Fesleğenin Sağlığa Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Fesleğen ve Sağlığa Faydaları

Fesleğen, yemek pişirmek için bir baharat olarak sıklıkla kullanılan çok hoş kokulu bir bitkidir, ama aynı zamanda çeşitli sağlık yararları için giderek daha popüler hale gelmiştir. Fesleğenin yaprakları ve çiçekleri, hastalıkları önlediği ve sağlığı teşvik ettiği bilinen birçok kimyasal bileşiği içerir. Bu düşük kalorili ot, antioksidan, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile zengindir. Buna ek olarak, A, C ve K vitaminleri, manganez, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum ve omega-3 yağları gibi temel besinleri içerir. Tüm bu besinler genel sağlığınız için çok iyidir.fesleğen
1. Soğuk Algınlığı

Fesleğenin yaprakları ateş ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilir. Soğuk algınlığı ve ateşten kurtulmak için taze fesleğenin yaprağını çiğneyin. Ayrıca yapraklarını suda kaynatıp bir çay hazırlayarak da içebilirsiniz. Bu, ateşinizin çıkmasından kendinizi koruyabilmenize yardımcı olacaktır. Akut ateşten muzdaripken, bir fincan su içine toz haline getirilmiş kakule ile kaynatılan fesleğenin yaprakları ekleyip kaynattıktan sonra günde birkaç kez tüketilmelidir. Fesleğenin yaprakları suyu yüksek ateşi düşürmek için kullanılabilir.

2. Öksürük 

Bir bardak suya sekiz fesleğen yaprağı ve beş karanfil ekleyin ve 10 dakika boyunca kaynatın. Tadı için biraz tuz ekleyebilirsiniz. Soğumaya bırakın ve öksürüğü rahatlatmak için için. Öksürük nedeniyle boğaz ağrısı için, fesleğenin yaprakları ile kaynatılmış su ile gargara yapın. Fesleğendeki çeşitli bileşikler mukusun harekete geçmesine yardımcı olur, bu nedenle bronşit ve astım gibi diğer solunum problemleri için de etkili bir tedavidir.

3. Bağışıklık Sistemini Artırır

Taze fesleğenin yapraklarını düzenli olarak yemek bağışıklık sisteminize destek verecektir. Çalışmalar, fesleğendeki çeşitli kimyasal bileşiklerin vücudun enfeksiyonla savaşan antikor üretimini yüzde 20’ye kadar arttırabildiğini göstermektedir. En iyi sonuç için, kurutulmuş versiyonlardan ziyade taze fesleğeni kullanın.

4. Stres

Fesleğenin yaprakları da bir anti-stres maddesi olarak kabul edilir. Çeşitli çalışmalar yaprakların strese karşı önemli koruma sağladığını göstermiştir. Sağlık uzmanları stresle ilişkili rahatsızlıkları hissetmeyi önlemek için günde iki kez 10-12 yaprak fesleğeni çiğnemeyi tavsiye eder. Yaprakları günlük olarak çiğneyerek kanınızı temizleyebilirsiniz.

5. Görme

Sadece 100 gram taze fesleğenin yaprağı tavsiye edilen günlük A vitamini dozunu sağlar. A vitamini antioksidan özelliklere sahiptir ve sağlıklı görme için gereklidir. Taze fesleğenin suyu, genel olarak A vitamini eksikliğinden kaynaklanan boğaz gözleri ve gece körlüğü için etkili bir ilaçtır. Ağrılı gözler için, yatmadan önce etkilenen göze iki damla siyah fesleğen suyu damlatın.

6. Akneyi Önlemek

Bu bitki akne salgınlarını önler ve aynı zamanda akne lezyonlarının iyileşme sürecini hızlandırır. Taze fesleğenin yapraklarının içindeki yağ, cildin akne oluşumuna neden olan tıkanıklıklara neden olan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Zaten sivilceniz varsa, bakterileri yok etmek için etkilenen bölgelere fesleğen suyu uygulayın. Ayrıca saçkıran, sedef hastalığı ve böcek sokması gibi diğer cilt problemlerini tedavi etmek için de kullanılabilir. Taze fesleğen suyundaki iltihap önleyici özellikler, deri iltihabını azaltacak ve rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca cildinizi yumuşak, esnek ve sağlıklı hale getirmek için kullanılabilir.

7. Ağız Sağlığını Geliştirmek

Kötü nefes, piorrhoea ve çeşitli diğer periodontal hastalıklarla savaşabilir. Bir iki gün güneşe birkaç taze fesleğen yaprağı koyun. Yapraklar kurutulduktan sonra, onlardan bir toz yapın ve dişlerinizi fırçalamak için kullanın. Ayrıca doğal diş macunu yapmak için tozu hardal yağıyla karıştırabilirsiniz. Ayrıca, ağız kokunuzdan kurtulmak için diş etlerine masaj yapabilirsiniz.

8. Böbrek Taşları

Fesleğen, böbrek fonksiyonlarını güçlendirici bir etkiye sahiptir. Genel böbrek fonksiyonlarını iyileştirmek için, aç karnına su ile 5-6 adet taze fesleğenin yaprağını tüketin. Böbrek taşlarınız varsa, taze çekilmiş fesleğen suyunu eşit miktarda balla karıştırın. Bu, böbrek taşlarının idrar yoluyla giderilmesini kolaylaştıracaktır.

9. Mide Sorunlarının Tedavisi

Fesleğen sindirim sisteminiz için de iyidir. Mide ağrılarını veya kramplarını tedavi etmek için fesleğenin suyunu yapraklarından çıkartabilirsiniz. Bir çay kaşığı fesleğen suyunu eşit miktarda zencefil suyuyla karıştırın ve neredeyse anında mide ağrısını hafifletmek için için. Kabızlık, hazımsızlık, yığınlar ve asitlik gibi diğer yaygın mide problemlerini tedavi etmek için fesleğenin çayını da içebilirsiniz.

10. Baş Ağrısı

Fesleğen, kas gevşetici olarak çalıştığından baş ağrısı için iyi bir ilaç yapar. Sandal ağacı ezmesi ile dövülmüş fesleğenin yapraklarını karıştırın ve gerginlik ve sıkı kasların neden olduğu bir baş ağrısı anında rahatlama için alnınıza koyun. Alternatif olarak, günde iki kez fesleğen çayı içebilirsiniz. Çay yapmak için bir bardak kaynar suya biraz taze fesleğen yaprağı koyun ve birkaç dakika bekletin. Çayı yavaşça yudumlayın ve baş ağrınız yavaşça yok olacak. Hafif baş ağrıları için, taze fesleğenin yapraklarını çiğneyebilir veya başınıza saf fesleğen yağıyla masaj yapabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)