Hem Pratik Hem Sağlıklı: Ev Yapımı Dondurma

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Hem Pratik Hem Sağlıklı: Ev Yapımı Dondurma

Ev yapımı dondurmalar giderek daha çok ilgi çekmeye başlıyor. Bu lezzetleri hazırlarken doğru sütü seçmekten kıvam vermeye, meyve seçiminden bekletme sürelerine kadar pek çok önemli ayrıntıya dikkat edilmesi gerekiyor. Ekmekten turşuya, sirkeden yoğurda artık pek çok besini dışarıdan almak yerine daha sağlıklı koşullar için evlerimizde yapıyoruz. Bu trendin rüzgarına kapılan son lezzet ise yazın vazgeçilmez efsanesi dondurma oluyor. Sıcakların iyice bunalttığı günlerde, evde hazırlanabilecek sağlıklı ve pratik dondurmaları meyvelerle, tatlılarla, kağıt helva veya külahlarla servis ederek lezzetli sunumlar oluşturabilirsiniz. Peki, ev yapımı dondurma tariflerini uygularken dikkat etmeniz gereken püf noktalar nelerdir?

ev yapımı dondurma
Süt Seçimi En Önemli Konu

Ev yapımı dondurma tariflerinin başkahramanı süttür. Kaliteli, gerçek bir dondurma için sütün rengi, kalitesi, günlük ve katkısız oluşu önemlidir. Mümkünse kullanılan süt dinlenmiş olmalıdır. Dondurmanın kıvamını tam yakalayabilmek için manda ya da keçi sütü kullanılmalıdır. Laktoz intolerans problemi olanlar kişiler hindistancevizi sütüyle de farklı dondurma tarifleri oluşturabilir.

Sütü Koyulaştırmak için Salep

Süte koyu kıvamını veren içine eklenen saleptir. Kışın içimizi ısıtan nefis içecek, yazın da dondurmaya can verir. Süt, toz şeker ve salep karıştırılarak kısık ateşte kaynatılır. Bir yandan tahta kaşıkla sürekli karıştırılır. Toz salep tanecikleri sütün kıvamını almasını sağlar. Buradaki önemli olan nokta, gerçek ve organik salep bulmaktır. Salep tozu zor elde edildiği için gerçeği biraz pahalıdır. Piyasada satılan saleplerin çoğu nişasta bazlıdır. Bu yüzden gerçek ve organik olanını bulmak için aktarlara başvurmakta fayda var.

[irp posts=”6573″ name=”Nefis Ev Yapımı Dondurma Tarifleri”]

Kıvamı Artıran Yardımcılar Yumurta ve Krema

Kıvam ve renk için dondurmaya sıvı krema ve yumurta sarısı da eklenebilir. Yumurta ve krema her tarifte bulunmak zorunda değildir. Öncelikle yumurta sarıları benmari usulü pişirilir. Sonrasında dikkatlice beyazından ayrılarak hızlı devirde kremayla çırpılır. Kremanın yerine yoğurt da kullanılabilir.

Aroması için Meyveler, Çikolata, Fındık, Fıstık ve Diğerleri…

Dondurmaya lezzetini verecek meyvelerin taze ve lezzetli olmaları gerekir. Evde önceden aldığınız dolapta kalan meyvelerle dondurma yapmak çok iyi sonuç vermeyecektir. Çikolata seçerken de kakao oranı yüksek ve taze olanı tercih edilmelidir. Fındık, fıstık gibi yemişler yine taze olmalıdır. Bunlar dondurmaya küçük parçalar halinde eklenmelidir.

Derin Dondurucuda Geçecek Sabırsız Saatler

Ev yapımı dondurma için gerekli tüm malzemeler, son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan profesyonel dondurma makineleri ya da mikserle iyice karıştırılmalıdır. Karıştırma işlemi bittikten sonra dondurma kapağı kapalı bir şekilde buzdolabına koyulmalıdır. Yapılan tarif, kaç kişilik olduğu ve buzdolabının gücüne göre buzdolabında bekleme süresi 3 ile 5 saat arasında değişmektedir. Bazı tariflerde, örneğin sorbe yapımında olduğu gibi buzdolabında beklerken aralarda karıştırmak daha iyi sonuç verir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)