Evde Yetiştirilen Şifalı Bitkiler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Evde Yetiştirilen Şifalı Bitkiler

Çağlar öncesinden günümüze kadar insanlar yemeklere benzersiz bir lezzet katmak için farklı otlar ekliyorlar. Çalışmalar ile çeşitli otlardaki sağlıklı olmaya yardımcı olan bileşiklerin hastalık ve diğer sağlık sorunlarını gidermeye katkı sağladıkları bulunmuştur. Bu otları satın almak yerine, arka bahçenizde, mutfağınızda veya hatta iç mekanlarda yetiştirebilirsiniz. Otlar, evde yetiştirebileceğiniz en iyi ve en kolay bitkilerdendir. Böylece evde yetiştirilen şifalı bitkiler satın almaktan daha ucuza mal olur. Ne zaman ihtiyacınız olursa hem kolaylıkla ulaşılabilir olması hem de taze olaması  kullanışlı olacaktır.

evde yetiştirilen şifalı bitkiler
Şifalı otların çoğu, antiseptik, yağ asidi ve antioksidan açısından zengindir. Ayrıca, bahçe işleri, harika bir egzersiz şeklidir. Zihninizi sakinleştirmek için harika bir hobidir. İşte size evde yetiştirilen şifalı bitkiler; 

1. Fesleğen

Fesleğen yaygın olarak kullanılan bir bitki otudur. Fesleğen tohumlarını ektikten sonra ılık ve güneşli bir yere koyun. Toprağın ısınmasından sonra nemi muhafaza etmek için düzenli olarak sulayın. Fesleğen soğuğa karşı çok hassastır. Bu nedenle onu korumak için içeride tutabilirsiniz. Fesleğen anti-inflamatuar, antiseptik, antibakteriyel, antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca, içeriğinde A, C ve K vitaminleri, manganez, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri gibi besin maddeleri bulunur. Gaz, mide bulantısı, kesikler, kazıntılar, baş ağrısı, öksürük, akne, böbrek taşları ve benzeri gaz sıkıntısı, iştahsızlık tedavisinde kullanılabilen bir bitkidir.

2. Maydanoz

Maydanoz nemli toprak ve kısmi gölgeyi tercih eder. Büyümesi için güneşte kalmalıdır. Ancak toprak nemli tutulmalıdır. Bu otu dışarıda veya büyük kaplarda yetiştirebilirsiniz. Organik gübre ile beslemek yararlıdır. Kışın gelişmesine yardımcı olmak için kapalı bir yere taşıyın. Maydanoz uçucu yağlar, flavonoidler ve antioksidan kazanmak için iyi bir kaynaktır. Ayrıca, folik asit ile birlikte C, B-12, K ve A gibi hayati vitaminlere  de sahiptir. Maydanoz üriner sistem enfeksiyonları (İYE), böbrek taşlarını, kabızlık, sarılık, gaz, hazımsızlık, kolik, diyabet, öksürük, astım, osteoartrit ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Afrodizyak ve nefes tazeleyicisi olarak kullanabilirsiniz.

3. Nane

Nane nemli, gölgeli alanlarda ve güneşli yerlerde yetişir. Zayıf bir sıvı gübre kullanın. Büyük derin saksılarda yetiştirin çünkü yoğun bir şekilde büyürler. Nane antioksidan, balgam söktürücüdür (mukusun hava yollarından temizlenmesini teşvik eder). Sindirimi düzenler. Antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca A ve C gibi vitaminler bakımından zengindir. Manganez ve demir içerir. Nane, hazımsızlık , kusma, ağrılı kaslar, karın ağrısı, mide ekşimesi, göğüs ağrısı, irritabl bağırsak, ateş, baş ağrısı ve ağız kokusu tedavisinde kullanılabilecek faydalı bir bitkidir.

