Yorgunluğu Yenme ve Enerjiyi Artırma Yolları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yorgunluğu Yenme ve Enerjiyi Artırma Yolları

Her zaman yorgun mu hissediyorsunuz? Pek çok insan çoğu zaman yorgun hissetmekten şikayet ediyor. Yorgunluk nedeniyle, enerji, fiziksel veya zihinsel tükenme ve motivasyon eksikliği azalmış veya hiç karşılaşmamış olabilirsiniz. Kişisel beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları dahil olmak üzere tıbbi ve tıbbi olmayan yorgunluk nedenleri olabilir. Bu durumda enerjiyi artırma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

enerjiyi artırma

Yorgunluğa neden olan bazı yaygın faktörler; stres, anksiyete, depresyon, anemi, diyabet, gebelik, emzirme, yetersiz uyku, yetersiz beslenme, obezite ve aşırı egzersizdir. Çok fazla kafein tüketmek, çok fazla alkol almak ve abur cubur tüketmek enerji seviyenizi de etkileyebilir. Yorgun hissetmek işteki performansınızı, aile hayatınızı ve sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkileyebilir. Ama eğer yorgunluğunuz küçük meselelerle ilgiliyse, her gün biraz daha akıllı yaşayıp birkaç sağlıklı seçim yaparak kolayca tersine çevirerek enerjinizi artırabilirsiniz. İşte yorgunluğu yenme ve enerjiyi artırma yolları;

1. Kahvaltı Yapma

Kahvaltı yapmak sağlıklı bir alışkanlıktır. Kahvaltıyı atladığınızda, gün içinde yorgun hissedebilirsiniz. Çok uzun süre yemek yememek, kan şekeri seviyelerinizin düşmesine neden olur ve enerji seviyenizi etkileyebilir. Ama kahvaltı için sadece bir şey yemek iyi bir fikir değil. Metabolizmanızı hızlandıran ve enerji veren doğru gıdaları seçmeniz gerekir.

2. Daha Fazla Su içme

Hidratlı kalmak enerjiyi artırma yollarından biridir. Yorgunlukla mücadele etmenize yardımcı olabilir. Yaşınıza bağlı olarak, vücudunuz yüzde 50 ila 75 sudan oluşur. Su, vücudun farklı organlarının düzgün çalışması için önemlidir. Aslında, vücut susuz kaldığında, enerji seviyenizi, beyin fonksiyonlarını ve ruh halini etkileyebilir. Biraz susuz kalmak bile enerji seviyenize zarar verebilir. Yeterince su içmediğinde, kan basıncınız düşer ve beyne düşük oksijen kaynağı olur. Bu da yorgun hissetmenize neden olabilir. Hidratlı kalmak için günde 8 ila 10 bardak su içtiğinizden emin olun. Ancak, hava durumuna, aktivite seviyenize ve yaşa bağlı olarak, biraz daha suya ihtiyacınız olabilir.

3. Enerji Artıran Gıdalar Tüketme

Gün boyunca sizi enerjik tutmak için doğru yiyecekleri yemeyi denemelisiniz. Aslında yediğiniz yiyeceklerin enerji seviyenize doğrudan etkisi vardır. Beslenmenize daha fazla meyve ve sebze ekleyin. Tavuk, hindi ve balık gibi yağsız etler vücudunuza kaliteli protein sağlar. Somon ve ton balığı gibi omega-3 yağ asitleri yüksek olan balıklar da faydalıdır. Vücudunuzun lif ve diğer önemli besinlerden tam olarak faydalanmasını sağlamak için işlenmiş ve rafine edilmiş karbonhidratlar yerine tam tahıllı gıdaları ve kompleks karbonhidratları seçin. Ayrıca, yorgunluğunuzu atmak ve açlıkla mücadele etmek için beslenmenize fındık ve tohumlar ekleyin. İhtiyacınız olan her şeyi yemeğinizden almıyorsanız, bir miktar takviye almayı düşünün. Herhangi bir besin takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşun. Sadece doğru besinler değil, doğru beslenme alışkanlıklarını da izlemelisiniz. Günde iki veya üç büyük öğün yerine gün boyunca çok sayıda küçük porsiyon yemek yiyin.

4. Sessizce Uyuma

Uyku alışkanlığınızı iyileştirmek, yeterli uykuya sahip olduğunuzdan emin olmak için yorgunluğunuzu yitirmenize ve gün boyu enerjik kalmanıza yardımcı olabilir. Uyku eksikliği, gündüz yorgunluğunun önde gelen nedenlerinden biridir. Yetişkinlerin her gece yaklaşık 8 saat iyi bir uykuya ihtiyacı vardır. Ne kadar meşgul olursanız olun, uykunuzu almalısınız. Uygun uykuyu sağlamak için, her gün aynı yatakta yatın. Gün boyunca uzun uykulardan kaçının ve yatmadan önce sıcak bir duş veya duşun keyfini çıkarın. Ayrıca, vücudunuzu ve zihninizi uykuya hazırlamak için tüm elektronik aletlerinizi yatmadan önce kapatın.

