Gebelikte Yüksek Tansiyon

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Gebelikte Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon ve gebelik mutlaka tehlikeli bir kombinasyon değildir. Ancak gebelikte yüksek tansiyon olması, hamilelikten önce veya sonra bu sorunun teşhis edildiği andan itibaren özel bir bakım gerektirir. Tıbbi olarak hipertansiyon olarak bilinen yüksek kan basıncı, damar duvarlarına iten kan kuvvetinin çok yüksek olduğu anlamına gelir. Hipertansiyon herkesi etkileyebilirken, hamile kadınlar da risk altındadır.

gebelikte yüksek tansiyon
Hamilelik sırasında, kadınlar yüksek tansiyon farklı türden muzdarip olabilir, örneğin;
– Gebeliğin 20. haftasından sonra gelişen gebelik hipertansiyonu
– Gebelikten önce veya gebeliğin 20. haftasından önce ortaya çıkan kronik hipertansiyon
– Gebelik öncesi kronik yüksek kan basıncında olan kadınlarda preeklampsi üzerine bindirilmiş kronik hipertansiyon. Preeklampsi, yüksek tansiyon ve başka bir organ sisteminde hasar bulguları ile karakterize bir gebelik komplikasyonunun türüdür.

Gebelik sırasında yüksek kan basıncının çeşitli olası nedenleri vardır. Aşırı kilolu veya obez olma, aktif olmayan bir yaşam tarzı, sigara içme, alkol almak, ilk hamilelik, birden fazla çocuğu taşımak, 40 yaş ve üstü olmak ve ailenin böbrek hastalığı, preeklampsi veya kronik hipertansiyon öyküsü olanları içerir.

Gebelikte yüksek tansiyon, kalp ve böbreklerinize ekstra stres getirir; bu da kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı ve inme riskini artırır. Bunların yanı sıra, diğer komplikasyonlar arasında fetal büyüme kısıtlaması, erken doğum, plasental ani ve sezaryen doğum sayılabilir.  Gebelik sırasında hipertansiyona yakalanırsanız, gebelik boyunca kan basıncınızı yakından izlemek önemlidir. Tansiyonunuzu yönetmek, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebeğiniz olmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda, rahimdeki bebeğin büyümesini izlemek için sıklıkla ultrason muayeneleri yapılmalıdır. İşte gebelik sırasında yüksek tansiyonunuzu düşürmenin en iyi yolları. 

1. Tuz Alımını Kontrol Edin

Genellikle, yüksek tansiyonu olan insanlar tuzu kestiklerinde, kan basıncı düşer. Hatta kan basıncının yükselmesini önler. Vücudun düzgün çalışması için vücudun az miktarda sodyum ihtiyacı olduğunu unutmayın. Aşırı tuz alımı, yalnızca kan basıncınızı ve kalp rahatsızlığı veya inme riskinizi artıracaktır. Hamilelik sırasında, tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için tuz alımı konusuna dikkat etmelisiniz. Yemek yaparken çok fazla tuz ekmeyin. Yemeğinize lezzet katmak için tuz yerine otlar ve baharatlar kullanın. İşlenmiş gıdalar, fast food ve spor içecekleri kullanmaktan kaçının. Sodyum içeriği yüksek olduğu için konserve gıdalardan kaçının.

2. Kontrollü Solunumu Deneyin

Derin solunum, stres seviyenizi düşürmenize ve tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olan popüler bir rahatlama tekniğidir. Üstelik, derin bir nefes aldığınızda, iyi oksijenlenmiş kan vücudun her hücresine iletilir. Bu da enerji sağlar ve sizi genel olarak iyi hissettirir. Derin nefes almak için;
– Arkanıza yaslanın.
– Ellerinizi göğsünüze ve göğüs kafesinin altına yerleştirin.
– Karnınızı yukarıya hareket ettiğinizi hissetmek için burnunuzdan yavaşça nefes alın.
– Karın kaslarını sıkı tutarken yavaş yavaş ağzınızdan 5’e kadar sayarak nefes verin.-
– 10 kere tekrar edin. Solunumu düzenli ve yavaş tutun.
– Tansiyonunuzu yönetmek ve kalbinizi sağlıklı tutmak için günde 2 veya 3 defa derin nefes alma işlemini 10 dakika uygulayın.

