Sağlık

Ergenlikte Yeme Bozukluğu

yeme bozukluğu

Ergenlikte Yeme Bozukluğu

Görünüşüyle aşırı uğraşıyorsa, yemekler konusunda takıntılı hale gelmişse, kilosuna takıntılı hale gelip çok sıkı diyetler yapıyorsa, tuvalette uzun süre zaman geçiriyorsa, sürekli kalori sayıyorsa yeme bozukluğu başlamış olabilir. Ergenlikte meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişiklikler yeme bozukluklarına neden oluyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Aslıhan Dönmez, ergenlik döneminde ortaya çıkan yeme bozukluklarına dikkat çekerek önemli uyarılarda bulunuyor.

yeme bozukluğu
Yeme bozukluğu, beslenme davranışında görülen bozukluklara bağlı olarak seyreden hastalıklardır. Yeme bozukluğu konusunda anoreksiya nervoza ve  bulimiya nervoza iki temel bozukluk bulunur. Anoreksiya nervozada günlük alınan kaloride belirgin kısıtlama yapılır. Kilo almaktan aşırı korkar ve zayıf olduğu halde kendini kilolu görür. Bulimiya nervozada tıkınma ve çıkarma atakları yaşanır. Çıkarma atakları kusarak, idrar sökücü ve laksatif ilaç kullanarak ya da gereğinden fazla egzersiz yaparak gerçekleşir.

Yeme bozukluğu çoğunlukla ergenlik döneminde başlar. Ergenlik döneminde meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişiklikler bu duruma neden olur. Ergenlik döneminde vücudun değişmeye başlaması ve vücuttaki yağlanmanın artışı önemli bir etkendir. Sosyal alanda kabul edilmek ve özellikle arkadaş çevresi tarafından beğenilmek bir ergen için giderek daha önemli olmaya başlar. Fiziksel görünüm bunun önemli bir belirleyicisi haline gelir. Bu dönem görünüm veya kiloyla ilgili bir eleştiri almak yeme bozukluğunun başlangıcı olabilir.

Yeme Bozukluğunun Belirtileri

Yeme bozukluğu çeşitli şekillerde kendini gösterir. Yeme bozukluğunun göstergeleri;
– Yemekler hakkında takıntılı bir hale gelmek,
– Kilo ve görünümle ilgili aşırı uğraşlara başlamak,
– Çok sıkı diyetler yapmak,
– Tuvalette uzun süreler kalmak,
– Yiyecek saklamak,
– Takıntılı bir şekilde kalori saymaya başlamak,
– Saatler süren spor aktivitelerinde bulunmak,
– Özellikle yedikleri konusunda yalan söylemeye başlamak
– Akademik başarının düşmesi,
– Sosyal ilişkilerde bozulma,
– Odadan dışarı çıkmamak,
– Öfkede artış,
– İçe kapanmak

Yeme Bozukluğu Tedavisi Edilebilir

Yeme bozukluğu tedavi edilirken psikoterapi yöntemleri ve psikiyatrik ilaçlar kullanılır. Eğer hastalık ilerlemişse hastayı bir süre hastaneye yatırmak gerekebilir. Tedavinin ilk ve en önemli aşaması hastayı tedavi olmaya ikna etmektir. Çünkü yeme bozukluğu olan hasta tedavi sırasında aşırı bir kilo almaktan korkarak tedaviye başvurmakta isteksiz olabilir.

Bu Önerilere Kulak Verin

Çocuğunda yeme bozukluğu olduğunu düşünen ailelere tavsiyeler;
Onu Denetlemeyi Bırakın: Ne yediğini, sonrasında çıkarıp çıkarmadığını denetlenmeyi bırakın. Denetleme onun kendini daha fazla baskı altında hissetmesine neden olarak bu davranışları daha da arttırır. Üstelik bu davranışınız çocuğunuzun yalan söylemesini de arttıracaktır.
Onu Suçlamayın: Bazı aileler yeme bozukluğunun bir “şımarıklık” göstergesi olduğunu düşünür ve çocuğunu suçlarlar. Oysaki yeme bozukluğunun şımarıklıkla bir ilgisi yoktur. Yeme bozukluğunun tedavi gerektiren bir psikiyatrik hastalık olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Aşırı Müdahaleci Davranmayın: Bazı ergenler için yeme bozukluğu bir özgürlük mücadelesi olabilir. Çünkü onlara göre hayatında kendi kontrolü altında tutabildiği tek alan budur.
Ona Kilo Aldırmaya Çalışmayın: Unutmayın ki yeme bozukluğu olan kişinin hayatta en korktuğu şey kilo almak. Çünkü bir kere kilo almaya başlarsa adla durduramayacağını düşünüyor. Bu nedenle ona yüksek kalorili bir şeyler yedirmeye çalışmak yanlış olur.
Onu Tedavi Olmaya İkna Etmeye Çalışın: Zorlayıcı bir tutum sergilemeden tedavi olmaya ikna etmeye çalışın. Zorla gittiği tedavinin bir faydası olmayacaktır. Zor kullanmak yerine onunla sakin bir şekilde konuşun. Onunla ilgili kaygılarınızı dile getirin. Tedaviye başvurma konusunda cesaretlendirin.

1
Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Serhat Güntaş
Ziyaretçi
Serhat Güntaş

Benim büyük kızım da yeme bozukluğu var.. doktora gittik.. psikolojik olduğunu söyledi.. psikiyatristen randevu aldık bakalım..