Gebelikte Omega-3 Kullanmanın Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Gebelikte Omega-3 Kullanmanın Faydaları

Bebeğin IQ’sunu Artırıyor

Özellikle geç yaşta hamilelik yaşayan kadınlarda diyabet, hipertansiyon gibi hastalıkların yanı sıra erken doğum, düşük yapma, bebeklerde anomali ve zeka geriliği riskleri artıyor. Jinekolog Doç. Dr. Ferit Saraçoğlu, gebelik sırasında ve sonrasına kullanılan Omega-3’ün çocukların el ve göz koordinasyonu, zeka fonksiyonlarını ve IQ’sunu olumlu yönde etkilediğine dikkat çekiyor.

omega-3
Günümüzde 35 ve üzerindeki yaşlarda anne olan kadınların sayısı giderek yükseliyor. Bu durum anemi, diyabet, tansiyon problemlerinin yanı sıra erken doğum, düşük, bebek anomalileri, plesenta problemleri, bebekte zeka geriliği gibi riskleri de beraberde getiriyor. Erken yaştaki gebeliklere göre, 35 yaşından sonraki gebeliklerde kronik hipertansiyon 2-4 kat, diyabet riski 2 kat, düşük riski de daha genç gebeliklere göre yaklaşık 4 kat artıyor.

Emzirme Döneminde de Kullanılmalı

Gebelikte Omega-3 kullanımının özellikle geç gebelikte ortaya çıkan bu risklerin yanı sıra gebelikte sıklıkla görülen lohusalık depresyonunu da azaltarak bebeğin sağlıklı gelişiminde de büyük önem taşıyor. Omega- 3’ün içeriğindeki yağ asitleri, hamilelik döneminde de faydalıdır. EPA ve DHA tüketimi arttığında erken doğum olasılığı azalmaktadır. Omega-3’ü hamilelik öncesi tüketmeye başlayan geç yaş gebelerinde, bebeklerin nörolojik, görme, zeka ve motor fonksiyonlarının gelişmesini olumlu yönde etkiliyor. Bilimsel çalışmalara göre, gebelik ve emzirme döneminde Omega -3 alımının artırılması gerektiğini gösteriyor.

Alg Yağı Doğal Omega-3 Kaynağı

Sadece gebelik sürecinde değil ilk bin günde iyi beslenemeyen çocukların görme, beyin fonksiyonları, motor ve zeka gelişimlerinin olumsuz etkileniyor. Hatta IQ’ları da yaşıtlarından daha düşük olabiliyor. Norveç’te yapılan bir araştırma gebelikte Omega-3 desteği alan annelerin bebeklerinin kordon kanında daha yüksek seviyede DHA olduğu ortaya çıktı. 4 yıl sonra bu bebekler yeniden incelendiğinde IQ’larının yaşıtlarından daha yüksek olduğu da saptandı. Benzer bir çalışma Avustralya’da da yapıldı. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre doğumda balık yağı desteği alan annelerin bebeklerinin kordon kanında DHA ve EPA seviyesi daha yüksekti. Çocuklar 2,5 yaşına geldiğinde yapılan değerlendirmede çocukların el ve göz koordinasyonunun, zeka fonksiyonların daha iyi olduğu tespit edildi. Omega-3 yağ asitleri açısından en iyi kaynaklardan biri deniz ürünleri olsa da civa ve diğer toksik maddelerin birikimi nedeniyle gebeler daha az balık tüketmesi önerilmektedir. Ancak gebelikte günde en az 650 mg Omega-3 alınması gerekir. Bunun 300mg’ı DHA’dır. Gebelik diyetlerinde deniz ürünleri tüketiminin düşüklüğü ve Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilemediği için gebelerin dışarıdan destek alması gerekmektedir. Bu desteklerin en önemlileri Balık yağı, Krill yağı ve Alg yağıdır. Bu destekler günlük olarak alınmalıdır. Ülkemize yeni gelen Alg yağı (Algae Oil), planlı gebelik, gebelik ve emzirme döneminde kullanılan, anne karnındaki bebeğin beyin, göz ve sinir sisteminde etkili, bitkisel, doğal Omega-3 kaynağıdır. Ayrıca algler vejetaryenler de için en geçerli DHA kaynağıdır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)