Epsom Tuzu ve Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Epsom Tuzu ve Faydaları

Epsom tuzu nedir? Saf magnezyum sülfattan başka bir şey değildir. Antik çağlardan bu yana, bu hastalıkları tedavi etmek için doğal bir çare olarak bilinir. Ayrıca, çok çeşitli sağlık ve güzellik faydaları, ev ve bahçe kullanımları vardır.

epsom tuzu

  1. Stresi Azaltır ve Vücudu Rahatlatır

Bu, adrenalin seviyelerini yükseltmede yardımcı olur. Epsom tuzları, ılık suda çözüldüğünde deri tarafından emilir. Tuzdaki magnezyum, sakin ve rahatlatıcı bir his verir. Beynin havayı canlandıran bir kimyasal olan serotonin salmasına yardımcı olur. Bu ayrıca hücrelerde adenosin trifosfat üreterek enerjiyi ve dayanıklılığı arttırır. Haftada üç kez Epsom tuzuyla banyo yapmak, daha iyi görünmenizi sağlayabilir ve size enerji verebilir. Magnezyum iyonları da rahatlamaya ve dolayısıyla sinirlilik oranını azaltmaya yardımcı olur. Konsantrasyonu artırır. Kasların ve sinirlerin düzgün çalışması için rahatlatıcı bir his verir.

2. Ağrıyı Hafifletir

Epsom tuzu banyosu, ağrıyı hafifletmek, ağrılı kasları ve bronşiyal astımı tedavi etmek ve iltihabı, migren, baş ağrılarını vb. sorunları hafifletmek için doğal bir çare olabilir. Bu ayrıca doğum sonrası kesikleri ve daha az acıyı iyileştirmek için kullanılır. Sıcak su ile Epsom tuzu karıştırın ve bu macunu acıyı yatıştırmak için uygulayın.

3. Kaslar ve Sinirler

Epsom tuzu, vücuttaki elektrolit dengesini düzenler. Vücudun kas fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olur. Aynı zamanda sinirlerin çalışmasını sağlar.

4. Kalp Sağlığı

Epsom tuzu, kalp sağlığını korumak, kalp hastalıklarını önlemek ve atakları engellemek için kullanılır. Bu kan dolaşımını artırır, arterlerin elastikiyetini korur, kan pıhtılarını önler ve kalp krizi riskini azaltır.

5. Diyabet

Vücutta bulunan magnezyum ve sülfat seviyeleri, diyabeti azaltabilen insülinin arttırılmasına yardımcı olur.

6. Kabızlık

Epsom tuzu kabızlığı tedavi etmek için faydalıdır. Kolonun detoksifiye edilmesi için dahili olarak alınabilir. Tuz, bağırsaklardaki suyu arttıran ve kabızlıktan kurtulmayı sağlayan bir müshildir.

7. Toksinlerin Atılması

Epsom tuzu, sülfat içerir. Bu sülfat, vücut hücrelerindeki toksinleri ve ağır metalleri temizler. Bu da kas ağrısını hafifletmeye ve zararlı toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bir küvetteki suya Epsom Tuz ekleyin. Vücudunuzu detoksifiye etmek için 10 dakika suyun içinde bekleyin.

8. Saç Hacmi

Derin kremi ve Epsom tuzu eşit parçalarını karıştırın. Bir tavada ısıtın ve saçınıza uygulayın, 30 dakika bekletin. Güzel saçlarınıza hacim vermek için iyice durulayın.

9. Kuru Saç Bakımı

Su, 1 yemek kaşığı limon suyu ile 1 su bardağı Epsom tuzunu karıştırın. Bu karışımı kapatın ve 24 saat bekletin. Ertesi gün kuru saçlarınıza sürün ve 25 dakika bekleyin. Saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın.

10. Ayak Kokusu

Yarım bardak Epsom tuzunu ılık su ile karıştırın. Ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca bu suda ıslatın. Bu kötü kokuyu giderir, acıyı yatıştırır ve cildi yumuşatır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)