Gebelikte Sırt Ağrısı

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Gebelikte Sırt Ağrısı

Hamile olmanın, asla bitmesini istemediğiniz kadar büyülü ve heyecan verici hissettirdiği anlar vardır. Bir şey kesin ki, hamile olduğunuzu anladığınızda, yaşamakta olduğunuz hissi ile karşılaştırılabilir başka bir deneyim yaşanmaz; bu dokuz ay hayatınızı sonsuza dek değiştirecek! Bu sürecin güzelliklerinin yanı sıra bir takım zorlu anları da bulunmaktadır. Gebelikte sırt ağrısı da bu anlardan biridir.gebelikte sırt ağrısı
Hamileliğinizin önümüzdeki birkaç ayında gerçekleşecek olan büyük değişiklikler için hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlanmanız gerekir. Vücudunuz, doğum için hazırlanmasına yardımcı olan ‘gevşeme’ hormonu da dahil olmak üzere bazı hormonları üretmeye başlayacaktır. ‘Rahatlatıcı’ etkilerinden biri, vücuttaki bağların gevşemesidir. Hamile kadınları daha az stabil hale getirir ve yaralanmaya daha yatkın hale getirir. Göbek büyüdükçe, kaslar, özellikle sırt bölgesinde, özellikle sırt ağrısına yol açan ekstra kilo taşımak zor olur. Hamileliğin erken evrelerinde rahatsızlık ve bel ağrısı yaratabilecek diğer rahatsızlıklara yol açan bir predispozan faktör olduğu düşünülmektedir, bu durum hem mekanik hem de hormonal faktörlere bağlıdır.

Gebelikte Sırt Ağrısı Nedenleri

Gebelikte sırt ağrısı tipik olarak, pelvisin omurganızla sakroiliak eklemde buluştuğu bölgede gözlenir. Erken gebelik sırasında sırt ağrısının en sık nedenleri arasında şunlar bulunur:

1. Kilo Almak

Sağlıklı bir hamilelik döneminde, kadınlar çok fazla kilo alma eğilimindedir ve bu ağırlığı desteklemesi gereken omurgadır. Büyüyen bebeğin ve uterusun ağırlığının, erken gebelikte sırt ağrısına neden olan pelvis, sırttaki kan damarları ve sinirler üzerinde baskı uygular.

2. Duruş Değişiklikleri

Hamilelik, ağırlık merkezinizi kaydırır. Sonuç olarak, gergin karın kasları nedeniyle sırt ağrınız sizi uygun hizalamayı sürdürmekten alıkoyar.

3. Kas Ayrımı

Rahim genişledikçe, göğüs kafesinden pubik kemiğe uzanan iki paralel kas parçası, merkez dikiş boyunca ayrılabilir. Bu ayrım ağrıyı daha da kötüleştirebilir.

4. Stres

Duygusal stres sırtta kas gerginliğine neden olabilir, bu gebelikte sırt ağrısı veya sırt spazmı olarak yaşanabilir.

5. Aşırı Kilo

Aşırı kiloluysanız veya ilk hamileliğiniz değilse, hamileliğiniz sırasında sırt ağrısı yaşamanız daha olasıdır. Yorucu çalışma temposu, hamilelik öncesi yaşanan bel ve pelvik ağrı ya da pelvislerdeki yaralanma da gebelikte sırt ağrısı yaşanmasına neden olur.

Sırt ağrısı hamilelikle eş anlamlı olsa da, bu tedavi edilebilir. Sırt ağrısının nedenlerini anlamak ve bunu hafifletmek için neler yapıldığında biraz rahatlama sağlayabilir?

Gebelikte Sırt Ağrısını Kolaylaştıran Tedavi Yolları

1. Ağırlık Kaldırma

Ağır nesneleri kaldırmamaya çalışın. Ağır bir şey almanız gerekiyorsa bunu doğru bir şekilde kaldırın! Belinizi bükmeyin; dizlerinizin üzerine eğilin ya da çömelin ve kaldırın. Sırtınızı zorlamayın.

