İyi bakteriler sizi çevrede bulunan birçok zararlı mikroptan korur. Bir kaşık ve çatalla yediğinizde, bu bakteriler bağırsağınıza ulaşmaz. Diğer yandan ellerinizle yemek yediğiniz zaman parmaklarınızdan gelen floralar ağızlara aktarılır ve yutulur. Farklı vücut bölgelerine gider. Bu bağırsaklarda sağlıklı sindirimi destekler ve bağırsaklarda zararlı bakterilerin birikmesini önler. Ayrıca, elinizle yiyeceğe dokunduğunuzda, sindirim suyu ve enzimlerin salınması için zihninize bir sinyal gönderilir. Gıda türüne bağlı olarak, zihin daha iyi sindirim için gerekli olan metabolizmanın buna göre çalışmasını sağlar. Sağlıklı bir vücut ve zihin için sağlıklı bir sindirim sistemi önemlidir.

4. Tip 2 Diyabet Riskini Azaltır

Çatal ve kaşıkları kullanmak, daha kolay ve daha hızlı yemek yemeyi sağlayabilir. Fakat bu aynı zamanda vücudunuzdaki kan şekeri dengesizliklerine de yol açabilir ve sonuçta sizi daha yüksek Tip 2 diyabet riskine sokabilir. Hızlı yemek yapmak diyabet riskini artırır, ancak elinizle yiyerek riskinizi azaltabilirsiniz. Ellerinizi kullanırken, ağzınıza daha az yiyecek koyarsınız. Yavaş yemek daha iyi sindirime yol açar ve midenin dolu olduğunu algılamayı sağlar, böylece daha az yemeye başlarsınız.

5. Dikkatli Yemeyi Teşvik Ediyor

Çatal bıçak ile yemek yemek bir çeşit mekanik işlemdir ve ne yediğinize veya ne kadar yediğinize fazla önem vermezsiniz. Ayrıca, yemek yerken TV seyretmek, cep telefonunuzu kontrol etmek ya da gazete okumak gibi çoklu görevlere başlayabilirsiniz. Yemeğe tüm dikkatinizi vermemek, daha fazla yemek yiyebileceğiniz anlamına gelebilir. Ancak, elinizle yediğinizde ne yediğinize ve ne kadar yediğinize dikkat edin.

6. Daha Hijyenik

Ellerinle yemek yemenin hijyenik olmayan bir yolu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçekte tam tersidir. Elleriyle yemek yiyen kişiler, yemek yemeden önce her zaman ellerini yıkamak için ellerini yıkarlar. Ayrıca, hepimiz günde birkaç kez ellerimizi yıkarız. El hijyeni her yerde uygulanmaktadır. Ancak kaşıklar, çatallar ve diğer gereçler söz konusu olduğunda, bunlar genellikle hızlı bir şekilde yıkanır ve her zaman iyice temizlenmez.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)