Erken Yaşlanma Sebepleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Erken Yaşlanma Sebepleri

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Ancak, biyolojik yaşımızdan daha hızlı yaşayarak erken yaşlanmaya neden olan birçok faktör var. Yaşımızı arttıran davranışlarla meşgul olduğumuzdan ya da eylemsiz hareket ederek daha genç bir bedeni aktif olarak desteklemediğimizden dolayı çoğu kişi aslında olduğundan daha yaşlı görünüyor. Bilgi, güçtür ve yaşlanma süreciyle mücadele hakkında ne kadar çok şey biliyorsanız, daha sağlıklı, daha genç bir beden ve zihin korumaya yönelik daha fazla denetim yapabilirsiniz. Erken yaşlanma nedenleri ve bunları önleme yoları;

erken yaşlanma
1. Tutum

Akıl, yaşlanıp yavaşlamada önemli bir rol oynamaktadır. Daha mutlu insanlar daha genç insanlardır. Öncelikler listenizin üst kısmında umut, iyimserlik ve sevinç hissettiğinizde, yüzünüzü daha genç gösterecektir. Dahası, daha mutlu insanlar kalp hastalığı, yüksek tansiyon, hatta ağrıyan eklemler ve kemikler gibi daha az sağlık problemi yaşamaktadır. Sürekli öfke ve sıkıntı, yüz üzerinde kalıcı olarak ince çizgiler ve derin kırışıklıklar oluşturabilir. Yüz, kronik hüzünlü veya öfkeli duyguları ifade ettiğinde, sürekli kaş çatma, kas hafızasında oluşan kırışıklıklara dönüşebilir. Kötü bir günün kırışıklarla dolu bir yüz vereceği anlamına gelmiyor, yüzünüzün ifadenizi ne şekilde taşıdığı, zamanın % 50’sinden fazlasının kırışıklıkları nasıl, nerede ve ne kadar derinde formladığınızı belirleyebiliyor.

2- Sigara İçmek

Hepimiz sigaranın sağlığa zararlı olduğunu biliyoruz. Sigara her türlü sağlık problemine yol açar. Bedenlerimizi gerekli besin maddelerinden mahrum bırakırlar. Ayrıca, sigara kullanıcısının yüzündeki çizgiler ve renk değişikliği hemen fark edilir. Cildin genç ve sağlıklı görünmesi için belirli miktarda nem, kollajen, elastin ve oksijen gerekir. Sigara içenler ağız çevresinde ince çizgiler geliştirir, alnındaki kırışıklıklar daha derinleşir ve kötü diş gelişme olasılığı iki kat daha fazladır. Yüz cildi de dahil olmak üzere tüm vücut, yeterli oksijenden yoksun kalır ve zaman içinde sigara içenlerin yüzünün görünümü ve çizgileri belirginleşebilir. Aşırı sigara içmek de vücutta kalıcı izler bırakabilir. Karaciğer ve böbrekler üzerindeki zararlı etkilerin yanı sıra, zayıf kas tonusunda ve çoğunlukla kan damarları veya küçük örümcek damarları kırılmış yüz derisine sahiptirler.

3- Güneş, Soğuk ve Nem

Güneş ışınlarına maruz kalarak yaşlanma sürecimizi kolayca hızlandırabiliriz. Güneşe bağlı kalıcı olarak hasar görmüş kırışıklıklar bir numaralı nedendir. Lekeler ve diğer renk değişikliği, güneşin zararlı UV ışınları tarafından ciddi olarak daha da kötüleşebilir. Bronzlaşmasıyla yıllarca uğraşan bir yüz cildi kırışır. Güneşte yirmi dakikadan fazla kadıktan sonra, gerekli D vitamini emiliminin faydaları cildi UV ışınlarının hasar görmesiyle etkilenir. Soğuk ortamlarda da fazla kalmanın benzer bir etkisi olabilir. Sert bir cilt oluşturmaktan ziyade cilt çok ince görünür ve kırışıklıklar oluşur. Aynı etki, yıllar boyunca sert akne tedavisi kullanan insanlarda da görülebilir. Akne tedavisi cildi kurutunca, soğuktan ve güneşten kaynaklanan hasara benzer şekilde hasara neden olabilir. Kuru, sert ve buruşuk bir yüz oluşturabilir. Cildin doğal yağları tükendiğinde deride esneklik kaybedilir ve yüz yaşlanır. Günde iki ve üç kez günlük nemlendirici ve güneş kremi kullanmak cildi güneş ışınlarından korur ve yaşlanma sürecinde bu oldukça yaygın etkilerle mücadele edebilir.

