Gebelikte Topuklu Ayakkabı Giymenin Riskleri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Gebelikte Topuklu Ayakkabı Giymek ve Riskleri

Gebelikte topuklu ayakkabı giymek ya da giymemek tereddüt edilen bir konudur. Gebelikte topuklu ayakkabı giymek güvenli midir? Düzenli olarak yüksek topuklu ayakkabı giyiyorsanız, hamile olduğunuzda bu alışkanlığınızı bırakmak son derece zor olabilir. Birçok kadın, dokuz ay boyunca topuklu ayakkabı giyer, ancak doktorlar giymemeleri konusunda uyarıda bulunurlar. Bir rahatsızlık verebileceği ve belirli risklerle karşılaşabileceğinden, hamilelik sırasında topuklu ayakkabılardan uzak durmak için birçok neden vardır.gebelikte topuklu ayakkabı giymek
1. Buzağı Krampları

Uzun süre topuk giydiğinizde, baldır kaslarınız ağrımaya başalr. Bu, hamilelik sırasında kaslarda şiddetli kramplara yol açar.

2. Sırt Ağrısı

Yüksek topukların duruşunuzu değiştirir. Pelvik kaslarınız öne doğru eğilir, sırtınıza yuvarlak bir şekil verir.  Hamilelik sırasında önemli miktarda ağırlık kazanacaksınız ve bu değişim postürde ağrıya neden olacaktır. Alt sırt ve bacaklardaki bağlar gebelik sırasında gevşetilir. Topuklu giymek, destek olamaya uygun olmadığından pelvik ve arka eklemlere fazla baskı uygular. Bu, alt sırt ve pelvik bölgenin eklemleri ve bağları etrafında ağrılarla sonuçlanır.

3. Dengeleme Sorunu

Ayak bileklerindeki kuvvet, vücuttaki aşırı kilo ve hormonal değişiklikler nedeniyle azalır. Bu düşük dengeleme kapasitesine yol açacak yaygın bir nedendir. Topuklu ayakkabı giydiğinizde, dengenizi kaybetme ve açılma olasılığınız artacaktır; bu da size ve doğmamış bebeğinize zarar verebilir.

4. Gergin Kaslar

Sırt ve karın gibi, ayak bileği ve baldırdaki bağlar da gebeliğin neden olduğu hormonlar nedeniyle gevşer. Bu, ayaklardaki kasların gerilmesine yol açar. Hamilelik öncesi rahatlıkla giyebileceğiniz ayakkabılar artık sıkı ve acı verici hale gelecektir.

5. Ayaklarda Şişme

Hamilelik sırasında bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda ödem veya şişlik olarak bilinen bir tıbbi durum oldukça yaygındır. Sıkı ayakkabılar ve yüksek topuklu ayakkabılar veya platform topuklu ayakkabılar giymek sorunu daha da kötüleştirecektir. Özellikle geç gebelikte yüksek topuklu giymek şişmiş ayaklara neden olabilir. Vücudunuzun alt kısmında daha fazla sıvı birikecek ve şişmiş ayaklarla birlikte ağrı da yaşayabilirsiniz.

6. Düşük Riski

Yüksek topuklu giyen hamile bir kadınların her zaman düşük yapma riski daha yüksektir. Gebelik düşme veya bükülme riski nedeniyle tehdit altındadır. Öyleyse, yüksek topuklu ayakkabı giyerek kendinizi ve bebeğinizi tehlikeye sokmamalısınız.

Gebelikte Yüksek Topuklu Giymek İçin İpuçları

Hamilelik sırasında topuklu giymek, hem siz hem de doğmamış bebeğinize ciddi zarar verebileceğinden, tavsiye edilmez. Ancak, kesinlikle yapmanız gerekiyorsa, aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  • İlk üç aylık dönemde alçak topuklu ayakkabı giymek, hormonal akış arttıkça ve kaslarınız germeye başladığında iyi olur.
  • Daha alçak ve sağlam topuklu ayakkabılar giymeyi deneyin.
  • Rahat ayakkabılar alın.
  • Stiletto, platform topuklu veya ince topuklu ayakkabılardan kaçının. Topuklar ne kadar zayıf olursa, vücudunuz ne kadar az destek görürse, dengeyi korumak daha da zorlaşır.
  • Tüm gün boyunca topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa kısa molalar verin. Bir süre ayakkabılarınızı çıkarın, ayaklarınızı rahatlattıktan sonra tekrar giyin.
  • Yüksek topuklarda uzun süreler boyunca yürümekten veya ayakta durmaktan kaçının. Mükemmel bir görünüm elde etmek için onları giymeniz gerekiyorsa, çoğu zaman oturmaya çalışın.
  • Eğer topuklu ayakkabılarınız varsa ve rahatsızlık hissediyorsanız, baldır kasları için egzersiz yapmayı deneyin ve ayaklarınıza nazikçe masaj yapın.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)