4. Biberiye

Biberiye de hem bahçe de hem de evde yetiştirilen şifalı bitkiler arasındadır. İyi drenajlı, kumlu veya çakıllı topraklarda yetiştirilebilen bir bitkidir. Bu bitki güneş altında güneşlenmeyi sevdiği için soğuğa dayanamaz. Antioksidan ve antienflamatuar bileşiklere sahiptir. Esansiyel yağ asitleri, anti-alerjik, sıkılaştırıcı, diyaforetik ve uyarıcı özellikleri vardır. Aynı zamanda demir, kalsiyum ve B6 vitamini kaynağıdır. Bu aromatik ot, baş ağrısı, soğuk algınlığı, depresyon, hazımsızlık, romatizma, kas ağrısı, erken kellik, kepek ve nevraljik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

5. Adaçayı

Tıbbi amaçlı kullanılmasının yanı sıra adaçayı, mutfakta da kullanılan bir bitkidir. Yeterli miktarda güneş ışığının bulunduğu yerlerde ve verimli topraklarda yetiştirebilirsiniz. Kış boyunca, kuru, kapalı havada hayatta kalabilir, ancak güneşin güçlü olması gerekecektir. Adaçayı doğal bir uyarıcıdır. Antibiyotik etkisi vardır. Ayrıca, antihipertansif, anti-diyabetik, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikler de içerir.  A ve K vitaminleri içerir. İştahı kapatır. Gaz, mide ağrısı, mide ekşimesi, depresyon, soğuk yara, diş eti hastalığı (ağız kusma iltihabı), ağrılı dönemler, astım ve aşırı terleme tedavisinde kullanılır.

6. Kekik

Yeterli güneş ışığı ile kuru, iyi drene edilmiş hafif toprakta yetiştirilebilir. Herhangi bir iklim koşulunda büyüyebilir. Ancak sert bir kış havasından bir örtü ile korunmalıdır. Kekik güçlü bir antioksidandır. Balgam söktürücü etkisi vardır. Ayrıca antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca vitamin C ve A, demir, manganez, bakır ve lif için mükemmel bir kaynaktır. Kekik öksürük, tıkanıklık, hazımsızlık, gaz, hafif ishal, akne, artrit, boğaz ağrısı ve bronşit tedavisinde etkilidir.

7. Lavanta

Lavanta kuru, iyi drene edilmiş, kumlu toprakta ve tam güneşle yetişir. Çok az miktarda gübreye ve iyi hava dolaşımına ihtiyacı vardır. Küçük bir tencerede bile kolayca yetiştirebilirsiniz. Ancak hem yaz sıcağından hem de kış rüzgarlarından korunması gerekir. Lavantanın güzel aromatik kokusu vardır. Bu sayede lavanta; sabun, şampuan, krem ​​ve diğer kozmetik ürünlerinde kullanılır. Ayrıca anti-inflamatuar, antiseptik ve hafif antidepresan özellikleri vardır. Lavanta; mide rahatsızlığı, sinir, kesik, yara, ağız kokusu, migren, kusma, diş ağrısı, mide bulantısı, saç dökülmesi gibi sağlık sorunları ile mücadele edebilir. Banyo suyuna kurutulmuş lavanta eklemek uykusuzluk, stres, vücut kokusunu yok etmeye yardımcı olur.

8. Dereotu

Dereotu, hoş bir kokuya sahip aromatik bir bitkidir. Bahçenizde ya da büyük saksılarda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Bu ot doğrudan güneş ışığında en iyi derecede yetişir. Bitkiyi sık sık sulamak gerekir. Dereotunu soğuk ve güçlü rüzgarlardan koruyun. Dereotu, iltihabı gaz ve oluşumunu önler. Antiseptik, antispazmodik, dezenfektan ve sedatif özelliklerinden dolayı birçok geleneksel ilaçta dereotu kullanılır. Ayrıca A, C ve B-6 vitaminleri ile lif, amino asitler, bakır, potasyum, kalsiyum, manganez, demir ve magnezyum açısından iyi bir kaynaktır. Dereotu  ishal, dizanteri, sinir ağrısı, bağırsak gazı, menstrüel kramplar, karaciğer rahatsızlıkları, ateş, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, baş ağrısı, hemoroit, safra kesesi enfeksiyonları ve üriner sistem rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)