Ergenlik Sorunları intihara Sürükler Mi?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ergenlik Sorunları intihara Sürükler Mi?

İntihar Girişimini Değil, Gidişatı Engellemek Önemli

Son zamanlarda ergenlik dönemindeki gençlerin intihar etme girişimleri gittikçe artış gösteriyor. Peki bu dönemde intihar etme eğilimi neden kaynaklanıyor? Araştırmacılara göre, çocukluktan çıkıp gençliğe geçiş dönemi olan ergenlik; fırtınalı, çatışmacı ve stresli bir dönemdir. Bu dönemden geçen her birey farklı sorunlar yaşar. Kimileri de yaşadıkları duygu karmaşalarından sıyrılamadığı için intihar eğilimi gösterir. Psikolog Yekta Korkmaz, bu duruma neden olan ergenlik sorunları ve bu dönemde alınması gereken önlemleri anlattı.

ergenlik sorunları
‘Başka Yol Yok’ Çaresizliği

İntiharda; umutsuzluk, çaresizlik ve özkıyım girişimi dışında, hiçbir başka yol olmadığı düşüncesine inanç çok yüksektir. Bu düşünce kişiyi içinden çıkamayacağı bir duygu durumuna iter. Yaşadığı bu olumsuz duygu ve düşünce yüküyle baş edemeyen kişilerin intihar girişimlerinde bulunma ihtimali oldukça yüksektir.

15-24 Yaş Ölümleri Dünyada 1. Sırada

Dünyada ölüm nedenleri arasında intihar üst sıralarda yer almaktadır. Ergenlik sorunları sebebi ile bu dönemde de bu durum değişmez. ABD’de son 25 yılda, 15-19 yaş arasındaki intihar oranı üç kat artmıştır. Son 30 yılda ise dünyanın hemen her yerinde 15-24 yaş grubundaki gençlerin ölüm nedenlerinde intihar ilk sırada bulunmaktadır. Araştırmalara bakıldığında, Türkiye’de de intiharlar en çok 15-24 yaş grubunda görülüyor.

Narsistik Yaralanmalar ve Travmalar Hızla Derinleşebiliyor

Ergenlik dönemi ben duygusu, aileden ayrışma, önemli sınavlar, bireysellik, duygusal ilişkilerin aşırı önemli olması, arkadaş ilişkileri, sosyal hayat, sanal dünya, bir gruba ait olma gibi faktörlerin çok önemli olduğu bir dönemdir. Bu dönemde yaşanan en küçük bir olay bile ergen üzerinde büyük etkiler yaratır. Ergenlerde görülen narsistik yaralanmalar, önemsiz gibi görülen travmalar, ufak engellenmeler ve belirsiz kayıplar, en derin katmanlara hızla inebilir. Eğer önüne geçilemezse gerilemeler başlatabilir. Bu dönemde hızla kötüleşen duygu durum bir anda iyiye dönebilir ve değişimler çok hızlı gelişir. Ancak olumsuzluklara karşı yıkıcı ilerleyen bireyde intihar eğiliminin görülme ihtimali yüksektir. Ayrıca bu dönemde en çok rastlanan ruhsal sıkıntı olan depresyon da intihar riskini arttırmaktadır.
[irp posts=”4276″ name=”Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalıdır?”]

Şiddet, Baskı ve Sınırsızlık Eğilimi Tetikliyor

İntihar girişimini engellemekten önce asıl yapılması gereken çocuğun o noktaya gelmesini engellemektir. Aile içinde yargılanan, şiddet gören, yüksek beklentilerle karşı karşıya kalan, sevgisiz kalan, aşırıcı baskıcı davranılan veya aşırı izin verilen, sınırları olmayan, sorumluluk duygusu aşılanmayan ergenlerde ruhsal sorunların görülme ihtimali daha fazladır. Bu tutum çocukta intihar riskini arttırır. Bunun aksine kendini güvende hisseden, belli sınırları ve sorumlulukları olan, problem çözme becerisi oluşmuş, ailesinin sevgisini ve desteğini hisseden ergenlerde olumsuz düşünce ve duygularla baş etme durumu gelişmiştir.

Doğru iletişim Şart

İntihar girişimlerini engellemenin en önemli yollarından biri ebeveynlerin ergenin duygularının ve yaşamının farkında olmasıdır. Ergenlik dönemiyle beraber kişi bireysel bir hayata adım atar. Ebeveynlerden kopmalar başlar. Özel alanları onlar için çok değerlidir ve bu alanlara müdahale edilmesinden hoşlanmazlar. Doğru olan da, izin almadan o alanlara müdahale etmemektir. Bu dönemde önemli olan ergenin duygu değişimlerinin farkına varmaktır. Eğer içe çekilme, öfke patlamaları, mutsuzluk, sinirlilik, ağlama nöbetleri, sürekli uyku hali gibi farklılıklar varsa bunun farkına varıp ona destek olmak, yanında olduğunu ve onu sevdiğini hissettirmek gerekir. Bu konuda okuldaki öğretmenlerinin de destek vermesi gerekir. Gencin herhangi bir değişimde öğretmeni ve ailesiyle iletişime geçmesi önemlidir.

Yetenekleri Desteklenmeli

Gençlerin suç oranlarını, intihar girişimlerini ve ruhsal hastalıklarını azaltmanın en etkili yolu, hayatlarına anlam katacak oluşumların içinde yer almalarıdır. Bu noktada ailelerin çocuklarını desteklemelidir. Yeteneklerini ortaya çıkarmaları için çocuklarına destek olmalıdır. Çocuklarını spor, sanat gibi alanlara yönlendirmeliler. Yaşam becerilerini artıracak programların içinde olmasını sağlayarak güçlü bir koruyucu etki yaratabilirler.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)