2. iyi Duruş 

Uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Bir tabureyi veya dinlenme koltuğunu kullanın ve tek ayak üzerinde durmaktan kaçının. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa periyodik olarak oturun. Sırtınızı destekleyici sırtlara sahip olan sandalyelere oturun ve dik bir şekilde oturmaya çalışın. Omuzlarınızı dik tutun. Çalışırken, sandalyeniz için bir bel desteği düşünün. Bilgisayar ekranınızın ve sandalyenizin pozisyonunun doğru olup olmadığını kontrol edin. Masanızdan düzenli olarak uzaklaşmaya çalışın ve öğle yemeğinde temiz hava alın. Ev işlerinizi yaparken dikkatli olun. Ağır yorucu işlerden kaçının. Konforu sağlamak için en düşük ayarda sıcak havlu veya ısıtma yastığı kullanın. Yürümeye başlayan bir çocuğunuz varsa ve hamileysiniz, özellikle de kaldırma tekniklerini doğru bir şekilde kullanmanız önemlidir. Çocuğunuzu almak için her zaman diz çökün ya da çömelin ve bu zorlaşırsa, oturun ve çocuğunuzun kucağınıza tırmanmasına izin verin.

3. Uyku

Uyumayı daha konforlu hale getirmek için bir hamilelik / destek yastığı kullanmayı düşünün ya da dizinizin arasına ve karnınızın altından bir yastık yerleştirin. Bu, üst bacağınızın uyurken dönmesini engeller. Uyumak için sert bir yatak kullanın. Yataktan kalkmak için, bir tarafa yuvarlanın ve öne oturun, sonra yavaşça ayağa kalkın. Jinekoloğunuzdan sizin için güvenli olan esneme, karın ve denge egzersizleri ve düşük etkili egzersizler önermesini isteyin. Bu düzenli egzersizler ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve vücudunuzun esnekliğini artırabilir. Doktorunuzla görüşmeden ilaç kullanmayınız, daha sonra gebelikte komplikasyonlara neden olabilir.

4. Kıyafet Seçimi

Destekleyici annelik sutyeninin doğru boyutunu giyin. Bantların yeterince geniş olduğundan ve kapların omuzlarınızda ve göğüs kafesinde ekstra gerilmelerden kaçınacak kadar büyük olduğundan emin olun. Karın altına sığacak geniş destek bantları ile karnı destekleyen giysiler veya hamile pantolonu giyin. Hamilelik sırasında sıkı kıyafet giymekten kaçınınız, çünkü bu kan akışının kısıtlanmasına neden olabilir ve kaslara oksijen verilmesini azaltabilir. Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Doktorlar alçak topuklu ayakkabılar ve ayağı destekleyen ile ayakkabı giymeyi önermektedir. Moda için uygun olmasalar da, sizin ve doğmamış çocuğunuzun rahatı ve güvenliği söz konusu olduğunda en iyileridir.

5.  Akupunktur

Akupunktur, gebelik sırt ağrısından kurtulmasını sağlamak için vücudunuzdaki belirli noktalara ince iğneler uygulanan bir Çin tıbbı türüdür. Çalışmalar akupunkturun doğal olarak hamilelik sırasında sırt ağrısını azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir.

6. Aromaterapi

İki veya üç damla lavanta veya ylang ylang esansiyel yağları ile sıcak bir banyoda rahatlamak kas ağrısını hafifletebilir. Bununla birlikte, lavanta yağı sadece ilk trimesterinizde, bazen kasılmaları harekete geçirebileceği için kullanılmalıdır.

7. Bitkisel Telafi

Şeytan pençesi gibi sırt ağrısı için kullanılan bitkisel ilaçlar, güvenli olduklarına dair yeterli kanıt olmadığı için hamilelikte çok dikkatli kullanılmalıdır.

8. Isı veya Buz Uygulamak

Isıtma pedleri veya buz paketleri sırt ağrısını geçici olarak azaltmaya yardımcı olabilir. Bel ağrısı olan hamile kadınlar için de yararlı olabilir.

9. Olumlu Düşünmek

Sakin bir zihin daha gevşemeye ve rahatlamaya yardım eder. Hem zihninizi hem de sırtınızı rahatlatan yoga ve meditasyon deneyebilirsiniz.

10. Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Hamilelik kilo alımınızı yönetilebilir hale getirin (herhangi bir sırtta ekstra ağırlık ekstra zor). Dengeli, besleyici bir beslenme, sağlıklı bir hamileliğin önemli bir yönüdür. Sağlıklı bir beslenmenin ardından karbonhidrat, yağ ve proteinleri dengelemek ve çeşitli meyve ve sebzeleri tüketmek genellikle iyi beslenmeyi sağlar. Kafeinden uzak durun.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)