4- Beslenme

En sık yanlış anlaşılan yaşlanma faktörlerinden biri, gıdanın vücut üzerindeki etkisidir. Genç bir vücuda korumak amacıyla tüketilen gıdalar aslında daha hızlı yaşlanma nedeni olabilir. Rafine şeker, beyaz un ve hatta aşırı süt ürünleri gibi iltihaplanmaya neden olan gıdalar, vücuda yaşlanma sürecine katkıda bulunan enflamasyon oluşturabilir. Bu gıdalar vücudun hissi ve görünümünü “daha ağır” hale getirme eğilimindedir, çünkü iç organlar aslında iltihaplanmaya maruz kalmaktadır. Bundan ayrı olarak, bedenlerimiz doğal formlarında olmayan gıdaları çok iyi işleyemezler, bu da besin maddelerinin organik parçalanmasının biyolojik olarak iyi kullanılmasına yol açmadığı anlamına gelir.

5- Ağırlık

Çok zayıf veya çok kilolu olmak yaşlanma sürecine katkıda bulunabilir. Çok zayıf olmak, cildin sarkmasına ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olan yüz yapısında bulunan doğal yağları azaltır. Botox gibi uygulamalar, zayıf bir yüzün daha iyi görünmesine yardımcı olmaz, çünkü yüzü dolduran unsurlar bunun gibi tıbbi prosedürlerle değiştirilemez. Az kilolu bir vücuda sadece beş kilo eklenmesi, daha yumuşak, kırışmayan bir yüzü geri getirebilir. Çok fazla kilo, zayıf kas oluşmasına neden olarak daha yaşlı gösterebilir. Aşırı kilolu insanlar, özellikle yaşlandıkça daha az aktif olma eğilimi gösterirler ve bu kronik sağlık problemlerine yol aça. Böylece yaşlanma döngüsü devam eder. Kırklı yaşlarda bile, elli, altmış ve bazen daha ötesi gösterebilir. Egzersiz yaparak vücudunuzun kas oranını yükseltebilirsiniz. Böylece çok fazla yağ üretebilen hafif, kırışık görünümünü azaltmış olursunuz. Yeme bozukluklarından muzdarip insanlar otuz ve kırk yaşlarına geldiğinde kırışıklıklar, kuru ciltler ve iskelet benzeri özelliklere sahip olma eğilimindedirler. Bu fenomenin etkileri, antioksidanlar, taze doğal gıdalar ve aşırı kilo kaybına yol açmayan geniş kas yapımı egzersizi açısından zengin bir beslenme ve egzersizle mümkün olabilir. Metabolizma yeme bozukluğu döneminde yapıldığından, kişiler iyileşmiş olsalar bile periyodik olarak yüksek enerjili, düşük yağlı, yaşa karşı savaşan beslenme planları geliştiren bir beslenme uzmanını görmelidirler.

6- Seçenekler

Hepimiz ya yaşlanmaya yardımcı olan ya da engelleyen günlük tercihler yapıyoruz. Düzenli egzersizler erken yaşlanmayı önlemeye ve tüm vücudu mükemmel biçimde tutmaya yardımcı olabilir. Akşamları fiziksel egzersiz programında televizyon seçmek erken yaşlanmaya neden olabilir.  Vücuttaki ve çevresinde sert kimyasalların kronik kullanımı, hastalığa değil, yaşlanmaya da neden olabilir. Vücudunu dinlemeyi öğrenmek her şeyi değiştirebilir. Örneğin, doyduğunuzda yemek yemeyi bırakın. Yorulduğunuzda dinlenin. Kendinize daha önce hiç yapmadığınız bir şekilde odaklanın. Saati geri çevirmek için mümkün olan kimyasal değişikliklerin yerine doğal ürünlere yönelin.

7- Stres

Kronik, yüksek stres yaşlanmanın nedenlerindendir. Stresli yüzün yüz kırışıklıkları üzerindeki etkilerinin yanı sıra, stres kendimizi taşıma şeklimizden enerji seviyesine kadar her şeyi etkiler. Stresle boğuşan insanlar yaşlanma sürecine yardımcı olabilecek hastalıklara sahip olma eğilimindedirler. Vücudumuzda fiziksel belirtiler yaratan stres hoş ve rahatlatıcı bir şekilde ele alınsa da, belirli bir miktarda stres aslında bizim için iyidir. Haftalık bir masaj uygulayın ve Yoga gibi sakin egzersiz formlarını uygulayın. Meditasyon ayrıca genel stres düzeyinizi azaltmanıza yardımcı olabilir ve bu da sizi daha odaklı ve daha genç hissetmenizi sağlar. Daha az stres, daha iyi beslenme ve egzersiz ile daha mutlu bir görünümle, gençlik sevincimizi koruyabilir ve ruhlarımızı daha genç tutabiliriz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)