3. Yürüyüş Yapın

Aktif olmayan kadınlar hamilelik süresince egzersiz yapanlara göre hipertansiyon riski altındadır. Yürüme, gebe kadınlar için en iyi kardiyovasküler egzersizlerden biridir. Hipertansif gebeler günlük olarak 30-45 dakikalık bir yürüyüşle kan basıncını düşürebilirler. Hamilelik süresince devam edebileceğiniz güvenli bir etkinliktir. Ayrıca, hamile kalmadan önce oldukça aktif değilseniz, egzersiz yapmanın en iyi yollarından biridir. Yavaş bir yürüyüş ile başlayın ve hızınızı yavaşça artırın. Yürüyüş süresi 20-60 dakika arasında değişir.

4. Potasyum Alımını Arttırın

Potasyum gebelik sırasında önemli bir mineraldir. Sıvı ve elektrolit dengenizi korumaya yardımcı olur. Ayrıca, sinir uyarılarının iletilmesine, kaslarınızın daralmasına ve karbonhidratlardan, yağdan ve proteinden enerji sağlanmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda potasyum, gebelik sırasında tansiyonunuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Aslında, gebe olsun veya olmasın, potasyumdan zengin gıdalar hipertansiyon yönetim diyetinin parçası olmalıdır. Potasyum açısından zengin gıdalardan bazıları, domates, portakal suyu, patates, muz, fasulye, bezelye, külah, bal ardıç kavun ve kuru otlarla kuru kuru meyvelerdir.

5. Magnezyum Açısından Zengin Gıdalar

Magnezyum içeriği düşük bir beslenme yüksek tansiyona neden olabilir. Gebelikte yüksek tansiyon görülme riskinin önüne geçmek için beslenmenize magnezyum bakımından zengin gıdalar ekleme nedeni budur. Kan basıncınızı düşürmenin yanı sıra, bu mineral bebeğin erken gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeğinizde güçlü diş ve kemiklerin oluşmasını sağlar. Günlük magnezyum dozunu almanın en iyi yolu, sağlıklı bir diyet yapmaktır. Badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, tofu, soya sütü, kaju fıstığı, patates (kabuğu ile birlikte), yoğurt, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalardan magnezyum alabilirsiniz.

6. Doğum Öncesi Yoga Yapın

Doğum öncesi yoga, stres seviyenizi kontrol altında tutmanın en iyi yollarından biridir. Stres, hamile olup olmadığına bakılmaksızın, kan basıncının yükselmesine neden olabilir. Aynı zamanda, gebelik sırasındaki stres, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve çocuğun gelişimsel ve davranışsal sorunlarının artması ile ilişkilendirilmiştir. Doğum öncesi yoga, egzersiz için germe, zihin merkezleme ve odaklanmış solunumu teşvik eden çok yönlü bir yaklaşımdır. Stresin azaltılmasının yanı sıra uykuyu geliştirebilir; doğum için gerekli kasların dayanıklılığını, esnekliğini arttırır; ve bel ağrısını azaltır.

7. Kilonuzu Kontrol Edin

Hamilelik sırasında bir miktar kilo alma normaldir, ancak kilo almanız aşırı ise, bunu bir uyarı işareti olarak alın. Aşırı kilolu olma, sırt ağrısı, tükenme, bacak krampları, hemoroit, gestasyonel diyabet, mide ekşimesi ve ağrıyan eklemler gibi gebelik sırasında diğer sağlık koşullarının oluşma riskini artırmaktadır. Sağlıklı bir beslenme ve uygun bir egzersiz rutini ile sağlıklı bir kilo alırsınız. Sizin için doğru ağırlık hakkında doktorunuzla konuşun ve doktorunuzun verdiği talimatları izleyin.

8. Müzik Dinleyin

Doğru tınıyı günde en az 30 dakika, günde 2 veya 3 kez dinlemek, kan basıncınızı düşürerek gebelikte yüksek tansiyon sorununa engel olabilir. Ek olarak, müzik, stres ve kaygı ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir, bu da hamilelikte işleri daha karmaşık hale getirebilir. Stres, doğmamış bebeğiniz için de iyi değildir. Şarkı sözü ya da yüksek ses olmaksızın yavaş tempoda müzik, çok stresli zamanlarda bile insanları sakinleştirebilir. Gebelik sırasında yumuşak ve rahatlatıcı müzik dinlemek, sizin ve bebeğiniz için mükemmel bir bağlanma deneyimi yaratmanıza yardımcı olur. Doğmamış bebeğinizin büyümekte olan beyninin uyarılmasını arttırır ve yeni doğmuş bir bebek için uyku düzenini geliştirir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)