Yaza Formda Girmenizi Sağlayacak Egzersizler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaza Formda Girmenizi Sağlayacak  Birkaç Egzersiz

Yaza egzersiz yaparak fit bir vücut ile merhaba mı demek istiyorsunuz? O zaman harekete geçmenin tam sırası.. egzersiz zamanı!! Birkaç farklı antrenman tipini kullanarak yaptığınız egzersizle istediğiniz fit vücuda ulaşmanız mümkün. Yapılan egzersizler sayesinde yağ oranını azaltarak ve kas kütlesini artırarak hızlı bir şekilde forma girebilirsiniz. Biz de yaza formda girmek için Fitness Danışmanı Murat Biçer‘den konuyla ilgili bilgi ve öneri alıyoruz.

 

egzersizFarklı Antrenmanlar ile Hızla Yağ Yakabilirsiniz

Yaza ne kadar süre kalmış olursa olsun kalan süreyi en iyi şekilde değerlendirip yaza fit bir şekilde girmek mümkündür. Bu konuda başarıya ulaşabilmek için fiziksel kapasitenize ve sosyal hayatınıza uygun egzersiz programı belirlemeniz gerekir. Birkaç farklı antrenman tipi kullanmanız dahi yağ oranını azaltıp kas kütlesini arttırmak için yeterli olacaktır. Yeter ki kararlı ve istikrarlı olun. Kardiyo antrenmanlarının yağ oranını azaltmada önemli yeri vardır.

Kalp Hızı Aralığı Hesaplanmalı

Orta şiddetle ve oksijen tüketimini belirli oranda tutarak yapılan çalışmalar en ideal yöntem olarak kabul edilmektedir. Kalp hızının maksimum yüzde 50-60 aralığı hesaplanmalı ve buna bağlı olarak yürüyüş, hafif tempolu koşu, koşu, bisiklet ve yüzme antrenmanları ile yağ yakımı sağlanmalıdır. Spor geçmişiniz yapacağınız egzersizin şiddetini belirlemede önemli rol oynar.

Koşu Mu Yürüyüş Mü? 

“Koşu mu, yürüyüş mü” sorusunun cevabı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Eğer kişinin kardiyovasküler kapasitesi düşükse veya ortopedik problemler yaşıyorsa koşu yapması uygun değildir. Egzersize yeni başlayanlar tempolu yürüyüşü tercih etmeleri gerekir. Başlangıç için tek seferde yapılabiliyorsa minimum 45 dakikalık yürüyüşler  yeterlidir. Daha sonrasında vücudun alışmasına bağlı olarak süre ve hız kademeli olarak arttırılabilir.

Bisiklet Sürmek Antrenman Etkisini Artırır

Koşu yaparken koşuda kullanılan ayakkabı, koşulan zemin gibi  dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Ayak tabanına uygun uygun bir ayakkabı seçilmeli ve mümkünse tartan pisti olan alanlarda egzersiz yapılmalıdır. Bisiklet sürmek de egzersiz konusunda iyi bir alternatiftir. Egzersizden alınan yararı artırmak ve olası sakatlıkların da önüne geçmek için vücut ölçülerine uygun ve kişiye göre ayarlanmış bir bisikleti sürmek gerekir.

Açık Hava Motivasyonu Bir Üst Seviyeye Taşır

Hangi egzersiz modelini, nerede, kiminle uyguluyorsanız uygulayın en iyi sonuç elde edebilme şartlarının başında motivasyonun tam olması gelir. Motivasyonu üst seviyeye çıkarmak için açık havada kardiyo çalışmaları yapmalısınız. İyi motive olmak egzersiz yapmanıza büyük katkı sağlar. Çünkü sabır ve disiplin içerisinde uygulanacak bu programın sürdürülebilir olması için motivasyona ihtiyaç vardır. Motivasyonu artırmak için özellikle güzel havaların avantajını kullanarak açık havada egzersiz yapılması işi kolaylaştırır.

Kas Oranını ve Kuvvetini Egzersiz ile Artırın

Kısa bir süreçte egzersiz yapmak toparlanmak için yeterli olur fakat büyük farklılıklar yaratmasını bekleyerek ümitsizliğe kapılmayın. Haftada 3 kez direnç egzersizleri yaparak kas kütleniz de belirli bir yol alınmış olur. Özellikle büyük ve küçük kasların devreye girdiği fonksiyonel egzersiz yapılması daha büyük fayda sağlar. Günlük hayatta kasları çok fazla kullanılır. Belirli bir ritüel içerisinde, aynı anda birkaç eklemi de devreye sokarak çalışmalar yapılmalıdır. Bu şekilde birim zamanda birden fazla kas grubunu çalışır ve daha fazla kalori harcanmış olur. Uygulanan egzersizlerin içerisine pliometrik; yani zıplama ve yer değiştirme gibi hareketleri içeren egzersizler yapılarak kas kuvvetinin yanı sıra yağ yakımı ve kardiyovasküler kapasitesi de arttırılabilir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak için egzersiz programları uygulanırken bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)