Evde Pedikür Nasıl Yapılır

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Evde Pedikür Nasıl Yapılır

Ayaklarınızın sizin hakkınızda çok şey anlatabileceklerini biliyor muydunuz? Elbette ayaklarınızın gururlu ve kendine güvenen bir kadının işareti olduğunu söylemeye gerek yok. Güzel ayaklar elde etmek için zaman ve para harcamak zorunda değilsiniz; tek yapmanız gereken evde pedikür için 5 kolay adımı bilmektir.

evde pedikür

Kullanılacak Malzemeler

 • Sıcak Su Küveti
 • Banyo Tuzu / Şampuanı
 • İyi Bir Ayak Fırçası
 • Tırnak makası
 • Kütikül itici
 • Tırnak törpüsü
 • Pomza Taşı
 • Tırnak Ovucu
 • Oje çıkarıcı
 • Kütikül kremi
 • Temiz Bir Havlu
 • Nemlendirici
 • Pamuk ped

Evde Pedikür Yapma Aşamaları

1. Tırnaklarınızı Hazırlayın

Tırnaklarınızda oje varsa aseton yardımıyla öncelikle ojeyi çıkarın. Ardından tırnak makası kullanarak tırnaklarınızı kesin, ancak düz kesim yaptığınızdan emin olun. Köşeleri çok derin kesmeyin. Tırnaklarınızın şeklini (kare, oval, sivri veya squoval) belirleyerek onlara uygun şekilde törpüleyin. Tırnaklarınızı istenilen şekle getirmek için bir tırnak törpüsü kullanın. Tırnaklarınızı yeniden şekillendirmek için törpüyü tırnaklarınızı zayıflatmayacak kadar yumuşak olun. Tırnağın ucundan ileri ve geri hareket yapmamaya çalışın, çünkü onları zayıflatacaktır. Bunun yerine, istenen şekli elde etmek için tek bir yönde törpüleyin.

2. Ayaklarınıza Masaj Yapın

Bu muhtemelen pedikürün en rahatlatıcı kısmıdır. Ayaklarınızı sıcak, güzel kokulu suyla ıslatın, stresli bir günün ardından dinlenmek ve gevşemek için harika bir yoldur. Bileklerinize gelecek şekilde küvete bir miktar sıcak su doldurun. Düz ve basit olmasını istiyorsanız, şampuan ve birkaç tane kaya tuzu kristalini suya ilave edebilirsiniz. Suya yarım bardak epsom tuzu ilave edin. Bu, iltihapları yumuşatır ve yatıştırır, her türlü ağrıyı azaltır ve pürüzlülüğü azaltır. Aynı zamanda bir eksfoliyatif gibi davranır. Bir limon suyunu ve bir damla veya iki damla şampuanı da ekleyin. Evde varsa birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Bunlar genellikle sinirleri yatıştırır ve spa tedavisi etkisi yaratır. Evde pedikür deneyimini bir çentik haline getirmek için, pürüzsüz çakıl taşları ekleyerek ayaklarınızı nazikçe masaj yapabilirsiniz. Rahatça oturun ve ayaklarınızı 15-20 dakika bekletin. Bunu yaparken biraz rahatlatıcı müzik açın. Stresten uzaklaşmanıza yardımcı olur. Ayağınızı havluyla kurulayın.

3. Ayaklarınızı Ovun

Ayaklarınız kuruduktan sonra, ayak tırnaklarınıza küçük bir kütikül kremi ile masaj yapın. Krem, ölü cildi yumuşatırken, pomza taşıyla ayaklarınızı fırçalayın. Ayrıca, pomza taşı yerine bir ayak törpüsü de kullanabilirsiniz. Bu kaba, kuru ve ölü cildi kaldıracaktır. Bunu zaman zaman çıkarmazsanız, cilt sertleşir, çatlaklara ve enfeksiyona neden olur. Bunu yaptıktan sonra, kütikül kremini çıkartın ve kütikülleri açılı bir manikür itici ile itin. Tırnak zarları, tırnağın altındaki, tırnak kıkırdağının ve cildin buluştuğu yumuşak cilttir. Kütikül giderici krem ​​yardımıyla kesmeden çıkarın. Kütikülün bu şekilde alınması tırnağın büyümesine yardımcı olur ve tırnakların sağlıklı olmasını sağlar. Tırnaklarınızı tırnak temizleyicisi ile ovun. Ayağınızı havluyla silin. Şimdi, ayaklarınızın pul pul döküp ölü deriden temizlemek için fırçalayın. Topuklarınızı, tabanlarınızı ovun ve parmaklarınızla ayaklarınızın arasındaki boşlukları unutmayın. Ayak bileklerini de ovun. Evinizde bir masaj kremi yoksa, bunu hazırlamak için hızlı bir tarif.

Malzemeler
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı / badem yağı
 • 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 1 çorba kaşığı gliserin / uçucu yağ (istediğiniz uçucu yağı kullanabilirsiniz)
Hazırlanışı
Zeytinyağını çiftli kazan veya mikrodalga fırında ısıtın. Buna hindistancevizi yağı ve esans yağı veya gliserin ekleyin. Masaj kremi hazır. Soğutun ve bir şişede saklayın. İyi muhafaza edilirse, bu uzun süre dayanabilir. Ayrıca evde de kese yapabilirsiniz.

Ayaklarınızı Nemlendirin

Tüm bu işlemlerden sonra ayağınız şimdi yeni ve temiz, ancak gençleşmenin son hissi için onları nemlendirmek gerekiyor. Ağır nemlendirici kullanmaktan kaçının. Ayaklarınıza, ayak bileklerine ve baldır kaslarına yaklaşık 10 dakika boyunca masaj yapabilirsiniz. Temizleme işleminden sonra ayaklarınıza masaj yapmak için badem yağı ve zeytinyağı karışımı da kullanabilirsiniz . Her birini bir çay kaşığı, birkaç damla en sevdiğiniz esans yağıyla karıştırarak harika bir ayak masajı yapabilirsiniz. Düzenli masajlar sinir uçlarınızı uyarır ve kan dolaşımını arttırır, bu nedenle cildi besler ve ayak kaslarını canlandırır. Ayaklarınızda çatlaklar varsa, vazelinle kireç suyunu karıştırın ve topuklarınıza uygulayın. Ayaklarınızı plastikle sarın ve gevşek pamuklu çorap giyin. Ertesi sabah mutlu ayakları bulmak için bunu bir gecede bırakın. Bunu her gün ayaklarınızı temizleyip nemlendirdikten sonra haftada iki kez yapın.

5. Tırnaklarınızı Renklendirin

Tüm adımları tamamladığınızda, ayak tırnaklarınıza istediğiniz renk oje sürebilirsiniz. Bu işlemi yapmak tamamen isteğinize bağlıdır.

Daha Fazla ipucu

 1. Tüm fırçalama işlemini düzenli olarak yürütecek vaktiniz yoksa, ayaklarınızdaki ölü deriyi temizlemek için banyo yaparken haftada iki kez pomza taşıyla ayaklarınızı ovun.
 2. Tırnaklarınıza zaman zaman oje sürmeden bırakarak biraz nefes almasına özen gösterin.
 3. Tırnaklarınızda herhangi bir enfeksiyon veya kararma fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)