Gebelikte Kızamıkçık Tehlikesi!

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Gebelikte Kızamıkçık Tehlikesi!

Düşüğe ve Ölü Doğuma Neden Oluyor

OP. DR. CÜNEYT GENÇ: Hamile Kalmadan Önce Mutlaka Aşı Olun

Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için, hamile kalmadan önce yapılması gerekenler bazı işlemler vardır. Bunlardan bir tanesi de kızamıkçık aşısıdır. Özellikle çocukluk çağında bulaşıcı hastalığa yakalanmamış kadınların doğurganlık zamanlarında daha da dikkatli olması gerekir. Gebelikte kızamıkçık hastalığı düşüklere ve anne karnında ölümlere neden olur.

gebelikte kızamıkçık
Gebelikte kızamıkçık, gebeliğin ilk aylarında görülüyorsa bebeğin hayatının tehlikeye girmesine neden olabilir. Küçüklüğünde kızamıkçık aşısı olsa bile hastalığı geçirmemiş anne adaylarının hamile kalmadan önce mutlaka kızamıkçık aşısı yaptırması gerekir. Çocukken kızamıkçığa yakalanmayan, aşı olamayan ya da aşı olmasına rağmen antikor üretemeyen kişiler olabilir. Bu nedenle, gebe kalmadan önce mutlaka kişinin kızamıkçık antikorlarına bakılması gerekir. Testler sonucunda antikora rastlanmadığı zaman, yani anne adayının kızamıkçık hastalığı geçirmediği belirlendiğinde, gebelik anından kızamıkçık geçirme riskini ortadan kaldırmak amacıyla, gebelikten önce mutlaka aşı olması gerekir. Aksi takdirde gebelik sırasında ilk 5 ay içinde kızamıkçık geçirilmesi geçirme riski oluşur. Bu durumda düşüğe, ölü doğuma, kalp, karaciğer sakatlıkları ve zeka geriliği gibi anomalilere sebep olabilir.

Gebeliğin ilk 5 Ayında Kızamıkçığa Dikkat 

1 yaşına gelene kadar aşı olmuş kadınların yüzde 90 ile 95 gibi büyük bir kısmının doğurganlık çağında kızamıkçık antikoruna sahip olabilir. Özellikle hamileliğinin ilk 3 ayında hastalığı geçirenlerde konjenital kızamıkçık sendromu görülür. Hayatının hiçbir döneminde kızamıkçık hastalığı geçirmeyen bir kadın, gebeliğinin 5’inci ayından sonra kızamıkçık geçirirse bile bu durum bebeği olumsuz etkilemez. Ancak ilk 5 ayda virüs alınır ve kızamıkçık geçirilirse bu durum bebek için tehlikeli olur. Gebeliğin 5’inci ayından önce kızamıkçığa rastlandığı zaman bebekte sakatlık görülme riski yüksek olur. Gebeliğin ilk aylarında yüzde 25 ile 90 ihtimalle bebeğin kaybına kadar neden olabilecek sonuçlar ortaya çıkar. Bu nedenle gebelik düşünen her kadının kızamıkçık antikoruna baktırması gerekir. Eğer antikorları yoksa gebelikten en geç 3 ay önce mutlaka aşı yaptırması gerekir.

Kızamıkçık Antikorunun Tespiti 

Kızamıkçık antikoruna sahip olup olunmadığının basit bir testle anlaşılır. Yapılan test sonuçlarına göre; kanda ve lenf sıvısında bulunan IgM antikorunun pozitif çıkarsa hastalık yakın zamanlarda geçirilmiş demektir. IgM antikoru negatif, IgG antikoru pozitif ise hastalık çok eskiden geçirilmiştir. Bu durumda korkulacak bir şey yoktur. Bazı kadınlarda kan testleri sonucunda antikor düzeylerinin çok az olduğu görülür. Bu sonuç hastalığın geçirildiğini ancak tekrar enfeksiyon oluşma ihtimalinin olduğu anlamına gelir. Tekrar enfeksiyon da gebeliğin ilk aylarında risk oluşturur. Bu tip durumlarda gebelik öncesi aşı yapılması önerilir.

Gebelik Sırasında Aşı 

Gebelik sırasında kızamıkçık aşısı yapılmaz. Ancak aşılanan hamilelerde de kürtaja gerek olmaz. Gebe kadına kızamıkçık aşısı yapıldığı zaman aşı, plasentadan bebeğe geçeceği için gebelik döneminden aşı yapılması tehlikeli olabilir. Gebelikte kızamıkçık aşısı yapıldığında sorun oluşturduğuna ya da bebekte sakatlık oluşturduğunu gösteren herhangi bir bulgu yoktur. Yine de önlem almak amacıyla her ihtimale karşı gebelik süresince kızamıkçık aşısının yapılmamalıdır. Aşı gebe olduğu bilinmeden yapıldığında da kürtajı gerektirecek bir durum olmaz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)