Ev işi Yaparak Zayıflamak Mümkün Mü

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Ev işi Yaparak Zayıflamak Mümkün Mü

Egzersiz yapmak, kilo vermenin ve sağlıklı olmanın en etkili yollarından biridir. Yine de, çoğu insan yoğun programlarına bağlı olarak egzersiz yapamaz. Fakat zamanın olmaması, obezite, kalp sorunları, diyabet ve diğer pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Eğer spor salonuna gitmek ya da uygun bir antrenman planı izlemek için zamanınız yoksa, vücudunuzu hareket ettirmenin başka yolları da vardır. Ev işi yaparak zayıflamak ve sağlıklı kalmak bu yollardan biridir.

ev işi yaparak zayıflamak
Ütü, toz alma, bahçe işleri, paspaslama, süpürme, yemek pişirme, bulaşık yıkama vb. gibi günlük faaliyetlerinizde kalorileri yakabilirsiniz. Yakılan kalori sayısı, yaptığınız işe, işin süresine, gerçekleştirildiği hız ve yoğunluk gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Yaşınız, metabolizmanız, fiziksel uygunluk ve vücut ağırlığınız aynı zamanda ne kadar kalori yakacağınızı da etkiler. Bu faktörlerden bağımsız olarak, ev işi kalori yakmak için harika bir yoldur. Daha fazla çaba gösterdiğinizde, elde edeceğiniz avantaj da o kadar büyük olur. O halde ev işi yaparak zayıflamak mümkündür! İşte ev işi yaparak zayıflamak için yapmanız gerekenlerİ 

1. Evin Toplanması ve Temizlenmesi

Ev almak ve korumak, kendi başına bir antrenmandır. Yatakları yaparak evinizi toplayıp günde bir saat ayırmak, tüm kapıları ve krikoları temizlemek için dolaplara uzanmak, zeminden bir şeyler almak için eğilmek ve diğer genel toplama aktiviteleri kesinlikle sizi şekle sokabilir. Sadece 10 dakika boyunca evin tozlanması, üst ve alt kol kaslarınızı çalıştırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, birkaç günde bir evinizi süpürün. Evi süpürürken, süpürgeyi ileri ittiğinizde ileri akciğerler çalışır. Hafta sonları, pencereleri ve kapıları temizlemek için biraz zaman ayırabilirsiniz. Sol ve sağ ellerinizi eşit şekilde kullanın.

2. Süpürme ve Silme

Evinizi ne kadar düzenli yaparsanız yapın, kat temiz değilse işiniz eksik kalır. Yani, zemin süpürme ve paspas zamanı. Hem süpürme hem de paspas, kollarınızı güçlendirir ve bacaklarınızı çalıştırır. Aynı zamanda bazı kalorilerin yanmasına yardımcı olur. Örneğin bükme ve gerdirme, zemini süpürdüğünüzde, harika bir aerobik antrenmana dönüştürür. Yerleri paspasla silmek ve bir kovada sıkmak kalori yakmaya yardımcı olur. Yani, spor salonuna gitmek istemediğinizde, süpürgeyi ve paspası alın ve temizlik yapmaya başlayın.

3. Çamaşır Yıkamak

Birçok kişi için korkutucu olsa da, çamaşır yıkamak da kalori yakabilir. Bu, işi bitirmeniz için sizi motive edebilir.  Giysileri yıkamak, katlamak, kaldırmak ve ütülemek için iyi miktarda enerji gerekir. Tüm kıyafetlerinizi çamaşır makinesine koymak yerine, her hafta elinizde bir miktar çamaşır yıkayın. Küveti su, çamaşır deterjanı ve kirli kıyafetlerle doldurun. Giysileri kendilerine ve birbirlerine 10-20 dakika sürtün. Daha sonra, giysileri temiz su ile durulayın, fazla sıvıyı sıkın ve kuruması için güneşe asın. Bu elleriniz ve kollarınız için güzel bir egzersiz olacaktır. Son olarak, kıyafetler kuruduğunda, ütüleyin. Ütü masasına dik durun ve kıyafetlerinizi ütülemek için ütüyü bastırın. Bu, üst vücudunuzun kaslarını çalıştırmaya yardımcı olacaktır. Bu sayede, çamaşırlarınızı kişisel kilo verme eğitmenine dönüştürebilirsiniz.