5. Egzersiz Yapma

Hareketsiz bir yaşam tarzı yaşayan insanlar çoğu zaman düşük enerjili hissederler. Bu nedenle, enerji seviyenizi yükseltmek için canlı yürüyüş ya da bisiklete binme gibi düzenli egzersizler yapmaya başlayın. Egzersiz ayrıca kalbinizin, akciğerinizin ve kaslarınızın çalışma verimliliğini artırır. Vücudunuzda açığa çıkan endorfinler sayesinde ruh halinizi de iyileştirir. Sadece kasvetli hissetmek yorgunluğa katkıda bulunur. Yorgun hissettiğiniz zaman yürüyüşe çıkın. Yakında dayanıklılık ve enerji seviyenizin arttığı göreceksiniz.

6. Kafein Tüketimini Bırakma

Çok fazla kahve ya da kafeinli içecekler içmek aynı zamanda enerji seviyenize zarar verebilir ve yorgun hissetmenize neden olur. Birçoğu için, bir fincan kahvenin ruh halini ve beynin işleyişini arttırdığı görülüyor. Ama gerçekte, kan basıncınızı ve nabız oranınızı artırır, bu da enerji seviyenizi etkiler. Çok fazla kahve, böbreküstü bezinizi de etkileyebilir. Yorgun ve huzursuz olmanıza neden olur. Vücudunuzda dehidrate edici bir etkiye sahiptir. Yatmadan önce kahve içerseniz, uyanma sonrasında yorgun hissetmenize neden olabilecek normal REM (hızlı göz hareketleri) uykunuzu engelleyebilir. Yani, çok fazla kahve içme alışkanlığınız varsa, gün boyunca tükettiğiniz kafein miktarını azaltma zamanıdır.

7. Stres Seviyenizi Yönetme

Stresin, sağlığınıza ve enerji seviyenize olumsuz etkisi vardır. Stresli bir hayat yaşarken, çoğu zaman bir görevi bitirmek için konsantre olmak ve daha fazla enerji harcamamak için sık sık uğraştığınız anlamına gelir. Bu fiziksel ve zihinsel sağlığınıza ve sonuçta enerji seviyenize zarar verebilir. Stres ayrıca, ses uykusunun tadını çıkarmanızı da zorlaştırır, bu da sizi bir gece uykusundan sonra bile yorgun hissetmenizi sağlar. Ayrıca, enerji seviyeniz için yine önemli olan iştah kaybına yol açar. Eğer siz stres altında olan, zihin ve beden dinlenmek için derin nefes alma egzersizleri deneyin. Bir hobide müzik dinlemek ve zaman geçirmek, stresi azaltmanıza ve enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

8. Kilo Verme

Vücudunuz fazla kilo taşıyorsa, sizin için yorucu olabilir ve çoğu zaman yorgun olabilirsiniz. Ekstra vücut ağırlığı da kalbinize fazladan baskı uygular, bu da daha fazla yorulmanıza neden olabilir. Ayrıca, obezite gece boyunca huzursuz uyumaya neden olur ve gün içerisinde uykulu hissetmeye ve düşük enerjiye yol açabilir. Ayrıca, fazla kilolu insanlar hareket etmekte zorlanıyor ve sonuçta hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük ediyor. Yani, fazla kiloluysanız, kilo vermek için adımlar atın. Biraz kilo kaybetmeye başlar başlamaz, çok daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Kilo kaybı için önerilen strateji porsiyon boyutlarını azaltmak, dengeli beslenmek ve fiziksel aktivitenizi arttırmaktır.

9. Meditasyon Yapma

Rahatlamak için zaman ayırmak, belki meditasyon yapmayı denemek, yorgunluğa karşı savaşmanıza ve daha enerjik olmanıza yardımcı olabilir. Meditasyon, iç çevrenizin yanı sıra yakındaki çevrenizde daha bilinçli olmanıza yardımcı olur. Aslında, bir şeye dikkat ettiğinizde, ona enerji veriyorsunuz. Yani, meditasyon yaparken, daha enerjik hissedersiniz. Ayrıca, odaklanma meditasyon sırasında nefes almaktır. Bu, vücudunuzun daha fazla oksijen aldığını gösterir. Oksijen, vücudunuzdaki hücrelere yeniden enerji kazandırır. Günde 10 dakika meditasyon yapmak, gün boyunca vücudunuzdaki enerjiyi artırma için ihtiyacınız olan her şeydir.

10. Çok Fazla içki içme

Orta derecede içmek sağlığınız için kötü değildir, fakat içkiniz limiti aştığında, düşük enerji seviyeleri de dahil olmak üzere farklı sağlık sorunlarına yol açar. Her şeyden önce, alkol sakinleştirici olarak hareket eder ve uykulu hissetmenize neden olur. Fakat zamanla, düzenli olarak alkol içilmesi, uykunuzun kalitesini etkileyebilir ve bu da bütün gece uyuduktan sonra bile daha yorgun hissetmenize neden olur. Alkol de idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Yani yatmadan önce daha fazla içerseniz, banyoya gitmek için geceleri kalkmanız gerekebilir, bu da yine uykunuzu bölerek uykusuz kalmanıza neden olabilir. Ayrıca, alkollü içecekler dehidrasyona neden olur. Bu nedenle, ılımlı içecek içmek veya tamamen önlemek daha iyidir. Buna ek olarak, nikotin kullanmaktan kaçının.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)