A’dan Z’ye Gebelik Sözlüğü

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

A’dan Z’ye Gebelik Sözlüğü

Hamile kaldığınız andan itibaren aslında yabancı olduğunuz belki de hayatınızda ilk defa duyduğunuz sözcükler duymaya başlarsınız. “Amniyosentez”, “ikili test”, “NST” gibi sözcükler sık sık duyacaklarınız arasındadır. Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Deniz Gökalp Kaya gebelik döneminde kullanılan bilinmesi gereken terimler hakkında bilgi verdi. Gebelik sözlüğü;

gebelik
Amniyosentez
:  Bebeğin anne karnındayken içinde yüzdüğü sıvıdan ince bir iğne yardımıyla örnek alma işlemidir. Bu işlem en çok kromozom hastalıklarının teşhisi yapılır. Bunun yanında bebekteki bazı hastalıkların tanı ve tedavisine de olanak sağlar.

Epidural (anestezi): Normal doğum ve sezaryende sıklıkla uygulanır. Anestezi doktorunun annenin bel omurları arasına ince uzun bir iğne ile girerek epidural aralık denen özel bir mesafeye kateter koyar. Bu kateterin içinden sinirleri uyuşturma amaçlı lokal anestezi ilaçları verilmesidir. Bu yöntemin etkisi, epidural kateter çekilene kadar saatlerce ve günlerce ilaç vermeye devam edilerek sürdürülebilir.

Spinal (anestezi): Epidural anestezi gibi, anestezi doktoru bel omurları arasına ince uzun bir iğne ile girer. Bu yöntemde kateter koymak yerine tek seferde lokal anestezi ilaçları vererek sinirleri uyuşturulur. Etkisi hızlı başlar. Geçici olarak belden aşağısını tamamen bloke eder. Ancak birkaç saat içinde bütün etkisi yok olur.

Aktif Doğum Süreci: Rahim ağzındaki açıklığın 4 cm olduğu artık ağrılı kasılmaların düzene girdiği dönemdir. Rahim ağzının tamamen açılmasına kadar yani 10 cm olana kadar devam eden bir süreci kapsar.

Amniyon Sıvısı: Bebeğin rahim içindeyken içinde yüzdüğü sıvıdır. Amniyon sıvısı plasentadan süzülen anne kanı ile bebeğin idrarının birleşimi sonucu oluşur.

Serviks: Genellikle rahmin ağzı olarak bilinir. Aslında rahmin aşağı kısımdaki dar ve vajene doğru açılan boyun bölümüdür. 3-5 cm uzunluğunda olan serviks huninin dar kısmına benzetilebilir.

NST: ( Non- Stres Test) Anne adayının karnına bağlanan elktronik cihazdır. İki adettir. Biri kasılmaları algılar ve basınç ölçer diğeri ise bebek kalp atımlarını algılar. Bu iki probun verileri kağıt üzerine yazdırılır. Bebeğin iyilik halini, doğum sancılarının sıklığını ve şiddetini algılamaya yarar.

Plasenta: Anne rahmine damarlar ile bağlıdır. Anne ve bebek arası kan alışverişini sağlayan bir yapıdır. Anneden gelen kanı süzerek içindeki oksijen ve kanda çözünmüş besinleri bebeğe iletir. Doğumda bebekten sonra çıkar.

Embryo: Sperm hücresi ile yumurta hücresi döllendikten sonra oluşan yapıdır. Bebek 8’inci haftaya kadar ” embriyo” olarak adlandırılır.

Fetüs:  8’nci haftadan sonra embry fetüs olarak adlandılır. Doğuma kadar bu isim kullanılır.

Folik Asit: Hızlı bölünen ve çoğalan tüm hücrelerin yapı taşı olan folik asit aslen B grubu bir vitamindir. Gebelikte kullanımı çok önemlidir.

Prezentasyon: Doğum anında anne rahmine gelen bebeğin hangi kısmıyla geldiği anlamına gelir. Baş ile gelme, makat, ayak gibi prezentasyon şekilleri vardır. En sık görülen baş ile gelme prezentasyonu normal doğum için gerekli olan prezentasyondur.

İkili test: Başta down sendromu olmak üzere bazı kromozomal hastalıkları tarama amaçlı ultrason ve kan testlerinin kombine edildiği bir testtir. Gebeliğin 11–14’üncü haftaları arasında yapılır. Ultrason aracılığıyla bebeğin ense saydamlığı, burun kemiği ve karnındaki “duktus venozus” damarının doppler değerlendirilir. Peşinden anneden kan alınarak iki hormonun düzeyibe bakılır. Ultrason verileri ile kombine edilerek bir risk hesaplanır. Riskin düşük veya yüksek oluşuna göre planlama yapılır.

Üçlü Test:  Başta down sendromu ve omurgaya ait problemler gibi durumları tarama amacıyla belli bir risk hesaplamak için yapılan testtir. Gebeliğin 15-20’inci haftaları arasında yapılır. Ultrason sonucu ile anneden alınan kanda bakılan üç hormon değeri düzeyleri kombine edilir.

 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)