Emzirme Sırasında Bunlara Dikkat Edin

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Emzirme Sırasında Bunlara Dikkat Edin

Anne sütünün ve emzirmenin anneye ve bebeğe bir çok faydası bulunmaktadır. Bebeğin ilk altı ay proteine, yağa, demire ve vitamine olan ihtiyacı bebek için en ideal besin kaynağı olan anne sütünden karşılanır. Anne sütü ile beslenen çocuklarda astım, alerji, obezite, çocuk diyabeti, kanser daha düşük oranlarda görülüyor. Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görülür. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ emzirme sırasında dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.
emzirme

 • Emzirmeye başlamadan önce bebeğe mikrop bulaşmasını önlemek için anne ellerini yıkamalı, meme başını ve çevresini temiz su ile silmelidir.
 • Anne emzirme sırasında rahat, temiz ve yeterince sıcak bir ortamda sırtını bir yere dayayarak oturmalıdır. Anne isteği doğrultusunda gerekirse ayaklarının altına bir yükselti koyabilir.
 • Anne bebeğin yüzü ve bedeni kendisine dönük olacak şekilde tutulmalıdır. Bebeğin başını tutan kolu gerekirse bir yastık ile alttan desteklenmelidir. Bebeğin başı kolun iç kısmına yerleştirildikten sonra aynı kol ve elle bebeğin kalça ve bacakları kavranmalıdır.
 • Emzirirken anne ve bebek rahat olmalıdır. Anne ve bebek arasında göz teması kurulmalıdır.
 • Emzirmeye başlamadan önce temizlenmiş meme ucu, baş ve işaret parmakla yuvarlanarak daha belirgin hale getirilmelidir. Daha sonra meme ucu yavaşça bebeğin üst dudağına dokundurularak bebeğin ağzının açılmasına yardımcı olunmalıdır. Boşta kalan elle göğüs C şeklinde tutulmalıdır. Meme başı ve etrafındaki kahverengi kısma dokunmadan memenin ucu bebeğin dudağına değdirilmelidir. Bebek ağzını açınca meme ucu ve etrafındaki kahverengi kısım bebeğin ağzına yerleştirilmelidir. Ancak bebeğin çenesi ile annenin göğsü arasında boşluk kalmamalıdır.
 • Emzirme sırasında meme çevresinin büyük kısmı bebeğin ağzının içinde, bebeğin çenesi de annenin göğsüne dayalı olmalıdır. Eğer bebek doğru yerleştirilmezse sadece meme ucunu emer. Bu durum annenin canının acımasına ve meme ucu çatlaklarına neden olur. Ayrıca bu durumda süt de tam boşalmaz. Bebek doğru yerleştirilmediği anda bebek göğüsten çekerek çıkarılmamalıdır. Onun yerine bebeğin ağzının köşesinden küçük parmakla damakların arasına girerek meme ucu nazikçe çıkarılmalıdır. Bebeğe doğru konum verildikten sonra emzirmeye devam edilmelidir. 
 • Emzirmek için genel olarak kullanılan 4 pozisyon vardır.
  Koltuk altı pozisyonu: Bu pozisyonda anne bebeğin vücudunu koltuk altına yerleştirerek başı ve ensesi elle destekler. Bebeğin ayakları ve poposu annenin arkasına bakar. Anne diğer eliyle memesini destekler. Özellikle sezaryen sonrası veya ikiz bebekleri emzirirken bu pozisyon uygundur.
  Kucak pozisyonu: Bebek annenin kucağına koyduğu yastık üzerine yatırılır. Bebeğin başı annenin kolunun üzerine konur. Anne bebeği poposundan aynı eli ile destekler. Karnını, kendi karnına doğru çevirir. Böylece bebeğin yüzü annenin memesine doğru dönmüş olur.
  Ters kucak pozisyonu: Bu pozisyonda emzirirken bebeğin başı daha iyi kontrol edilir. Bebek memeye daha kolay yaklaştırılır. Anne diğer eliyle memesini tutar.
  Yatarak emzirme pozisyonu: Bir yastık annenin başının altında, diğeri de bebeğin altına olacak şekilde yerleştirilir. Bebeğin karnı annenin karnına değecek şekilde yan yatırılır. Bir elle meme desteklenerek bebek emzirilir. Ancak bu pozisyon emzirirken annenin uyuyup kalma riski karşısında bebeğin boğulma tehlikesi vardır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)