Nefis Ev Yapımı Dondurma Tarifleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Nefis Ev Yapımı Dondurma Tarifleri

Hem sağlıklı hem de pratik olarak yapabileceğiniz ev yapımı dondurma tarifleri ve yapılışları;

Üç Malzemeli Dondurma

Malzemeler: 4 adet olgun muz, 1 yemek kaşığı bal, 7-8 adet ceviz içi.
İlk olarak muzların kabukları soyularak dilimlenir. Dilimlenen muzlar buzdolabı poşetine koyularak derin dondurucuda 1 gün bekletilir. Eğer zamanınız azsa en az 4 saat beklemelidir. Derin dondurucudan donmuş halde çıkan muzlar 1-2 dakika oda sıcaklığında bekletilir. Ardından mutfak robotunun içine alınarak muzlar yavaş yavaş ezilir. Muzlar krema kıvamına gelince içine bal eklenerek karıştırılır. Bu şekilde hafif kremamsı olarak kaselere alınabileceği gibi, cevizle servis edilebilir. İsteğe göre daha soğuk olması için hazırlanan karışım bir kaseye aktarılarak üzeri cevizlerle süsledikten sonra derin dondurucuda 15 dakika kadar bekletildikten sonra da tüketilebilir.

ev yapımı dondurma tarifleri

Avokadolu Çubuk Dondurma Tarifi

Malzemeler: 3 adet orta boy olgun avokado, 2 yemek kaşığı bal, 200 ml. süt, 1/2 su bardağı sıvı krema, 1/4 adet taze sıkılmış yeşil limon suyu.
Olgunlaşmış avokadolar ikiye ayrılarak içlerindeki çekirdekler çıkarılır. Avokadoların yumuşak kısımları bir kaşık yardımıyla kabuk kısımlarından ayrılarak mutfak robotuna alınır. Üzerine süt, bal, taze sıkılmış yeşil limon suyu ve sıvı krema eklenir. Tüm malzemeler karıştırılarak püre haline getirilir. Hazırlanan bu püre dondurma kalıplarına pay edildikten sonra üst kısmı alüminyum folyo ile kapatılır. Ortalarına tahta dondurma çubuklarını geçirilerek minimum 4 saat derin dondurucuda bekletilir.

Şekersiz Dondurma Tarifi

Malzemeler: 500 ml. krema, 300 gram çilek, 180 gram beyaz çikolata, 30 gram süt tozu.
Beyaz çikolata küçük parçalara ayrıldıktan sonra cam bir kaseye alınarak benmari usulü eritilir. Bir sos tenceresinin içerisinde kremayla süt tozu eklenir ve karıştırılarak pişirilir. Karışım kaynama noktasına gelince ocaktan alınır. Benmari usulü eritilen beyaz çikolatanın bir kısmı karışıma eklenerek hızlı hızlı karıştırılır. Azar azar tüm çikolata karışıma eklenerek homojen bir kıvam alana kadar tüm malzemeleri harmanlanır. Çilekleri yıkayıp kuruladıktan sonra küçük parçalara ayırarak mutfak robotu yardımıyla püre haline getirilir. Tüm malzemeleri karıştıracağınız cam kap derin dondurucuda ya da soğuk su dolu bir başka kapta soğutulur. Soğutulan cam kabın içine oda sıcaklığındaki çilek püresi ve kremalı karışım eklenerek mikser yüksek devirde çalıştırarak tüm malzemeleri çırpılır. Karışım 10-15 dakika çırptıktan sonra ağzı kapatılarak derin dondurucuda 10-12 saat kadar bekletilir ve kıvamını alması sağlanır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)