Gebelikte Tehlikeli Besinler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Gebelikte Tehlikeli Besinler

Gebelik çok kafa karıştırıcı bir zaman olabilir. Özellikle gebelikte güvenli beslenmenin nasıl olduğuna dair, gebelikle ilgili tavsiyeler sunan yüzlerce makale vardır. Gebelik sırasında vücutta hormonal değişiklikler meydana gelir. Bununla birlikte, bir şey yemeden önce, doğmamış bebeğinizin güvenliği hakkında düşünmeniz gerekir. Hamilelik sırasında sağlıklı bir beslenme ve hangi gıdalardan kaçınmanız gerektiğini her zaman doktorunuza danışabilirsiniz. Peki gebelikte tehlikeli besinler nelerdir? 

gebelikte tehlikeli besinler
1. Çiğ veya Az Pişmiş Yumurta

Hamile kadınlar çiğ veya az pişmiş yumurta yemekten kaçınmalıdır. Salmonella enfeksiyonu için kusma ve diyareye neden olabilecek büyük bir risk oluşturur. Bu da bebeğin sağlığını etkiliyor. Yumurta, protein, vitamin ve minerallerin iyi kaynağıdır. Bu nedenle hamilelik sırasında yumurta yemi isterseniz, pişirdiklerinden emin olun. Salmonella zehirlenmesi riskini azaltmak için yumurtanızı tam pişirin. Ayrıca yumurta tuttuktan sonra ellerinizi yıkayın çünkü kabuklarda genellikle salmonella bulunur. Buna ek olarak, ev yapımı mayonez, sezar salatası soyması ve diğerleri gibi çiğ veya az pişmiş yumurta ile yapılan gıdalardan kaçının.

2. Alkol

Gebe kadınlar gebelik sonuçlarındaki olumsuz etkileri nedeniyle alkol almamaktan kaçınmalıdır. Alkol, fetal alkol sendromu, gelişimsel bozukluklar ve düşükler için riski önemli ölçüde artırır. Ilk trimesterde düşük riski artar, ikinci ve son üç aylık dönemlerde doğmamış bebeğe çok zararlı olabilir. Hamilelik sırasında güvenli miktarda alkol yoktur. Emzirirken bile alkol almaktan kaçınmalısınız.

3. Kahve

Hamilelik sırasında içtiğiniz kahvenin miktarını sınırlayın. Yüksek kafein içeriği, bebeğinizin kalp atış hızını etkileyebilecek bir uyarıcı olarak çalışır. Kafein düşük riskini de artırır. Buna ek olarak, aşırı kafein dehidrasyona neden olabilir. Bir düşük trimesterde düşük olasılığını azaltmak için kafeinden kaçının. İlk trimesterden sonra kahve içmek yasaktır. Ayrıca bitkisel çaylar, yeşil çay, enerji içecekleri, alkolsüz içecekler, bitter çikolata ve diğerleri gibi kafeinin diğer kaynaklarından da kaçının.  Hamile kadınlar günde 200 miligramdan fazla kafein tüketmemelidir. Ortalama olarak, 8 gramlık bir fincan kahve yaklaşık 95 mg kafein içerir.

4. Cıva içeren Balıklar

Balık, sağlıklı bir omega-3 yağ asidi kaynağı olabilir. Ancak hamilelik süresinde yüksek cıva düzeyine sahip olanlardan kaçının. Yüksek cıva bir çocuğun beyninin ve sinir sisteminin normal gelişimine müdahale edebilir. Cıva açısından yüksek olan bazı balık türleri, kuzgun uskumru, kılıç balığı, marlin, İspanyol uskumru ve köpekbalığıdır. Çiğ veya az pişmiş balığı veya kabuklu deniz ürünlerini, ayrıca soğuk tütsülenmiş balık yemeyin.

5. Çiğ ve Az Pişmiş Et

Çiğ et veya kanatlı ürünleri kesinlikle, özellikle hamileyken yemeyin. Çiğ veya az pişmiş et sizi, doğmamış bebeğinize zarar verebilecek bir parazitten kaynaklanan bir enfeksiyon olan toksoplazmoz riski altına sokar.  Tamamen pişmiş et yiyebilirsiniz. Bebeğinizin büyümesi için gerekli besleyici protein içerir. Hamilelik sırasında herhangi bir eti kendiniz evde pişirmek en iyisidir. Bu yüzden iyi yapıldığından emin olabilirsiniz. Dışarı yemeğe çıktığınız zaman et sipariş etmeyin. Çiğ etle uğraştıktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan ve kurutduğunuzdan emin olun.

6. Ham Papaya

Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, olgunlaşmamış papaya yemeyi bırakın. Papaya da gebelikte tehlikeli besinler arasında yer alır. Çiğ veya yarı olgun papayanın fazla miktarda alınması abortifasient olarak çalışır. Bu da düşük olmasına neden olabilir. Üzümsüz papaya uterus kasılmalarını tetikleyebilecek lateks bakımından zengindir. Yeşil papaya salatası ve çorbasından kaçının. Ayrıca, gebelik sırasında papain enzimi içeren herhangi bir takviye almayın. Olgun papaya yemenin, gebelik sırasında tamamen güvenli olup olmadığı, hala bilinmemektedir.

7. Yumuşak Peynir

Hamilelik sırasında beyaz peynir, brie, Camembert, Roquefort, Gorgonzola ve Meksikalı tarz peynirler gibi yumuşak peynirlerden kaçının. Genellikle pastilize edilmemiş sut ile yapılan yumuşak peynir, bir tür bakteri olan Listeria içerebilir. Listeria düşük doğum, erken doğum, ölü doğum veya yeni doğmuş bir bebekte ağır hastalığa neden olabilir. Bununla birlikte, yumuşak peynir, pastörize sütle yapılırsa emniyetlidir. Yumuşak peynirleri alırken “püre haline getirilmiş sütten yapılmış” olduğundan emin olmak için daima etiketi kontrol edin. Kaşar, mozzarella veya İsviçre gibi sert peynirleri tercih edin. Benzer şekilde, pastörize edilmemiş süt doğmamış bebeğiniz için sağlık riskleri oluşturabilir. İnek, koyun veya keçi sütü dahil olmak üzere çiğ süt içmeyin.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)