4. Bahçecilik

Bahçeniz fazladan kilo almanıza ve sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilecek bir fitness merkezi olarak çalışır. Bahçenizde toprak kazarken ve bitkileri sularken, hem üst hem de alt bedeninizi kullanıyorsunuz. Ayakta durma ve çömelme duruşları da sağlığınız için iyidir. Bu görevler ayrıca, baldır, kol ve omuz kaslarının çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, bahçecilik kalp atış hızınızı artırabilir ve kardiyovasküler sisteminizi güçlendirebilir.

5. Araba Yıkama

Araba sevenler için, sadece arabanızı yıkamak kilo vermenize yardımcı olabilir. Standart, manuel bir arabayı 30 dakika yıkama yaklaşık 150 kalori yakar. Aracın suyla durulanması, yüzeyin sürtülmesi, her bir bölümün bir süngerle yıkanması, sabun ve kirin durulanması gibi aktiviteler önemli miktarda zaman ve enerji gerektirir. Aracınızı yıkamak, görevinizi yerine getirmek için yaptığınız süpürme hareketleri nedeniyle kollarınızı, bacaklarınızı, karın kaslarınızı çalıştırır. Arabanızı her hafta kendiniz yıkamayı deneyin.

6. Kar Küreme

Kar küreme, zor bir iştir ve kış aylarında en iyi antrenmanlardan biridir. Sırt problemleri olan veya soğuk hava duyarlı olanlar, başkalarının bu görevi üstlenmelerine izin vermelidir. Kürek çekerken, ortalama saatte 300 ila 500 kalori yakabilirsiniz. Sadece biraz daha yüksek kalorili yanmayı değil, aynı zamanda aerobik kondisyonunuzu ve kas dayanıklılığınızı geliştirmenin yanı sıra kalbinize ekstra bir destek verebilir. Kürek çekerken, sırtınızı korumak için karın kaslarını sıkı tutmaya yardımcı olmak için bacaklarınızı kullanın.

7. Boya Yapma

Evinizi tamir etmeye geldiğinde yaratıcı bir kişiyseniz, iyi bir kalori yakmak için boya yapabilirsiniz. Boya yapmak, çok fazla hareket gerektirir, çünkü belli ki bir yerde oturamazsınız. Sürekli ayakta durmaya, uzanmaya, tırmanmaya, çömelmeye, oturmaya, bükülmeye ve boya kovalarının etrafında taşınırsın. Muhtemelen birkaç parça mobilyayı duvarlardan uzaklaştırmanız gerekecektir.

8. Yemek Yapmak

Yemek yapmak sağlıklı bir alışkanlıktır. Her şeyden önce, kalori alımınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır. İkincisi, pişirme işlemini bir egzersiz seansına dönüştürebilirsiniz. Soyma, doğrama, çırpma, karıştırma gibi işler kalori yakmanızı sağlar. Yoğun bir egzersiz için, kendi ekmeğinizi yapmaya başlayabilirsiniz – hamur yoğurmak zor iştir! Ayrıca, bulaşık makinesini doldurmak ya da bulaşıkları elinizle yıkamak bile kollarınızın çalışmasını sağlar. Market alışverişi zamanı geldiğinde, arabanızı almayın. Bunun yerine, mahalle marketine gidin ve yemek pişirmek için ihtiyacınız olan her şey için alışveriş yapın. Ayrıca, alışveriş torbalarını taşımak iyi bir egzersizdir. Ağırlığı her zaman eşit olarak dağıttın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)